«Червоне. Жовте. Зелене. Вивчаємо правила дорожнього руху»
Мета: Закріпити вивчені з дітьми правила дорожнього руху. Розвинути у них увагу, спостережливість, вміння поводитись на вулиці.
Обладнання: дорожні знаки, плакати «Дотримуйся правил дорожнього руху».
Хід заняття
1 учень
Хорошії водії,
В тролейбусах сидять,
Напевно, всі ви бачили,
Як вони ждуть малят!
2 учень
І хай по нашій вулиці
Я з друзями спішу,
І хай водій насупиться,
А я таки скажу:
3 учень
«Водій, ми — учні, знайте,
Хвилинку зачекайте!
Нам треба в другий клас,
Не залишайте нас!»
4 учень
Осінній ранок хмариться,
І дощ холодний ллє,
А черга до тролейбуса
Все більшою стає.
5 учень
Водій дверима грюкає,
Знов відкрив — для нас:
«Сідайте швидше, хлопчики,
Бо спізнитесь у клас!»
6 учень
«Водій, вас просять діти:
Уважно дуже їдьте!
Багато школярів …
Спішать о цій порі».
1-й ведучий.
Мчать по наших дорогах різні машини: «МАЗи», «БЕЛАЗи», «Мазди», «Волги», «Опелі», «Жигулі», «Мерседеси». З кожним роком їх стає все більше. І всі вони кудись поспішають. Всі автомобілі, автобуси, тролейбуси не їдуть, як їм захочеться, обганяючи один одного, повертаючи в будь-які сторони, переїжджаючи площі і переходи.
Для того, щоб на дорогах було безпечно, всі автомашини, автобуси підкоряються суворим правилам дорожнього руху.
Знати і виконувати правила поведінки на вулиці повинні всі перехожі: дорослі і діти..
7-й учень.
Червоне світло —
Зупинися!
Мчать машини —
Подивися!
8-й учень.
Жовте — трішки підожди.
9-й учень.
А зелене світло — йди.
2-й ведучий.
Ідуть по вулиці люди. Ідуть на роботу, в магазин, на прогулянку. Дівчатка і хлопчики поспішають до школи. І щоб не було нещасних випадків, треба знати правила переходу вулиць.
10-й учень.
Абетку вулиць розкриваючи,
Нас місто вчить щодня і кожну мить.
11-й учень.
Як переходиш вулицю,
На мить ти зупинись.
І перш за все з увагою
На мене подивись. (Світлофор)
12-й учень.
Проходь же обережно,
Свій кожен крок узгодь, —
І тільки там, де можна,
І тільки там, де можна
Ти вулицю уважно переходь.
13-й учень.
На зупинці почекай
І автобус, і трамвай.
14-й учень.
Пам’ятай, пішохід,
Перехрестя — перехід.
Обходити транспорт,
який зупинився чи стоїть на дорозі — небезпечно.
15-й учень.
Якщо за містом будеш ти —
Назустріч транспорту іди!
16-й учень.
Велосипедист! Пам’ятай! їздити на велосипедах можна тільки велосипедними доріжками.
17-й учень.
Пустувати на вулиці за-бо-ро-не-но!
Бавитися на дорозі — небезпечно!
18-й учень.
Юний помічник ДАІ,
Допомагай малятам засвоїти дорожню абетку.
19-й учень.
Пильнуй же крок свій кожний
І за трамваєм стеж —
Баритися не можна
І гав ловити теж.
Звучить пісня
«ХТО У НАС НА ВУЛИЦІ ГОЛОВНИЙ»
Слова А.Пархоменка
Чорно-біла паличка чарівна
І свисток у дядечка чарівний.
Дуже наша вулиця гамірна, —
Він у нас на вулиці головний.
Приспів
Тільки свисне він зненацька у свисток —
Мимоволі пішохід притишить крок,
Тільки паличку угору піднесе —
Зачаровано спиняється усе.
Перехожий чи водій
Ну-бо стій, Поки зніме дію чарів чародій!
Шелестять по брукові сотні шин.
Будьмо обережніші між машин.
Ви куди, товаришу пішохід?
Там же не написано «Перехід»!
Приспів
Наче коні, форкають двигуни.
Гей, шофере, стримуй їх, не жени,
Нетерпляче «бублика» не крути, —
Треба дітям вулицю перейти. Приспів
Має службу дядечко не просту,
З ранку і до вечора на посту,
Щоб у тому рухові, у міськім,
Не спіткалось лишенька ані з ким.
Приспів
Світлофор.
А зараз, діти, ми повторимо з вами правила дорожнього руху.
Хлопчик.
Ходи тільки по тротуару, притримуючись правого боку.
Там, де немає тротуару, іти треба по лівій стороні дороги назустріч рухові транспорту.
Дівчинка.
Підкорюйтесь сигналам світлофора.
Переходьте вулицю тільки на зелене світло
і за відповідного сигналу регулювальника.
Хлопчик.
Переходь вулицю тільки на пішохідній доріжці,
а де вона не вказана, переходь вулицю на перехресті.
Перетинати вулицю треба прямо, а не навкоси.
Дівчинка.
Перш ніж перетнути вулицю, переконайтеся у безпечності переходу, для цього спочатку подивіться наліво, а дійшовши до середини, подивіться направо.
Хлопчик.
Виходячи з трамваю, якщо тобі треба перейти лінію,
обійди його спереду, щоб бачити трамвай, який іде назустріч.
Дівчинка.
Якщо рух дуже інтенсивний,
переходь вулицю разом з дорослими пішоходами.
Не бався на проїжджій частині вулиці
і не дозволяй робити це іншим.
Хлопчик.
Не перебігай вулицю перед машиною,
не вважай це виявом хоробрості.
Не тільки ти можеш постраждати.
Шофер буде нести через тебе суворе покарання.
Велике горе ти принесеш своїм батькам.
Дівчинка.
Якщо ти переходиш вулицю і раптом бачиш машину,
що їде на тебе, не біжи, а зупинись,
спокійно почекай, машина зможе тебе об’їхати.
Світлофор.
А зараз, діти, щоб перевірити,
як ви знаєте і запам’ятали правила дорожнього руху,
ми відгадаємо загадки, проведемо гру «Жести регулювальника»
і гру «Сигнали світлофора».
Всім перехожим я моргаю,
Щоб пильно глянули на мене.
Очей же я аж троє маю —
Червоне, жовте і зелене. (Світлофор)
Маленькі будиночки по місту біжать,
Хлопчики й дівчатка
В будиночках сидять. (Трамвай)
Будинок на колесах йде-,
На роботу всіх везе. (Автобус, тролейбус)
А хто знає вірш про дорогу?
Дівчинка
І автобуси, й машини
їдуть без упину.
їздим, ходимо по ній —
По прямій і по крутій.
А якщо втомились ноги,
Відпочинем край дороги.
(В. Крилечко)
ВІКТОРИНА
1. Яка машина може їхати без двигуна внутрішнього згоряння? (Іграшкова)
2. З якої сторони треба обходити машину, пішохода? (Зліва)
3. Що потрібно зробити перед виїздом на велосипеді? (Перевірити сигнал, гальма)
4. Шофер веде-машину. Попереду нього дві птиці — гуска і качка.
5. Що треба давити? (Треба давити на гальма)
6. Який сигнал світлофора дозволяє перехід? (Зелений)
7. Які машини можуть їхати без сигналу? (Іграшкові)
8. Яке значення мають зелений і жовтий колір світлофора? (Зелений колір дозволяє перехід, а жовтий — каже, що треба трішечки почекати, попереджає вільний перехід)
9. Де повинні ходити пішоходи, якщо немає тротуарів? (По лівому краю проїжджої частини вулиці)
10.Що означає червоний колір світлофора? (Червоний колір — це завжди сигнал небезпеки і треба зупинитися, почекати. Він забороняє переходити дорогу.
11.Як потрібно обходити трамвай? (Спереду)
12.Як потрібно обходити автомобіль, автобус і тролейбус? (Ззаду)
Звучить пісня «ПІСЕНЬКА ПРО МАШИНИ»
1.Рип-скрип! Рип-скрип!
По вулицях летить.
Дзінь-склінь! Дзінь-склінь! —
З усіх усюд бринить.
Приспів:
Це ми, дорослі й діти,
Скоріш за всіх у світі
В автобусі, мов вітер,
Мчимо! І пісеньку співаємо
На різні голоси
Про те, що дуже весело
І смішно нам усім!
2.Летять, гудуть
Машини спритні всюди.
І там, і тут,
Вони потрібні людям.
В якій завгодно справі
Вони зуміють вправно
Допомогти на славу
Завжди!
3.Бо радісно працюється,
Як не жалієш сил,
І той, хто не лінується,
Потрібний буде всім!
ГРА «ЖЕСТИ РЕГУЛЮВАЛЬНИКА»
Для проведення гри кожному учасникові потрібен комплект з трьох кружечків — червоного, жовтого і зеленого.
Юний інспектор руху демонструє жести регулювальника:
піднімає праву руку із жезлом угору,
повертається боком, руки в сторони.
Школярі визначають, якому сигналу світлофора відповідає кожний жест,
і підносять над головою кружечок відповідного кольору.
Сигнали через певний проміжок часу (5—10 с.) змінюють.
Якщо гра повторюється, цей проміжок скорочують.
ГРА «СИГНАЛИ СВІТЛОФОРА»
1-й варіант.
Для гри діти вирізають червоні, жовті та зелені кружечки, наклеюють їх на картон і прикріпляють до паличок. Діти ходять по кругу, піднято жовтий кружечок ходьба вповільнюється; червоний — зупинка; зелений можна йти далі.
Хто чітко виконує сигнали,
той краще знає правила дорожнього руху.
2-й варіант.
Учні стоять у шерензі обличчям до світлофора.
На зелений сигнал — крок уперед,
жовтий — стоять,
на червоний — крок назад.
Хто помилився, вибуває з гри.
Перемагають ті, хто жодного разу не помилився.
ПРО ДАІ
Знати і виконувати правила поведінки на вулиці повинні всі перехожі: дорослі і діти. В нашій Україні багато роблять для того, щоб на дорогах не було небезпеки, щоб було добре і зручно переходити. Для цього прокладають нові хороші дороги, будують підземні переходи. Суворо слідкує за тим, щоб всі виконували правила дорожнього руху Державна автомобільна інспекція (ДАІ). Це особливі підрозділи працівників міліції. Люди сміливі і дуже уважні.
Звучить пісня
«Я - ЧЕРГОВИЙ ІНСПЕКТОР ДАІ»
Музика Л. Баглая, Слова В. Максимова.
Я — черговий інспектор ДАІ.
Всі дороги — володіння мої.
Всі проспекти і Гей, таксі, обережно жени,
Бо я суворий інспектор ДАІ.
А для тих, хто на червоний поїде,
Замість пісні свисток прозвучить.
А пісня, а пісня — хороший супутник,
В дорогу вам пісню дарю!
Повернетесь з рейсу запрошу на вогник
І я вам її повторю.
Покажіть, товаришу, права!
Чому не пропустив трамвай?
Ану, друже, поглянь мені в очі,
Ану, друже, покажи свої гальма!
Від моїх не сховається очей,
Що сигнал повороту погас.
Для порядку тебе підкорю
І на пам’ять талон проколю.
площі всі,
Перехрестя, розвилки, шосе.
На посту я не часто співаю,
На сторожі я руху стою.
Не до пісень, признатися, часто,
В ожеледицю, в день туманний, сирий.
Пішохід і шофер, знайте всі:
Мені свистки не завжди до душі,.
Чесно, я не люблю штрафувати,
Та доводиться, що ж тут таїти.
Звучить пісня
«ТОВАРИШ МІЛІЦІОНЕР»
Добрий вечір, товаришу!
В нас одна естафета.
І спокою нема
Для сердець запальних.
У міліції служба
І служіння поета —
Щось між ними є схоже
І тривожне у них.
Наше місто заснуло.
На хмарках — позолота.
Може трапитись все
В несподіваний час.
Міліцейська робота –
Щохвилинна турбота,
І вона у пошані
Недаремно у нас.
Ти приходиш з роботи,
А синок твій спросоння,
Усміхнувсь, і йому
Посміхаєшся ти.
І натомлені очі
Повні променів сонця —
Твій прихід для домашніх,
Мов світання завжди.
Це найважче на світі —
Бій за щастя людини.
Ми з тобою про спокій
Забуваємо свій:
Бережемо зростання
Трудової родини.
Я в поезії теж
Так, як ти, — постовий.
Добрий вечір, товаришу!
В нас одна естафета,
І надія велична
В житті зігріва.
Ми з тобою — на варті,
І від серця поета,
Як соратник і брат мій,
Ти прийми ці слова.
Виховний захід
з правил дорожнього руху
«Червоне. Жовте. Зелене.
Вивчаємо правила дорожнього руху»
2 клас
Вчитель: Мішкевич І.В.