Перейти на главную страницу
Әдіскер өз жұмысында тестің мынадай түрлерін қолданған:
Ашық тест |
Реттік тест |
Тест түрлері |
|
|
|
|
|
|
|
2 сыныпта «Қазақ-тілі» пәнІ бойынша оқушылардың білімі мен бІлігіне қойылатын талаптар:
Сабақтың тақырыбы: Түбір, қосымша тақырыбын бекіту. Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөз қүрамы туралы алған | |
|
білімдерін жинақтау, бекіту. |
Оқыту: |
Окушылардың интеллектуальдық және танымдық біліктер |
|
мен дағдыларын жетілдіру, сауаттылығын артшру. |
Дамыту: |
Жаттығулар орындату барысында мақал-мәтелді талдау, |
|
мәтінді әрі қарай жалғастыру мақсатьшда оқушылардың |
|
сөйлеу дағдысын қалыптастыру, таза сөйлеуғе үйрету. |
Тәрбиелеу |
: Табандылыққа, үқьштылыкка, байқағыштыққа, зеректікке |
|
баулау. Әдемі жазуды талап ету арқылы көркемдікке |
|
тәрбиелеу. |
Сабақтьщ |
түрі: Жарыс сабақ. |
Қолданылган технология: «Білім беруді ізгілендіру» Щ .В. Амонашвили. |
мен дағдыларын жетілдіру, сауаттылығын артшру.
2. Мақсат қою кезеңІ.
а) Балалар біз «Сөз. Сөз кұрамы» туралы үлкен тарауды аяқтадьщ.
Бүгінгі сабаққа сөз күрамы жайлы алған білімдерімізді жинақтап, окымызды бекітіп, есте қалдыруға тырысамыз.
Жарыс: Зеректер, Білілер, Тапқырлар атты 9 топқа бөлшеміз.
Сабақ соңьшда жарыс жеңімпаздарын анықтаймыз.
ә) Алдымен сөз құрамы туралы еске түсірейік:
Зеректер: |
1-тапсырма. Түбір сөздерге мысалдар жазу (2 минут). |
Білгірлер: |
2-тапсырма. Туынды сөздерге мысалдер жазу (2 минут). |
Тапқырлар: |
3-тапсырма. Түбірлес сөздерге мысалдар жазу (2минут). |
г) Оқулықпсн жүмыс. Окушьшардьщ танымдық қабілетін дамыту.
«Зергерлер» |
«Білпрлер» |
«Тапқырлар» |
273-жат. |
274-жат. |
275-жат, |
Жатқа жазу. |
Жүмбақ шешу. |
Мақалдардың |
|
|
мағынасын түсіндіру |
1. Мына создердің түбірін, сызба (белгі) аркылы көрсет ( )
а) Окулық б) Оқушылар
ә) Окушы в) Оқудан.
2. Түбір сөздерге қайсы қосымшаны жалғағанда, жаңа сөз алар ең?
а) шаңғы 1. - лар; - шы;
ә) жүмыс 2. - қа; - ға;
б)бала З.-ны; -ты;
в) домбыра.
3. Кәсіп иелерІ шығатындай етіп, түбірге жүрнақтарды сәйкестендірш
1. І.Аң |
а)ші |
2. егін |
ә) шы |
3. дәрі |
б)гер |
4. аспаз |
в) |
Тест тапсырмаларын бағалау
Жарыс қорытындысын щығару.
4. Бекіту кезеңі.
5. Үйге тапсырма: 276-жаттығу.
2- сабақ.
Сабақтьщ тақырыбы: Зат есімнін жекеше және көпше түрі.
Сабақтың максаты: Зат есімнін жекеше, көпше түрін өткен
материалдармен байланыстырып, көптік жалғауын ажыраттыру, зат есім туралы оқушылардың білімін бекіту. Сауаіты және көркем жазуға үйрету. Экономикалық тәрбие беру, таньшдық қабілеттерін арттыру. Жан-жаиуарларды қорғауға, табиғатты сүюге баулу.
Бәріміз дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күн ретін жазып, түзу отырайық. Екі жолға көркем жазу орындау. Жазумыз көркем, әдемі болу үшін денемізді тік үстаймыз. Шынтағымыз партаның үстінде жатсын, дәптер сәл қиғаштап қоямыз.
Бір, екі, үш,
Қолға қалам алайық.
Саладтықтан қашайық.
Әдемі етіп жазайық.
(Әдемі, таза жазған балаларды мадақтау).
- Балалар, бүгінгі сабақ ерекше болмақ, біз бүгін орманға серуенге
- Жыртқыш аң (азулы, епті, мыкты, т.б.)
Қасқырдьщ адамға пайдасы да бар.
Қасқырдың тапсырмасы:
- Түлкі бізге қандай тапсырма береді екен? Ол айлакер, ку. Сондықтан да қулығын асырып кетіп жүрмесін. Абай болайық!
Мәтін окылады. Мәтінмен зат есімнің жекеше, көпше түрін екі бағанға жазады.
Жекеше |
Көпше |
Айдын |
Хайуанаттар |
Бақ |
Аңдар |
Тор |
Маймылдар |
|
Аюлар |
|
Барыстар |
Келе жатып коянға кездестік. Қоян өзінің жауынан жүйріктігі мен шапшавдығының арқасында оңай қүтылады.
Бірінші қатар кім? сұрагьша жауап беретін сөз айтса, екінші қатар сол сөзді көп түрге (кімдер?) аударады.
Үшінші қатар сол сезге сөйлем құрастырады. Екінші қатар не? сұрағына жауап беретін сөз айтса, үшінпгі қатар сол сөзді көпше түрге айналдырып, нелер? сүрағына жауап беретін сөз айтса, бірінші кдтар сол сөзге сөйлем құрайды.
Келесі аңға жеткенше сергіту жаттығу жасап, өлеңді жатқа айту!
Тап-таза, тұнык ауа
Балық жүзіп ойнауда.
Біресе керіледі
Біресе жиырылады.
Серуендеп келе жатсак, жолбарысқа жолықтық.
Жолбарыстың тапсырмасы:
Жекелеген заттардың суретін көрсету, жалқы есімге сөздер ойластыру, Қаланың суреті - Семей, Өскемен, Астана, т.б. Жылқы суреті - Құлагер, Тайбурыл, т.б. Иттің суреті - Ақтөс, Қ^тжол, т.б.
Жүре отырып, тиінге кездестік:
«Қарағай мен шырша бүрін жақсы көретін қай аң? (тиін).
Менің оқушылар ойлайтындай тест тапсырмаларым бар.
Тест тапсырмалары барлық оқушыларға таратып берІледі. 3. Кімдер? Нелер? сұрағына жауап беретін сөздер қатарын тауып, + белгісімен белгіле.
а) балапандар, қанаттар, үйлер.
ә) жасық, келді, сары.
б) парта, гүл, дәптер.
2. мына сөздерге төмендегі жалғаулардың қайсысын жалғар едің,
белгілеп қорша.
Қүс ..., ата ..., аю ..., жануар ....
а) -ым, -м,; о) -тар, -тер,; б) -ка, -ға.
Сонда сол сөздер көпше түрге айналуы керек.
3. 20 сәуірде туған жазушы кім? т.б.
5) Сергіту сәтІ: Үнтасладан «Домалақ ана» әнін тыңдау (толық мағлүмат беру).
б) Сабақты бектІу.
Тест арқылы бақылау.
1. Қадыр Мырза Әли өлеңін жалғастырып жаз (толықтырма тест).
ә) жақсыларды көру үшін;
б) жүмыс істеу үшін;
в) елге көмек беру үшін.
2. Мыяа сан есімдерді рет-ретімен орналастыр (ретімен орналастыру
тесті)
а) он бес |
1) |
ә) сексен тоғыз |
2) |
б) елу сегіз |
3) |
в) қырык жеті |
4) |
Жауабы: 1,4,3,2.
3. Мына сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тиісті сан есімді койып
жаз.
Аюлар ... градус суыққа шыдайды. Ит ... жыл өмір сүреді.
Кірпі... тәулік бойы ас ішпей ұйықтай алады.
а) 10 градус б) 15 жыл г) 7 тәулік
ә) 80 градус в) 10 жыл д) 236 тәулік
Сабақты қорыту: Тест жауаптарын, сабақта жақсы катысқандарды
мадақтау.
«Домалақ ана» мазары
1) 1. Жылдың қай мезгілі белгіленген?
3-деңгей. Сан есімдерге -ыншы, -інші жүрнағын жалғап, салыстыру.
3) Кітаппен жүмы.
403, 404 жаттығу (топ жүмысы).
4) Сөзжүмбақ шешу.
|
с |
ә |
б |
і |
з | ||
а |
л |
м |
а |
|
|
|
|
|
с |
ә |
б |
и |
т |
т.б.
б) аналар 3. Не?
в) елгезек 4. Кімдер?
Тест нәтижелерін бағалау.
толық тыңдау).
1. Дауыссыз дыбыс туралы алған білімдерін тиянақтауға, қорытынды жасауға жағдай туғызу. Алған білімдерін талқылау, бекіту арқылы өз ойларын еркін жеткізуге ахуал орнату.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру | |
1. |
Психологиялық дайындык |
2. |
Көркем жазу |
3. |
Қызығушылықты ояту |
Тест арқылы бақылау
1. Мына дауыссыз дыбыстардың барлығы да ұяң дауыссыздар ма? «Иә» не
«Жоқ» деп белгіле.
а) б, в.
ә) г, ғ,
б) д, ж.
3. Жұмбақты шешіп, жалғастырып жаз
Басында екі таяғы бар,
... аяғы бар,
... тұяғы бар.
... сақалы бар.
а) екі; ә) төрт; б) аузында; в) иегінде; г) сегіз.
5-сабақ- (Сабақтан үзінді)
Сабақтьщ тақырыбы: Мәтін.
Сабақтың мақсаттары: |
оқушылардың екшші сыныпта мәтш жайлы |
|
алған мағлұматтарына сүйене отырып, |
|
үғымдарын кеңейте түсу. Мәтінді талдауға, |
|
негізгі ойды табуға, ой корытьшдысьга |
|
жасауға өз пікірін, ойын косуға әрі қарай |
|
жалғастыруға, аяқтауға және мәтін |
|
құрастыруға ұмтылдыру. |
Менің Отаным - Қазақстан Реснубликасы. Қазақстанның жері кең байтақ. Жеріміз шикізатқа өте бай. 2.Мәтін - қандай түрлері болады? Бір түрі туралы айтып бер.
а) хабарлау.
ә) сипаттау.
б) пайымдау.
а) гүлімін ә) үлымын.
4. Екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріп сыз.
а) Мұғалім 1. бақты.
б) Егінгі егін 3. оқытады.
Егемеыдігін алған елімізде жаңа ғасыр ертеңгі күнше бағытталған рухани жаңартудың Іргетасы қадануда.
Осыган орай тәжІрибе барысында білім, білік, дағдысын бақылаудың, бағалаудың бір түрі тестілеудІң бүгІнгІ күнІ мектеп өмірінде басты нысана блып отырғанын жэне де бүл түрдің оқушылардың кейін өзін-өзі бағалау дағдысының қалыптасуына жол ашып, білім, білік сапасын арттыратындығына көз жеткізіп те отыр. Сонымен қатар адамның ішкі мүмкіндіктерін дамытып, іске қосатын құралдарды таңцай, пайдалан білу, олрды тиімді пайдалану нэтижеге еткізетіндігі анықталады.
Бастауыш мектеп оқушыларының білім, білік, дағдысын бақылау жайлы теорияларды, тү-жырымдамаларды талдай келе, төмендегідей корытындыға келдік:
2. Әбиев Ж., Бабаев С, Құдиярова А. Педагогика. - Алматы , 2004 -443 б.
3. Қазақ тілі терминдерінің салалық ғылыми түсіндірме сөздігі.
Педагогика және психология. Алматы. Мектеп, 2002 -956 б.
4. Жарықбаев Қ. Жантану негіздері. Алматы, 2002. -270 б.
5. Молдағалиев . Педагогика. Сөздік. Орал, 2004ж.
2003.
12. Жалпы бастауыш білім. Қазақстан Республикасы. Стандарт. -Алматы,
2003 ж. -23 б.
13. Нүржан Ж. Қазақ тілін оқыту технологиясы. - Алматы, 2004 - 439 б. Н.Оразбаева Ф. Тілдік қатынас: теориясы мен әдістемесі - Алматы, 2000ж. 15.Ергалиева М.Е. //Білім мазмүнын жаңалау арқылы оқу тәрбие үрдісінің сапасын жетілдіру. Бастауыш мектеп. № 11, 2003ж.
17. К.Қыдырбаева Ж. //«Өзін-өзі тану» пәнінің мәні мен мазмұиы. Бастауыш мектеп №10, 2003ж.
18. Қожиақпарова К. //Тест құрастыру және оньт кабылдау қағидалары. Бастауыш мектеп. № 8, 2003.
19. Бағдарламалар. Казақ тілі. (2-4 сынып) - Алматы, 2003 ж. 22.Жалпы білім беретін мектептің оқу бағдарламалары. (І-ІҮ сыиьш) -
Тақырыптың өзектілігі. Бүкіл адамзат қоғамның, XXI ғасырдың алғы шебіне, яғни ғылыми-техникалық прогресс пен өркениетті даму дәуіріне бет бұру кезеңінде жаңа қоғамға лайықты сапалы
16 12 2014
5 стр.
18 12 2014
5 стр.
25 12 2014
3 стр.
16 12 2014
3 стр.
Тақырыптың өзектілігі зерттеу жұмысының мақсаты мен міндеттері, зерттеу әдістері, зерттеу материалдары
17 12 2014
3 стр.
Ою-өрнектің атаулары, түстері мен бояулары
25 12 2014
3 стр.
Жиырмасыншы ғасырдың алпысыншы жылдарынан поэзиямыздағы қызуы күшті жалын болып келген ақынымыз Мұхтар Шаханов екендігінде дау жоқ. Өзінің бойындағы талантымен
16 12 2014
4 стр.
Елбасы өзінің осы Жолдауында осы заманғы білім беру және білікті кадрлар даярлау жүйесін дамыту мәселесіне ерекше назар аудара отырып
14 12 2014
5 стр.