«№3 жалпы орта білім беретін мектеп-кешен» КММ
Курмашева Алмагуль Амантаевна
Математика
3-сынып
Сабақтың тақырыбы: 120·3, 360:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты: жазбаша көбейту мен бөлуді орындау дағдыларын қалыптастыру; экологиялық білімдерін тереңдете отырып, сабаққа қызығушылықтарын арттыру.
Міндеттері:
-
120×3, 360:3 түріндегі жазбаша бөлу мен көбейтудің алгоритмін меңгеру; 2-3 амалын өрнек түрінде шығарылатын есептер құрастыру және шешу дағдыларын бекіту.
-
Шамалардың мәнін қосу және азайту, санға көбейту және бөлу туралы білімдерін жүйелендіру; есептеу дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлауларын, шығармашылықпен жұмыс жасау дағдыларын дамыту.
-
Экологиялық білімдерін тереңдету, табиғатты сүюге және қорғай білуге бейімдеу.
Көрнекілігі: кесте, дидактикалық материалдар, слайдтар, магнитті тақта құс ұясы, құстар суреттері.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру, жаңа сабақты түсіндіру; алғашқы бекіту тапсырмалары, өздік жұмысы, қорытындылау.
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық дайындық.
Табиғатты сүйіңдер,
Орман, көлді бағала
Ыстық күнге шіліңгір,
Аязға да қарама.
Қумайықшы құстарды,
Самғасын көкте, қалықтап
Тимейікші аңдарға,
Жетімсірер атырап.
-
Қыстан қысылып шыққан өлкеміз қай мезгілді қуана қарсы алып жатыр?
-
Көктем мезгілімен бірге өлкемізге нелер келеді? Дүниетану пәнінен білеміз жыл құстары келеді. Олар не істейді? – Ұя жасап, ұрпақ таратуға кіріседі. Ендеше, біз де ұя жасап, құстардың өлкемізге орналасуына көмектесеміз. Әр құстың тапсырмасын орындай отырып, көктемнің алғашқы қызғалдақтарын алып отырамыз.
-
Өлкемізге алғашқы келетін қандай құс?
-
Тірек білімдерімізді жетілдіру тапсырмасын орнатып, ұзақты қарсы аламыз.
ІІ. Бағдарлау-мотивациялық кезеңі.
1-тапсырма. «Ұя құрастыру».
345, 504, 540, 54 сандарында барлығы қанша бірлік, қанша ондық, қанша жүздік бар?
2-тапсырма. Математикалық диктант.
-
906 мен 3-тің бөліндісінің мәнін тап.
-
Қалдықпен бөлуді орында 49:5
-
Тәтті нан 90 теңге тұрады. 360 теңгеге осындай неше нан алуға болады?
-
90 мен 4-тің көбейтіндісін 40-қа арттыр.
-
Шаршының периметрі 24 см, қабырғасының ұзындығы нешеге тең?
3-тапсырма. Ауызша есеп.
32·3 150:3 22·4
24·2 903:3 70·5
40·20 820:2 54·2
11·4 210:3 41·3
4-тапсырма. Бөлінді мен қалдықты ата.
-
Бөлінгіш
|
Бөлгіш
|
Бөліндінің мәні
|
Қалдық
|
41
33
49
14
|
8
5
6
3
|
|
|
(Ұзақты ағашқа қондыру).
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
-
Жазбаша көбейту, бөлу алгаритмін түсіндіру. Түсіндіру барысында көбейтіндіде бірлік, ондық, жүздік қайда жазылатынына назар аудару. (№1)
Бөлу алгаритмімен таныстыру кезінде балаларға бөлудің толық түріндегі жазылуын ұсыну. (№2)
-
Алғашқы бекіту. Қараторғай тапсырмасы.
№3 тапсырманы тақтада толық түсіндіре отырып орындайды.
Сергіту сәті.
-
Өткен тақырыппен жұмыс.
№4. Есепті талдай отырып, орындату.
Тырна тапсырмасы.
1
-ші аквариумда – 104 б. 1) 104·2=208 (б)
2-ші аквариумда - ? 2 есе артық 485 б. 2) 485-(104+208)=173(б)
3-ші аквариумда - ?
№5. Қысқаша жазу бойынша есеп құрастырып шығару.
Дуадақ тапсырмасы.
ә) 1-ші кітапта – 342 б. ? артық
2-ші кітапта - ? 2 есе кем
-
342:2=171 (б)
-
342-171=171(б)
-
Өздік жұмысы. Үйрек тапсырмасы.
№7 орындалып, оқушылар бірін-бірі тексереді.
-
Логикалық тапсырма. Бүркіт тапсырмасы.
1 тоннаның жартысы - □ кг.
1 сағаттың алтыдан бір бөлігі - □ мин.
1 километрдің ширек бөлігі - □ м.
1 сантиметрдің бестен бір бөлігі - □ мм.
ІV. Сабақты қорытындылау.
Сұрақтар қою арқылы бекіту.
V. Рефлекциялық - бағалау кезеңі.
Оқушылар қолындағы жауқазындарды есепке ала отырып бағалау.
VI. үйге тапсырма беру.
№5 (а) 129-бет, №6, №8 130-бет.