6 сынып. Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: « Әсемпаз болма әрнеге»
Мақсаты: ақын өмірін, өлеңдерінің өзіндік табиғатын даралай, саралай отырып, ақын шығармашылығының идеялық-көркемдік мазмұнын ашу, өлеңді мәнерлеп оқуға және оқығанына байланысты талқылау, пікірталас жүргізе білуге орта құру.
Міндеттері: 1.Өлең мазмұнына қатысты ойталқы жүргізу қабілеттерін қалыптастыру.
2. Топта жұмыс жасата отырып, бірін-бірі оқытуға және бірін-бірі бағалауға үйрету.
3. Өзгенің пікірін тыңдауға, сыйластық танытуға, мәдениетті қарым-қатынасқа
дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже:1. Топта бір-бірінен үйрене алады және бағалауға дағдыланады .
2.Сабақ барысында алған ақпараттарын өзгелермен бөлісуді үйренеді.
3.Басқаны тыңдаудың және пікірлерді сыйлаудың маңыздылығын түсіне алады.
Әдісі: СТО «Кезектесіп қайталау», ой қозғау, хат жазу
Көрнекі құралдар: флипчарттар, маркерлер, топқа бөлу парақшалары, термин сөздер (карточка)
Үй тапсырмасын сұрау: Абайдың адамгершілік туралы даналық сөзін оқу және мазмұнын айтып беру.
.І.Ұйымдастыру кезеңі : Оқушыларды өлең жолдары арқылы 4 топқа бөлу
1-топ.«Құлақтан кіріп бойды алар» 1-ші шумағы
2-топ. «Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ» 1-ші шумағы
3-топ. «Ғылым таппай мақтанба» 1-ші шумағы
4- топ. «Әсемпаз болма әрнеге» 1-ші шумағы
«Ой қозғау» әдісі
Мұғалім: Білімді болу үшін не істеу керек?
-Ойларын жеке жазып шығуларын сұраймын. (2 мин)
- Топта ойталқы жасайды және топтың ойын бір оқушы жариялап айтып береді.
ІІ.Жаңа сабақ
Мұғалім:
-Бүгінгі сабақта Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңімен танысамыз.
-Қазір барлығымыз өлеңді мұқият жеке оқимыз және түсініксіз сөздер кездессе сөзмаржанға қарап, мағынасын түсініп оқуға тырысамыз. (10мин)
Оқып болған соң, топта өлеңнің мазмұнын талқылаймыз. (3 мин)
«Кезектесіп қайталау» әдісі
-Енді тобымызбен мына қабырғада ілулі тұрған плакаттардың жанына барып тұрамыз.
-Плакаттарда бүгінгі жаңа тақырыпқа қатысты сұрақтар жазулы тұр. Сол сұрақтарға топтар кезектесіп жауап жазады. Бір топ өз жауаптарын жазып болған соң, келесі плакатқа қарай жылжиды. Осылайша барлық топ бар плакатқа өз жауаптарын жазып шығуы тиіс.
Жұмысты бастаймыз.
1
1.Өлең мазмұны не туралы?
1
1. Білім алу,өнер үйрену не үшін қажет деп санайсың?
3
плакат
1. Абай ата өлеңде қандай жаман қасиеттерді жазады?
2
1.Оқу оқып білім алу үшін адамда қандай қасиет болуы қажет деп ойлайсың?
4
1. .«Өмірден өз орныңды таба біл» дегенді қалай түсінесің?
5
ІІІ.Қорытынды
Мұғалім: Енді оқушылардан тақтада тұрған сөздерге назар аударуларын сұраймын. Қалаған сөздеріңді таңдап, сол сөздің рөліне еніп, хат жазады.
Тапсырма: АҚЫЛ БІЛІМ ҒЫЛЫМ ӨНЕР
IV. Үйге тапсырма: Өнер, білім тақырыбына өлең құрастырып келу.
Бағалау: топтық бағалау
(Әр топтың лидері басқа топ мүшелерін бағалап отырады)
Мысалы:
№1 топ-№2 топты
№2 топ-№3 топты
№3 топ-№4 топты
№4 топ-№1 топты
(осылайша топ лидерлеріне түсіндіріліп қояды, бағалау қағаз тек лидерлердің алдында жатады, қағазда қай топ екеніжазулы тұрады )
№1 топ
№1 топ оқушылары
|
№1 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
№2 топтық жұмыстағы белсенділігі (көшбасшылығы)
|
Рөлге ену хаты
(өзіндік пікірі)
|
Қорытынды ұпай
|
Баға
|
|
5 4 3
|
5 4 3
|
5 4 3
|
|
|
Қанат
|
|
|
|
|
|
Арман
|
|
|
|
|
|
Фарида
|
|
|
|
|
|
Жазира
|
|
|
|
|
|
Рахат
|
|
|
|
|
|
14-15 ұпай- «5»
10-13 ұпай- «4»
9 ұпайдан төмен- «3»
№2 топ
№2 топ оқушылары
|
№1 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
№2 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
Рөлге ену хаты
(өзіндік пікірі)
|
Қорытынды ұпай
|
Баға
|
|
5 4 3
|
5 4 3
|
5 4 3
|
|
|
Самат
|
|
|
|
|
|
Дәурен
|
|
|
|
|
|
Арайлым
|
|
|
|
|
|
Досан
|
|
|
|
|
|
Мадина
|
|
|
|
|
|
14-15 ұпай- «5»
10-13 ұпай- «4»
9 ұпайдан төмен- «3»
№3топ
№3топ оқушылары
|
№1 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
№2 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
Рөлге ену хаты
(өзіндік пікірі)
|
Қорытынды ұпай
|
Баға
|
|
5 4 3
|
5 4 3
|
5 4 3
|
|
|
Жайна
|
|
|
|
|
|
Талғат
|
|
|
|
|
|
Қайрат
|
|
|
|
|
|
Лаура
|
|
|
|
|
|
Дария
|
|
|
|
|
|
14-15 ұпай- «5»
10-13 ұпай- «4»
9 ұпайдан төмен- «3»
№4 топ
№ 4топ оқушылары
|
№1 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
№2 топтық жұмыстағы белсенділігі
(көшбасшылығы)
|
Рөлге ену хаты
(өзіндік пікірі)
|
Қорытынды ұпай
|
Баға
|
|
5 4 3
|
5 4 3
|
5 4 3
|
|
|
Асан
|
|
|
|
|
|
Иса
|
|
|
|
|
|
Жасан
|
|
|
|
|
|
Қалима
|
|
|
|
|
|
Рабиға
|
|
|
|
|
|
14-15 ұпай- «5»
10-13 ұпай- «4»
9 ұпайдан төмен- «3»
Модульдер: СТО, Дарынды және талантты, көшбасшылық, жас ерекшелігіне сай білім беру
Өлең шумақтары арқылы шағын топтарға бөлу.
Құлақтан кіріп бойды алар
Құлақтан кіріп, бойды алар
Жақсы ән мен тәтті күй.
Көңілге түрлі ой салар,
Әнді сүйсең, менше сүй.
Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ
Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ,
Қой мойынды,қоян жақ, бөкен қабақ.
Ауыз омыртқа шығыңқы,майда жалды,
Ой желке,үңірейген болса сағақ.
Әсемпаз болма әрнеге
Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң,арқалан,
Сен де бір кірпіш дүниеге,
Кетігін тап та бар қалан!
Мына сөздердің рөліне еніп хат жазғызу.
Ақыл Білім Ғалым Өнер