Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
МОУ «СОШ с. Березовка»

Учитель Бердикенова А.Н

2008 – 09 уч.год

Цель урока: знакомство учащихся с правилами поведения в чрезвычайных ситуациях (во время грозы).

Задачи урока:

- познакомить школьников с природным явлением – гроза, правилами поведения во время грозы;

- развивать навыки речевой деятельности (чтение с извлечением заданной информации, аудирование, говорение), тренировать учащихся в употребление модальных глаголов;

- воспитывать бережное отношение к своему здоровью.

Оборудование: компьютер, проектор, памятка, тематические картинки.


  1. Организационный момент

Good morning, boys and girls! Today we are going to speak about dangerous situations in our everyday life. We`ll discuss how to protect ourselves from the thunderstorm. We`ll make the rules to behave during the thunderstorm.

  1. Фонетическая зарядка

I want begin our lesson with this poem.

Read it, please.

I want to live and not to die,

I want to laugh and not to cry,

I want to feel the summer sun,

I want to sing when life is fun!



  1. Вступление

Every person in every corner of the world wishes to be healthy and safe. But our everyday life can be threatened with:

  1. earthquake

  2. hurricane

  3. tornado

  4. volcano

  5. flood

  6. drought

  7. fire

What can fire be used with?

Fire can be used with matches,

Iron, cigarettes, lightning.

Let`s speak about lightning.

We`ll do many interesting exercises to learn more how to protect ourselves.

What do you know about the thunderstorm?

Let`s read the text.

Before reading pay attention to pronunciation and meaning of some new words (thunder, lightning, occur, spark).

Thunderstorms

Do you know what thunder and lightning are? Lightning is a big spark of electricity that travels from the sky down to the earth.

Thunder is the big noise you hear after you see lightning in the sky.

Thunder and lightning occur during a thunderstorm. Thunderstorm occur the most often during the spring summer.

Have you ever heard the expression, «Lightning never strikes the same place twice?» Well, it`s not exactly true. A man named Roy Sullivan was struck by lightning seven times in 25 years

Many people die the first tine the are struck by lightning. More than two hundred people are killed by lightning in the United States every year.



Ls the text clear?

Let`s verify

  1. Say whether the following statements are true (T) or false (F).

  • Lightning travels from the earth to the sky.

  • Roy Sullivan was struck by lightning seven times in 25 years.

  • Lightning never strikes the same place twice.

  • Thunderstorms occur during every season.

  • You hear thunder lightning.

  • It`s not dangerous to swim during thunderstorms.



  1. Match the words in Column A with the words or phrases in Column B that best descried them.



Column A Column B


  1. Spark

  2. Meteorologist

  3. Lightning

  4. To occur

  5. Thunder

  6. Electricity

  1. – a flash of light in the sky

  2. – a loud noise

  3. – a scientist who studies the weather

  4. – supply of electric

  5. – to happen

  6. – tine glow from a burning substance

  1. Do the crossword.

  1. You hear thunder after (lightning)

  2. Lightning travels from the sky down to the… (earth)

  3. When do thunderstorms occur most often (summer)

  4. What makes you take an umbrella? (rain)

  5. Never stand under a … during a thunderstorm. (tree)

  6. Lightning is a big … of electricity. (spark)



1










T













2










H







3

U













4







N







D




5




E




6







R






  1. To be safe during the thunderstorm you should know how to protect yourself. There are some word – combinations on the blackboard. Make the rules using these word – combinations and the modal verbs.

To go inside a house should

To stand under a tree must

To swim could

To stay in an open place shouldn`t

To stay off metal things mustn`t

To stay in a low spot couldn`t

To get to a safe place

To stay in a boat

I hope you know now how to protect yourself and be safe. I would like you to remember these rules forever and I have this memo for you.

Read it and follow.

(учитель раздает каждому ученику памятку с правилами поведения во время грозы)

What should you know to protect yourself from lightning?


  1. Go inside a house, a building, or a car.

  2. Never stand under a tree, especially if it is standing alone in an open place. Tall things attract lightning.

  3. Never swim or stay in a boat during a thunderstorm. Lightning travels easily though water and can find you!

  4. Stay off metal things, such as bicycles and motorcycles, because they also attract lightning.

  5. Stay in a low spot if you don`t have time to get to a safe place.

Every nation has proverbs which we should remember to be healthy and safe. I`ll give you some English proverbs and you try to find Russian equivalents.

One cannot be too careful. (Береженного Бог бережет)

All is well that ends well. (все хорошо, что хорошо кончается)

Caution is the parent of safety. (Бдительность – мать безопасности)

Look before you leap. (Не зная броду, не суйся в воду.)

Discretion is the better part of valour. (Осторожность – лучшая часть доблести.)

I think that our lesson was interesting for you. You have learned many useful facts which help you to be safe.

4. Подведение итогов урока

Выставление оценок.

Домашнее задание: найти и представить интересную информацию о грозе.

Используемая литература:

Журнал «Основы Безопасности Жизнедеятельности №3 2008



Т.Клементьева, J Shannon. «Happy English 2»

Моу «сош с. Березовка» Учитель Бердикенова А. Н 2008 – 09 уч год

Цель урока: знакомство учащихся с правилами поведения в чрезвычайных ситуациях

31.1kb.

11 10 2014
1 стр.


Члены методического совета моу «сош с. Березовка» на 2010 – 2011 учебный год

Гуманитарного цикла – Носкова Нина Эмануиловна, учитель русского языка и литературы

10.46kb.

09 10 2014
1 стр.


Музыкально-педагогические и информационно-компьютерные технологии учителя-музыканта. (Описание опыта работы) учитель музыки моу «сош №65 им. Б. П. Агапитова уипмэц»

Учитель музыки моу «сош №65 им. Б. П. Агапитова уипмэц» Г. Магнитогорска

457.42kb.

17 12 2014
2 стр.


Конкурс соц. Проектов «Я гражданин Калмыкии» Василенко Е. Ю. 2 Моу «сош №23» 2 место

Достижения учащихся моу «сош №23» г. Элисты в конкурсах и соревнованиях за 2010 2011 уч год

96.01kb.

25 12 2014
1 стр.


«Классификация моделей»

Подготовлен учителем информатики и икт моу «сош с. Берёзовка» Энгельсского района Саратовской области Кабышевой Оксаной Александровной

77.7kb.

13 10 2014
1 стр.


Номинация: Гражданский и воинский подвиг наших земляков Учитель, краевед Беляева Ираида Кузьминична Саранина Лена 8класс моу «Рябковская сош» Андрианова В. Ф. учитель моу «Рябковская сош», руководитель кружка

Эти слова о Рябках были написаны учителем русского языка и литературы Беляевой Ираидой Кузьминичной. Положенные на музыку её сына Беляева Валерия Ильича, они стала гимном Рябков

64.03kb.

17 12 2014
1 стр.


Доклад на 56 листах Директор школы №38 Г. А. Холодова

Цель и задачи моу сош №38 города Орска, сформулированные на 2007-2008 учебный год

1454.01kb.

11 09 2014
14 стр.


Урок обощения и систематизации знаний. Учитель математики моу «сош №7» Г. Колпашево: резина л. В. 2007 2008 уч. Г

«Учиться можно только весело Что­бы переваривать знания, надо поглощать их с аппетитом»

112.72kb.

14 10 2014
1 стр.