Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
Мұғалім: Алтынбеков Аян Серікұлы

8сынып


Күні: 20.11.2010ж

Тақырып: Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.



Мақсаты:

Білімділік: Алғашқы түсініктер мен ұғымдар қалыптастыру және бекіту: өріс, электр өрісі, кернеулік – электр өрісінің күштік сипаттамалары, физикалық мағынасы, есептеу формуласы, өлшем бірлігі.

Дамытушылық: Оқушылардың монологтық және диалогтық сөйлеу мәдениетін дамытуға күш салу

Тәрбиелік: Жауапкершілікке, ұқыптылыққа, өз ойын дәйекті баяндай білуге баулу

Көрнекі құралдар: Слайдтар, бейнефильмдер,жеке карточкалар

Сабақ жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі,үй жұмысын тексеру «Тест-сурет».

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру , презентация , бейнефильмдер.

ІІІ. Есеп шығару, жеке карточка бойынша өздік жұмыс.

IV. Қорытындылау

Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі , үй жұмысын тексеру.

«Тест-сурет»

Металл таяқшаны түсіргенде электроскоптардың жапырақшалары қалай орналасады?



Екінші шардың зарядын анықтаңыз





ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру ( презентация , бейнефильмдер)

Зарядталған денелердің өзара әрекеттесуі қалай жүзеге асады?

Эксперимент жүзінде тағайындалған Кулон заңы зарядтардың өзара өрекеттесуін сандық түрғыдан білдіреді, бірақ "Бір зарядтың басқасына әрекеті қандай жолмен беріледі, бүл өзара әрекеттесудің табиғаты қандай?" деген сұрақтарға жауап бермейді.

Тәжірибелер кез келген зарядталған дененің айналасында заттан ерекшеленетін, электр өрісі деп аталатын кеңістік бар екенін керсетеді. Осы өрістің жәрдемімен электрлік өзара әрекеттесу жүзеге асады. Электр өрісі ұғымын ағылшын ғалымдары М. Фарадей жөне Дж. Максвелл енгізді.

Электр өрісі материяның айрықша бір түрі болып табылады. Біз затты көріп, сезетін болсак, ал электр өрісін сезім мүшелеріміздің көмегімен қабылдай алмаймыз. Ол тек зарядталған денелер әрекетінен ғана байқалады.





Зарядталган денелердің айналасында электр өрісінің әрекеті күштірек, ал олардан алыстаган сайын өріс әлсірейді.Сынақ заряд деп аталатын оң бірлік заряд қолданылады және оның өз өрісі еленбейді.

Заряд бірлігіне әрекет ететін күшке тең қатынасы электр ерісінің күштік сипаттамасы болып табылады және осы нүктедегі электр өрісінің

кернеулігі деп аталады.

Нуктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігі өріс көзінің q0 зарядыньщ модуліне тура пропорционал және q0 көзден өрістің осы ноктесіне дейінгі арақашықтықтың квадратына r2 кері пропорционал. S1 жүйесінде кернеулік формуласы төмендегідей болады:



Электр өрісінің күш сызықтары деп өрістегі оң зарядталған бөлшекке әрекет ететін күштің бағытын көрсететін сызықтарды айтады.

Күш сызықтарының міндетті түрде басы мен аягы болады немесе шексіздікке кетеді.

ІІІ. Есеп шығару,

15 жаттығу, № 4,5,6



Жеке карточка бойынша өздік жұмыс

3.60. 2 · 10 -8Кл зарядтан 2· 10 -2м қашыктықтағы өрістің кернеулігі қандай?
3.61. Нүктелік зарядтан 0,15 м кашыктықтағы өрістің кернеулігі 50 В/м. 0,3 м қашықтықтагы өрістің кернеулігін табыңдар.
3.62. Электр өрісінің бір нүктесіндегі 0,2 мкКл зарядка 0,015 Η күш әрекет етеді. Осы нүктедегі ерістің кернеулігін анықтаңдар.
3.63. Бір нүктедегі электр өрісінің кернеулігі Е = 0,4 кН/Кл. Өрістегі q = 4,5 · 10 -6 Кл зарядка әрекет ететін күшті анықтаңдар.
Үй жұмысы : 15 жаттығу, № 3

IV. Қорытындылау

Кафедра меңгерушісі Ескендирова Т.Н.




Тақырыбы: Ә. Жапаров «Қазына көтерген бала» Білімділік мақсаты

Білімділік мақсаты: Оқушыларды Қ. Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру; Дамытушылық мақсаты: Қ. Сәтбаев есімімен байланысты кен орындарын білгізу,оқушыларды ізденуге, ойлауға

30.46kb.

25 12 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: § 24. Гомер және ежелгі гректер Сабақтың мақсаты: Білімділік

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға ежелгі грек халқының ақыны Гомер мен оның шығармаларының дүниежүзілік маңыздылығын түсіндіру, Г. Шлиман ашқан ұлы жаңалыққа тоқталып

96.3kb.

18 12 2014
1 стр.


Тақырыбы: дк-дің магистральді-модульді құрылу әдісі. Сабақ мақсаты: Білімділік

Білімділік: Оқушыларды дк құрылымымен және программалық басқару принципімен таныстыру

50.38kb.

14 12 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: Қазақтың аңыз-әңгімелері. Сабақтың мақсаты: а білімділік

Сабақтың мақсаты: а білімділік: Аңыз-әңгімелер туралы оқушыларға түсініктеме беру. Білімдерін толықтыру арқылы шығармашылық қасиеттерін дамытып, әңгімелердің тақырыптары туралы түс

200.4kb.

25 12 2014
1 стр.


«Эрудит» математикалық – танымдық интеллектуалдық ойыны. Мақсаты: Білімділік

Білімділік: Оқушылардың зеректік қабілетін дамытып ой өрісін кеңейту, білімге деген құштарлығын арттыру, озық ойлы оқушыны анықтау

57.98kb.

14 10 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: Африка халықтарының мәдениеті. Мақсаты: Білімділік

Білімділік: Африка өзіндік бедері бар,мәдениеттер мен қуатты мемлекеттердің Отаны болғаны туралы түсінік беру

45.62kb.

09 10 2014
1 стр.


Мақсаты: Білімділік

Білімділік: Алғашқы түсініктер мен ұғымдар қалыптастыру және бекіту: өріс, электр өрісі, кернеулік – электр өрісінің күштік сипаттамалары, физикалық мағынасы, есептеу формуласы, өл

28.46kb.

14 12 2014
1 стр.


Өнер – Өмір өрнегі күні: Сабақтың мақсаты

Білімділік мақсаты: адамның жасампаздық мүмкіндіктері мен рухани адамгершілік тұлғасының өзара байланысын ашу

44.87kb.

08 10 2014
1 стр.