Тема: Заповіді Божі
Мета: познайомити учнів зі змістом Заповідей Божих; розширити знання про добро і зло; виховувати почуття справедливості, правдивості і бажання допомогти ближньому.
Обладнання та література: Закон Божий, оповідання
"Чудо" Оксани Стеценко
Хід заняття:
І.Організаційний момент
-
Привітання
-
Повторення вивченого. Бесіда з учнями
-
Як ми спілкуємось з Богом?
-
Що таке молитва?
-
Які книги ви любите читати?
- Яку книгу називають „Книгою книг?
II. Ознайомлення з новим матеріалом
1. Вступне слово вчителя Діти, сьогодні ми прочитаємо дуже цікаве оповідання "Чудо".
Оксана Стеценко
Чудо /скорочено/
Слідом за спекотним літом непомітно прилетіло на колісниці перше вересня. Був сонячний ранок. А вчора, останнього дня серпня, ішов дощик.
Зате сьогодні... Вересень усміхався всім своєю чудовою сонячною усмішкою, пізніми квітами, легкими хмаринками на вмитому вчорашнім дощем блакитному небі.
- Осінь настала! - раділи діти, збираючись до школи.
Таня встала цього ранку весела і діловита. Сьогодні вона побачить своїх однокласників, що подорослішали за літо. Була в дівчинки ще одна радість: сьогодні повертається з Криму її найкраща подруга Світлана, яка була там на відпочинку. Дівчатка дружать ще з дитячого садочку.
І от нарешті Таня у своєму класі. Скільки усмішок і скільки питань уже в перші хвилини! Раптом двері класу відчинилися і з'явилася Світлана - весела і засмагла.
- Світланко! - закричала Таня, обіймаючи подругу. - Як було в Криму?
-
Ой, усього не розповіси! - пожвавилася Світлана,- Але все було дуже добре!
-
Щось цікаве привезла? - розпитували однокласниці.
Світлана дістала з портфеля фотографії, засушені кримські квіти, різнобарвні морські камінці. А коли відчинила невеличку коробочку-усі ахнули! У коробочці лежала мушля. Вона була не дуже велика, але й не дуже маленька, рожева й перламутрова всередині. Словом, чудо! Ахнула, побачивши мушлю, й Таня. | - Тато дістав її із дна моря, - пояснила дівчинка.
Потім були перші уроки цього навчального року. Але Таня ніяк не могла забути про мушлю. Як вона хотіла мати таку саму! Раптом у голові Тані промайнула погана думка... „Ні! ні!" - відігнала її дівчинка. Але думка настійливо стукалась до неї: „ Світланка вже награлася мушлею. Забери її собі. Тільки непомітно". А голос совісті промовляв до Тані: "Якщо тобі подобається ця мушля, попроси її у Світлани на день чи два".
Потім були перші уроки цього навчального року. Але Таня ніяк не могла забути про мушлю. Як вона хотіла мати таку саму! Раптом у голові Тані промайнула погана думка... „ Ні! ні!" - відігнала її дівчинка. Але думка настійливо стукалась до неї: „ Світланка вже награлася мушлею. Забери її собі. Тільки непомітно". А голос совісті промовляв до Тані: "Якщо тобі подобається ця мушля, попроси її у Світлани на день чи два".
І в серці Тані вперше в житті закралася заздрість. Ось так і вийшло, що один гріх потягнув за собою другий. Таня на перерві швидко розстебнула портфеля Світлани і схопила дорогоцінну коробочку. „ Що ж я роблю?" - промайнуло в голові Тані, але було вже пізно.
Увечері, зачинившись у своїй кімнаті, Таня не могла намилуватись мушлею. Вона гладила перламутровий скарб, слухала, як мушля шепотить чудові пісні про далеке море, про подорожі. Серцем Таня відчувала, що її вчинок називається не просто «взяла», а вкрала. Яке страшне слово «вкрала». Від цього слова обличчя Тані спалахувало знову і знову.
Наступного дня дівчинка не могла дивитися на Світлану, що казала їй:
- Уявляєш, у мене пропала мушля. І хто міг її узяти? У класі ніхто не міг, адже я знаю всіх наших. Чи я її просто загубила? Як ти думаєш, Таню?
- Так , напевно, загубила... - прошепотіла Таня, відводячи убік погляд.
Таня стала дратівливою. У класі всі помітили зміну в дівчинці. Удома вона нагрубила мамі. Усе в дівчинки пішло шкереберть. Вона знала чому. Тому що в її серці оселився гріх: спочатку один, потім другий, потім третій. Таня кинулась на ліжко і розридалася. Вона не помітила, як до кімнати увійшла мама.
- Знаєш, дочко, - звернулася вона до Тані, сьогодні я прибирала і знайшла в тебе під ліжком ось це.
У руках мама тримала коробочку з мушлею.
- Мамо! - вигукнула Таня. - Я згрішила! Я вкрала цю мушлю у Світлани!
-
Я вже здогадалася, - сказала мама, - Я хочу тільки сказати, що Бог милосердний, і Він любить тебе.
-
Так, Він любить мене, і Світлана довіряє мені, а я... я... Прости мені, Господа! І ти, мамо, пробач мені за обман і за те, що я тобі натрубила.
- Звісно, я пробачаю тобі! - сказала мама й лагідно обняла дочку. Потім вони помолились разом, і в Тані немов камінь упав з душі. Наступного дня Таня зі сльозами розповіла про все Світлані, по попросила пробачення і, звичайно, повернула вкрадену мушлю.
- Ісус велів прощати, - сказала Світлана. - Кожен може згрішити, але якщо ми щиро покаємось, то Він простить нас, тому що Бог є любов. Я з радістю пробачаю тобі, моя дорога подруго.
Дівчатка взялися за руки і весело побігли до школи.
2. Обговорення оповідання.
- Що привезла з моря Світланка?
-
Яка погана думка промайнула у голові Тані?
-
Що вперше в житті зародилося в серці Тані?
-
Що поганого зробила Таня?
-
Чому стало Тані соромно?
-
Який гріх вчинила Таня?
-
Чи розкаялась вона?
-
Чи були у вашому житті випадки, коли вам соромно було за свою поведінку?
3. Ознайомлення із Заповідями Божими
Отже, ми знаємо, що таке гріх, що можна робити і що не можна. Ми всі повинні жиги за тими заповідями, які нам заповів Бон Цих заповідей 10.1 ми зараз з ними познайомимось.
-
Я є Господь Бог твій, нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене.
-
Не роби собі ідола і нічого подібного, не поклоняйся йому і не служи йому.
-
Не згадуй імені Господа Бога твого даремно.
-
Шість днів працюй і роби всі справи твої, а сьомий день - Господу Богу твоєму.
-
Шануй батька твого і матір твою - і добре тобі буде, і довго житимеш на землі.
-
Не вбивай.
7. Не чини перелюбу.
8.Некради.
9. Не свідчи неправдиво проти ближнього твого.
10. Не побажай нічого того, що належить ближньому твоєму.
4. Обговорення Заповідей. Бесіда з учнями
- Які з цих Заповідей вам знайомі, а які ви почули вперше?
-
Як ви розумієте 1 заповідь?
-
Як ви розумієте 9 заповідь?
-
Які Божі заповіді порушила дівчинка Таня з оповідання „ Чудо "? Ш. Творча робота учнів
1. Закінчити прислів'я:
Життя дано людині на добрі
Не клав - не
Краще зароблена копійка, ніж крадений
2. Розгадати кросворд. Відгадавши його, знайдете ключове слово і дасте
відповідь на запитання: Скільки є Божих Заповідей?
-
Предмет, на якому ми пишемо крейдою.
-
Матеріал, яким ми пишемо по дошці.
-
Назва приміщення, в якому ми навчаємось.
4.Скільки пальців на правій руці?
-
Шкільне приладдя, в якому ми пишемо.
-
Що нам необхідно для малювання?
IV. Підсумок уроку
Отже, сьогодні ми познайомилися з Божими Заповідями, і ви знаєте, що треба любити Бога, любити і шанувати батька й неньку, любити своїх друзів, не вбивати, не красти, а жити так, щоб не було соромно ні вам за свою поведінку, ні вашим батькам за вас. Хай вас благословляє Бог!