Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1страница 2страница 3

V. Сергіту жаттығу.

Ағам талай ат тағалады,

Ағам қалай ат тағалады.

Қалай ат тағалағанын

Білсем, мақтана аламын,

Білмесем, ұятқа қаламын.



VI. Үш деңгейлі тапсырманы жалғастыру.

Жауап үлгісі

III деңгей

3. Біздің отбасымыз онша үлкен емес. Отбасымызда 4 адам. Олар: әкем, анам, ағам және мен. Біз Алматыда турамыз. Мен Төле би көшесінде, 25 үйде, 60 пәтерде тұрамын. Әкемнің мамандығы - экономист. Жеке меншік фирмасы бар. Анам №1 емханада жұмыс істейді. Ол 42 жаста. Ағамның аты - Дәулет. Жасы 22-де, Әбу Насыр әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің студенті. Біздің отбасымыз өте тату. Мен өз отбасымды жақсы көремін.



II деңгей

3. Ашық дауысты дыбыстар Қысаң дауысты дыбыстар

әже кісі

әке гүл

емес жүз

мен іні

немере үй

өз үш



VII. «Көшеде» мәтінімен жұмыс. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша сұрақтар дайындап жауап беру.

VIII. 5-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінмен танысып, топта пікір алысу. «Жолды неге кесуге болмайды?» дегенді қалай түсінетінін айтып әр топ сөз алады.

IX. Үй тапсырмасы Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрау.

Қорытынды бөлім

6-сабақ

Нәтиже сабақ

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

III. Тест жазу.

1. Сызбаны толтырыңдар.



Ашық дауысты дыбыстар

Қысаң дауысты дыбыстар

...

...

2. Сөздердің аудармасын табындар.

1) жаңалық а) внук

2) немере ә) считаться

3) ояну б) новость

4) есептелу в) просыпаться

3. Сөйлемді дұрыс құраңдар.

1 2 3 4 5

Бардық, жазда, отбасымызбен, Бурабайға, былтыр.

4. Мына талдау дұрыс па?

Әкем - 1 буын, 1 - ашық буын.

а) иә

ә) жоқ

5. Өлеңді аяқтаңдар.



Менің әжем,...,

Ұл мен қыздың бағы ....

6. Сенің жасың нешеде?

а) он екі

ә) он екінші

б) он екіде

7. Сен нешінші сыныпта оқисың?

а) алтау ә) алты

б) алтыншы

8. Еріндік дауыстыларды белгілеңдер.

а) а, ә, е, э, ы, і, и

ә) о, ө, у, ұ, ү

б) а, о, ө, ү, ұ

IV. Шығарма жазу.

II МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: МЕНІҢ ДОСТАРЫМ

Грамматикалық тақырыбы: СӨЗДІҢ ТУРА ЖӘНЕ АУЫСПАЛЫ МАҒЫНАСЫ


Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

1. Модульге кіру

2. Грамматикалық тақырып

3. Сөздік жұмысы

4. Лексикалық тақырып

5. Бекіту

2 минут

10 минут

8 минут

15 минут

10 минут

Сөйлесу

2-сабақ

1. Сөздік диктант

2. «Екі ДОС» мәтінімен жұмыс

5 минут

20 минут

3-сабақ

1. Фонетикалық талдау

2. «Досымның отбасы»

(сөйлесу құру)



3. Сурет бойынша жұмыс

10 минут

20 минут

20 минут

4-сабақ

1. Сөздік диктант

2. «Достастыру» мәтінімен жұмыс

3. Мақал-мәтелдермен жұмыс

4. «Ізетті бала» өлеңімен жұмыс

8 минут

12 минут

15 минут

10 минут

5-сабақ

Бекіту (үш деңгейлі кеспелермен жұмыс)

45 минут

Қорытынды

6-сабақ

1. Тест

2. Ауызша сынақ

10 минут

35 минут

Оқушы нені білуі тиіс:

• «Менің достарым» тақырыбы бойынша әңгімелей білу;

• «Менің достарым» тақырыбы бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс қолдана білу.

Оқушы нені үйренуі қажет:

• «Менің достарым» тақырыбы бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс айту, сауатты жазу.



Кіріспе бөлім

1-сабақ

Менің достарым

І. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Модульдің құрамын түсіндіру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Грамматикалық тақырып. Мұғалім тақтада берілген сызбалар бойынша грамматикалық тақырыпты түсіндіреді. Оқушылар осы сызбаларды дәптерлеріне көшіріп жазады. Мұғалім грамматикалық тақырып бойынша сұрақтар қояды, оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Белгілі бір ұғымға берілген атауды сөз дейміз. Тілдегі өрбір сөздің мағынасы бар. Сөз өзінің тура мағынасында да, ауыспалы мағынасында да қолданыла береді.

Әр түрлі мағыналарды білдіретін сөз көп мағыналы сөз деп аталады.

Мысалы (көп мағыналы сөз): Адамның басы. Таудың басы. Істің басы. Бас дәрігер.



V. Сөздік жұмыс.

іс - дело

жолдастық - дружба

мінезі жұмсақ - мягкий характер

қадір-қасиет - уважение

оқу озаты - отличник учебы

мінезі шапшаң - шустрый

қатты сөзге келмеу - не грубить

1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.

2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:

- мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;

- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;

- тізбекпен оқиды.

3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрау.

Жақсы іс, оның мінезі жұмсақ.....

4. Сөйлемдер құрау.

Менің досымның мінезі жұмсақ.

5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу.

VI. Лексикалық тақырып. Тақтада берілген сызба бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.

а) Оқушылар тақтадағы сызбаға қарап, жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды. Сызбаны дәптерлеріне көшіріп жазады. ә) Мәтін бойынша «Қазымыр оқушы» ойыны.



Ойынның шарты:

I бөлім. Оқушылар мәтінді жылдам және мұқият оқып шығады, сосын сұрақтар кұрады. Кім көп сұрақ құраса, сол жеңіске жетеді.

ІІ бөлім. Оқушылар кезегімен басқаларына сұрақтар қояды, ал олар қысқа жауап қайтарады. Жауап берушіні жүргізуші көрсетеді. Сонан соң ең «Қазымыр оқушыны» анықтаймыз.

VII. Сергіту жаттығу.

Аталар, Апалар,

Әжелер, Балалар -

Ағалар, Әр үйде

Әпкелер, Бар олар.

(Әли Ысқабай)

б) Мәтінде берілген мақал-мәтелдерді аударып, жатка айту (1-тапсырма).

Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі.

VIII. Оқулықпен жұмыс. 3-тапсырманы жазбаша орындау.

Берілген көп мағыналы сөздерден сөз тіркестерін құрау. Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі.

Үлгі: ашық күн, күн нұры.

Күн, ай, жүз, қара, бас, жаз, жас, мақта, ара, сыр.



IX. Бекіту. Сыныптағы оқушылар екі-екіден отырады. Әр оқушы өз тапсырмасын алады. Дайындыққа 5-7 минут уақыт беріледі. Содан соң оқушылар бір-бірінің тапсырмасын жауап үлгісі бойынша тексереді.

№1

1. Сөздерді дұрыс аударыңдар.

1) іс а) отличник учебы

2) мінез ә) мягкий

3) жұмсақ б) дело

4) оқу озаты в) характер

2. 4-тапсырмада берілген сызба бойынша өз досың туралы әңгімелеңдер.


№2

1. Сөздерді дұрыс аударыңдар.

1) қадір-қасиет а) дружный

2) жолдастық ә) уважение

3) тату б) никогда

4) ешқашан в) дружба

2. 4-тапсырмада берілген сызба бойынша өз досың туралы әңгімелеңдер.


Жауап үлгісі

1



1. 1-б

2

3

4

2. Менің досым бар. Оның аты - Дәулет. Оның жасы он екіде. Досым 19... жылы қыркүйек айында туды. Ол алтыншы сыныпта оқиды. Оның шашы қара, көзі көк. Бойы ұзын. Досымның мінезі жұмсақ. Оның ермегі - марка жинау.

Жауап үлгісі

2



1. 1

2

3

4-б

2. Менің досым бар. Оның аты - Дәурен. Оның жасы он екіде. Досым 19... жылы мамыр айында туды. Ол алтыншы сыныпта оқиды. Оның шашы қара, көзі кек. Бойы ұзын. Досымның мінезі жұмсақ. Оның ермегі - кітап оқу.

X. Үй тапсырмасы. Сөздерді жаттау. Сызба бойынша мәтінді әңгімелеу.

2-сабақ

Екі дос

І. Ұйы

7---- сыынып

I МОДУЛЬ

Лексикалық тақырыбы: Менің отбасы мүшелерім

Грамматикалық тақырыбы: Сұраулы сөйлем.

Құрмалас сөйлем. Шылаулар



Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру

Грамматикалық

тақырып

Лексикалық тақырып



Бекіту

45

минут


Сөйлесу

2-сабақ

«Мінездің ұнамды белгілері» мәтінімен жұмыс

Жаттығуларды орындау



45

минут


3-сабақ

Тіл дамыту

«Мен кешірдім»

диалогі

Тірек сызбамен



жұмыс

45

минут


4-сабақ

«Менің туыстарым» мәтінімен жұмыс Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

Жаттығуларды орындау



45

минут


Қорытынды

5-сабақ

1. Тест

45

минут








2. Бақылау сұрақтары


Кіріспе бөлімі

1-сабақ

Менің отбасым

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Модульдің құрылымы мен мақсатын таныстыру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Грамматикалық тақырыпты тірек сызба негізінде түсіндіру.

Құрмалас сөйлем







1. Сұраулы сөйлем бір нәрсе жайында сұрап білу мақсатында айтылатын сөйлем. Сөйлем соңында сұрау белгісі (?) қойылады.

Сұраулы сөйлемнің жасалу жолдары:

1) сұрау есімдіктері арқылы (кім? не? қанша? т.б.);

2) сұраулық шылаулар арқылы (ма, ме, ба, бе, па, пе, ше);

Мысалы: Сенің отбасыңда қанша адам бар?

2. Құрмалас сөйлем екі немесе бірнеше жай сөйлемнен құралып, күрделі ойды білдіретін сөйлем.

Мысалы: Жазда мен ауылға бардым, бір ай жақсы



демалып қайттым.

3. Шылау — сөздер мен сөйлемдерді байланыстыратын және өзі тіркескен сөзге қосымша мағына беретін сөз табы. Шылау сөздер: септеулік, жалғаулық, демеулік.

1) Септеулік шылау белгілі бір септікте тұрған сөзбен ғана тіркесіп қолданылады. Септеулік шылаулар: туралы, үшін, дейін, кейін, соң, бірге, қатар, т.б.

Мысалы: Мен ана туралы өлең оқыдым.

2) Демеулік шылау өзі тіркескен сөзге қосымша мағына үстейді.

Демеулік шылаулар: ма, ме, ба, бе, па, пе, ше; -ақ, -ау, -ай, да, де, та, те, ғана, тек, т.б.

Мысалы: Сен үйге барасың ба?

3) Жалғаулық шылау сөздер мен сөйлемдерді салыстыра, тең дәрежеде байланыстырады.

Жалғаулық шылаулар: және, әрі, да, де, немесе, өйткені, себебі, т.б.

Мысалы: Мен кешке кітап оқимын немесе кино көремін.



Оқушылар оқулықта берілген сызбаларды қарап, ережелерді оқып шығады.

V. Сөздік жұмысы.

1. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлеріне жазу.

2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру: а) мұғалімнің мәнерлеп оқуы; ә) оқушылардың дауыстап қайталауы; б) оқушылардың тізбектеп оқуы.

3. Сөздерден сөз тіркестерін құрау.

4. Сөйлем құрау.



VI. Бекіту.

1. 1-тапсырма. Жұмбақтарды шешу.

2. 2-тапсырма. Ы. Алтынсариннің өлеңін түсініп, жаттау.

3. 3-тапсырма. «Әженің таңдануы» мәтінін рөлге бөліп оқу.

4. 6-тапсырманы орындау.

VII. Сабақты қорытындылау.

VІІІ. Үй тапсырмасы. Ы. Алтынсариннің өлеңін жаттау.


Сөйлесу бөлімі

2-сабақ

Мінездің ұнамды белгілері

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Бекіту.

1. Сөздік жұмысы.

Сөздік

келбет - внешность



жан дүниесі - внутренний мир

көркі - вид

үңілу - заглянуть

құдай сақтасын! - боже упаси!

ештеңемен - ничем

жуып кетіре алмау - не смыть

2. 1-тапсырма. А. П. Чеховтың айтқан сөзін қалай түсінесіңдер? Өз пікірлерін ортаға салу. Мәтіндегі жалғаулық шылаулары бар сөйлемдерді жазып алу.

3. 2-тапсырма. «Мінездің ұнамды белгілері» мәтіні бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.



Жеке-топтық жұмыс формасы

Құрал-жабдығы:



1. Бағалау парағы.

2. Оқулықтағы үш күрделілік деңгейдегі тапсырмалар.

3. Жауап үлгілерін мұғалімнің өзі дайындайды. Жетон дар.
Ойынның жүру барысы

I нұсқа:


Бұл сабақта оқушылар өз білім деңгейіне қарай тапсырмалар таңдай алады. Үстелде әр оқушының алдында үш деңгейлі барлық сұрақтар бар парақтар жатады (әр парақта 2-3 тапсырмадан).

Оқушылар деңгейді таңдайды:

• III деңгей тақырып бойынша алынған ақпаратты қолданып, жеткізе білуді талап етеді.

• II деңгей сұрақтары бұл ақпаратты талдай білуін талап етеді.

• I деңгей (едеуір күрделі деңгей) сұрақтары шығармашылық сипаттағы тапсырмалардан тұрады, мұнда оқушылар ақпаратты бағалап, ол туралы өз пікірін білдіріп, оны негіздеп, дәлелдей білуі тиіс.

Жауаптар әр деңгейдің ішінде бес балдық жүйемен бағаланады.

Оқушыларға өздеріне тиісті деңгейді тандап алуға уақыт беріледі (2-3 минут). I деңгейді тандап алған балалар бөлек отырады (оларға көбірек уақыт беріледі). Әрбір сұраққа немесе тапсырмаға дайындалу үшін оқушыларға 5-7-10 минут уақыт беріледі. Оқушылар екі-екіден отырады. II және III деңгей тапсырмаларын тандап алғандар бір-біріне бірінші сұрақ бойынша жауап береді. Сосын мұғалімнен жауап үлгілерін алып, сыныптастарының жауабын салыстырады да, бағалау парағына бір-біріне баға қояды.

Мұғалім дайындық барысында оқушыларға көмек бере алады. I күрделілік деңгейінің тапсырмасын алған оқушылардың жауабын мұғалім өзі тексеріп, бағалайды. Бұдан әрі 2, 3-сұрақтардың жауаптары да осы үлгімен дайындалады.

Жұмыс аяқталған соң, II және III деңгей тапсырмаларымен жұмыс істеген оқушылар әр сұраққа қойылған бағалары негізінде өз сыныптастарына бір ортақ баға шығарып, оны да бағалау парағына енгізіп, мұғалімге өткізеді.

I деңгей тапсырмаларымен жұмыс істеген оқушылардың бағалау парағын мұғалім өзі толтырады.

4. 3-тапсырма. «Уәде берсең қайтпа, қолыңнан келмесе айтпа» деген ата-бабаларымыздың айтқанын қалай түсінесіңдер? Осы тақырып бойынша шағын әңгіме дайындау.

V. Сабақты қорытындылау.

VI. Үй тапсырмасы. Ережелерді жаттап келу.

8-сынып

I МОДУЛЬ


Лексикалық тақырыбы: Отбасы

Грамматикалық тақырыбы: Құрмалас сөйлемдер.

Ырықсыз, ортақ етістер



Бөлімі

Сабақ саны

Модуль мазмұны

Уақыты

Кіріспе

1-сабақ

Модульге кіру Грамматикалық тақырып Лексикалық тақырып Бекіту. «Аналарды ардақтаңдар» мәтіні Деңгейлік тапсырмалар Жаттығуларды орындау

45 минут

Сөйлесу

2-сабақ

«Әкені сыйла» мәтінімен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар М. Жұмабаевтың «Қарағым» өлеңімен жұмыс Жаттығуларды орындау

45 минут

3-сабақ

«Сәлемдесу» мәтіні Диалогпен жұмыс Жаттығуларды орындау

45 минут

4-сабақ

Нақыл сөздермен жұмыс Ә. Тәжібаевтың «Балалар» өлеңімен жұмыс Жаттығуларды орындау Сұрақтармен жұмыс

45 минут

5-сабақ

Мақал-мәтелдермен жұмыс Деңгейлік тапсырмалар Ә. Сәрсенбаевтың «Сен құрметте оны!» өлеңі Жаттығулармен жұмыс

45 минут

6-сабақ

Тіл дамыту

Деңгейлік тапсырмалар Жаттығулармен жұмыс «Асыранды қаздар» мәтінімен жұмыс

45 минут

7-сабақ

Нақыл сөздермен жұмыс Жаттығулармен жұмыс

45 минут

8-сабақ

Суретпен жұмыс «Көке» мәтінімен жұмыс Жаттығулармен жұмыс

45 минут

9-сабақ

«Сезімталдық» мәтінімен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар Жаттығулармен жұмыс

45 минут

Қорытынды

10-сабақ

1. Тест

2. Бақылау сұрақтары

45 минут

<предыдущая страница | следующая страница>


I модуль лексикалық тақырыбы: менің отбасым грамматикалық тақырыбы: фонетика. ҮНдестік заңЫ

«Менің отбасым» тақырыбы бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс қолдана білу

171.94kb.

17 12 2014
1 стр.


I модуль лексикалық тақырыбы: менің отбасым грамматикалық тақырыбы: фонетика. ҮНдестік заңЫ

«Менің отбасым» тақырыбы бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде дұрыс қолдана білу

635.32kb.

16 12 2014
3 стр.


Айы, күні: Сабақ жоспары Сабақ тақырыбы: Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа»

Сабақ тақырыбы: Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повестіндегі Қожа бейнесі

128.92kb.

25 12 2014
1 стр.


А. С. Пушкин атындағы №46 орта мектебі Модуль №1 Тақырыбы: Music Сыныбы: 8
148.77kb.

15 12 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: IV тарау. Электр өрісі. § 31. Кулон заңы. Сабақтың мақсаты

Оқушыларға электр өрісі тарауы бойынша мағлұмат бере отырып, денелердің электрленуі, атом құрылысы және Кулон заңы турасында түсінік беру

118.41kb.

18 12 2014
1 стр.


Тақырыбы: Менің ұстаздарым Мақсаты: «Білім», «еңбек», «сыйластық» адамгершілік құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту. Міндеті

Оқушыларға мұғалімнің, ата-аналардың, үлкендердің, кітаптың, өмірдегі «ұстаздары» екенін түсіндіру

29.14kb.

15 10 2014
1 стр.


Пәні: физика Cыныбы

Сабақтың тақырыбы: Қысым. Қысымның қатты денелер, сұйықтар, газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы

89.02kb.

25 12 2014
1 стр.


Практикалық сабақтарға арналған әдістемелік нұСҚаулар тақырыбы

Тақырыбы: «Деректер базасын басқару жүйесі. Кесте конструкторын қолдану. Кестенің байланыстары»

87.53kb.

05 09 2014
1 стр.