Тема: Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.
Народна казка «Вовк та козенята»,літературна казка Н.Забіли
«Вовк і козлята».
Мета: поповнити знання про казки, навчити виділяти в текстах дійових осіб, спостерігати за структурою і сюжетом казок; розвивати навички читання, вміння правильно інтонувати речення, формувати уміння переказувати, зіставляти зміст прочитаного тексту й ілюстрації; сприяти формуванню сміливості та відваги як визначальних рис особистості, дружби та злагоди в родині і суспільстві.
Обладнання: ілюстрації до казки «Рукавичка», презентація до казок, малюки тварин до казки «Вовк та козенята».
Девіз уроку
Хто багато читає,
Той багато знає.
Хто швидко читає,
Той багато зробити встигає. (слайд)
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Вітання.
2. Слово вчителя.
- Урок розпочинаємо, про щось нове пізнаємо.
-
Сідає краса класу, сила класу
ІІ. Мовна розминка.
-
Вправа «Водолаз» ( на рахунок 1-5 вдихаємо повітря, затримуємо дихання і повільно видихаємо).
-
Скоромовка.
Біля річки унизу
Дід Панас пасе козу.
А коза така руда,
Як у діда борода.
( тихо і повільно; голосніше,швидше; голосно, швидко)
ІІІ. Визначення завдань уроку. ( слайд)
На початок уроку ми повинні знати:
1.Визначення поняття казка.
2. Які бувають казки.
На кінець уроку повинні уміти:
-
Визначати героїв казок.
-
Давати характеристику героям.
-
Визначати головну думку казок.
-
Виразно читати казки, читати в особах.
-
Цінувати нові знання, власні судження, переконання.
ІV. Актуалізація опорних знань.
БЕСІДА (супроводжується показом слайдів)
-
Діти, давайте пригадаємо, який новий розділ ми почали вивчати?
-
Що таке казка? ( Це художній твір, в якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне, фантастичне, нереальне) .
-
Які бувають казки? (авторські, народні : про тварин,побут, фантастичні, докучні, наукові).
-
Який вид казок опрацьовуємо?
-
Хто найчастіше виступає головними героями цих казок?
V. Оголошення теми уроку.
1.Передбачення теми уроку.
- Як вигадаєте, яка буде тема уроку?
Тема уроку - казки.
А про кого будуть казочки дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки.
-
Ходить хмуро під дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є, - жорстока лють.
Причаївся і примовк.
Грізний звір, цей, звісно - … (Вовк)
-
Хто пасеться край дороги?
Невеличка, довгі роги,
Ще й борідка є. До речі,
Молочка дає малечі,
Зелень – травку підгриза…
Здогадалися? …( Коза)
-
Діти, чи відома вам назва казки «Вовк та козенята»?
-
А кому вдома читали чи розповідали цю казку?
-
Хто може розповісти її?
VІ. Опрацювання народної казки « Вовк та козенята».
1. Знайомство з казкою. ( Читають учні).
- Чи сподобалася вам казочка?
-
Чому коза залишала своїх діток вдома?
-
Як слід читати казку? (повільно, не поспішаючи)
2. Робота з текстом.
Читання казки «ланцюжком», виконання творчого завдання.
( Поставити якнайбільше запитань до казки)
-
Де жила коза?
-
Скільки у неї було козенят?
-
Яку пісеньку співала коза діткам?
-
Коли козенята відмикали двері?
-
Яку пісеньку співав вовк?
-
Чому мам похвалила своїх діток?
3.Робота в групах.
-
Підібрати якнайбільше слів, які характеризують головних дійових осіб.
КОЗА ВОВК КОЗЕНЯТА
добра злий слухняні
любляча підступний розумні
мудра жадібний сміливі
турботлива грубий
працьовита
4. Гра «Хвостик» (Закінчіть речення)
-
Козенята почують матір… і відімкнуть двері.
-
Вовк підслухав, як … коза співає.
-
Чуємо, чуємо, - та … не материн це голосок.
-
Повернулася коза додому і … похвалила діток.
5.Вибіркове читання.
-
Прочитайте пісеньку кози.
-
Прочитайте пісеньку вовка.
-
Скільки було козенят.
-
Прочитайте, як коза похвалила діток.
ФІЗХВИЛИНКА
Щось не хочеться сидіти ( встати і вийти з-за парт),
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз (потягування),
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки (ходьба на місці),
Вище руки підніміть (підняти руки, прогнути спину назад)
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти кілька раз. (плескати в долоні),
За роботу – все гаразд!
-
Переказування казки за малюнками.
-
Гра «Добре – погано».
-
Давайте визначимо, що ж в казці добре, а що погано.
Добре «+» Погано « - «
-
Яке право козеняток порушив вовк? ( право на життя)
-
Чого ж навчила нас казка?
VІІ . Наталя Забіла «Вовк і козлята»
Слово вчителя.
Письменниця Наталя Забіла написала для вас свою казочку, яка називається « Вовк і козлята».
-
Хто ж вона Наталя Забіла? (слайд)
-
Справді, кожен, хто читає книжку – молодець! Ви теж матимете велику насолоду, прочитавши збірку Наталі Забіли « Під дубом зеленим». А сьогодні ми познайомимося з казкою поетеси «Вовк і козлята».
-
Знайомство з казкою. ( Звучить грамзапис казки)
-
Діти, послухайте казку.
-
Чим вона схожа на народну казку, а чим відрізняється?.( Має автора, написана у віршованій формі, має ще одного героя – Рябка)
2. Перевірка сприймання тексту.
-
Які герої вам уже знайомі?
-
Хто новий персонаж?
-
Хто ж той друг, що виручив козлят із біди?
3. Вибіркове читання.
-
Як козлята дізналися про злі наміри вовка?
-
Як вони провчили вовка?
-
Що трапилося з вовком?
4. Бесіда.
-
Чи розумно вчинили козенята, відімкнувши ворота і випустивши Рябка?
-
Яким був Рябко?
-
Чи можна Рябка назвати сміливим?
VІІІ. Домашнє завдання:
-
Читати виразно казки.
-
Скласти казочку про дружбу тварин, записати до зошита.
-
Намалювати малюнок до улюбленої казки.
ІX. Підсумок уроку.
-
З якими казками познайомилися?
-
Яка казка сподобалась найбільше?
-
Чого навчилися, зрозуміли?