Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1страница 2страница 3
Тема :Виховай в собі особистість

7 клас

Мета: навчити учнів уникати конфлікту у житті, вміти спілкуватися, дружити між собою; розвивати в дітях загальнолюдські чесноти; вчити дітей сприймати ситуації, аналізувати їх і знаходити шляхи виходу з проблемних ситуацій; виховувати товариські стосунки. Обладнання: гілочки із дерева, схема «Конфлікт», малюнки, висловлювання «Самовиховання – творення себе».

Форма проведення: анкетування, бесіда заходи з елементами театралізації

Найсильніший, хто володіє собою.

Сенека
ХІД ЗАНЯТТЯ

Повідомлення вчителя Усі ми люди на цій великій Землі. Всі ми – різні. Скільки людей – стільки характерів. У кожного з нас є своє світобачення, світосприйняття, інтереси, уподобання, плюси і мінуси у характері. Та об’єднує всіх в одне ціле, яке називається словом - «людство» - те, що народилися ми із лона матері. І для кожного з нас, мабуть, найріднішим, найдорожчим є, насамперед, - родина, батьки. Дорогими також є дім, у якому живемо, вулиця, школа, село, знайомі. Усе це – наша Батьківщина, а у широкому розумінні - Україна.

Але жити на території держави не означає бути справжнім громадянином. Потрібно дбати про країну, бути свідомим і активним членом суспільства.

- А що таке суспільство?

Це сукупність людей, об’єднаних певними стосунками і інтересами. Будь-яку державу становлять громадяни, будь-яке суспільство – люди. Тому в житті всім нам дуже важливо вміти спілкуватися з іншими, щоб уникати конфлікту, просто бути щасливими та успішно вчитися, працювати.

- Як ви думаєте, що потрібно для того, щоб успішно спілкуватися?

Гра «Мікрофон»

1.Дотримуватися соціальних норм – визначених правил поведінки.

2.Вміти вислухати інших.

Учитель: Від народження людина опиняється в колі правил, заборон, норм. Спочатку вони встановлюються у сім’ї батьками, потім – ровесниками у дитсадку, школі. Чим дорослішою стає людина, тим більшою є кількість норм, яких вона має дотримуватися. Отже, у суспільстві кожен має не тільки права, а й обов’язки.

- Уявіть собі, що було б, якби ніхто не дотримувався усталених норм?

- У якому державному документі зібрані статті про права і обов’язки громадян? (Конституція України, стаття 28).

- А де ще ми можемо знайти правила моралі та етики поведінки людини? (У біблії, у «Повчанні Володимира Мономаха»).



Повідомлення учня Повчання: «При старших годиться мовчати, старшим підкорятися, з рівними і молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а ще найбільше розумом вбирати, не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато, очі тримати до низу, а душу вгору… Не хвалю я ні себе, ні своєї сміливості, а хвалю я силу Творця і прославляю милість його за те, що він мене… не лінивим створив, а на всі людські діла достойним».

Учитель: Отже, норми і правила поведінки встановлюють самі люди, а їхнє дотримання робить життя й спілкування людей гуманнішим, ефективнішим, зручнішим.

На думку приходить вислів французького філософа, математика, фізика і письменника ХVІІ ст. Паскаля: «Правила доброї поведінки відомі з давніх-давен, річ за дрібницею – вміти користуватися ними». Звичайно, вжите слово «дрібниця» насправді означає дуже багато.

Адже коли порушуються правила поведінки, етикет спілкування, створюються конфліктні ситуації, виникає конфлікт.

(з’являється хлопчик, що грає роль конфлікту. Одягнений у буденний одяг, до якого прикріплені сценки із сваркою, суперечкою).

Конфлікт: Ви мене згадали, от я і прийшов.

Учитель: Згадали, то згадали, але ми не запрошували у гості до школи. Конфлікт: Певна річ. Щоб я, його величність, Конфлікт, чекав персонального запрошення… оце вже ні. Я всюди: в школі, дома, у спортзалі й кінозалі, ну скрізь-скрізь.

(приходить Етика)



Слово дослідникам:

Етика – від грецького – звичай. Наука, що вивчає мораль. Норма поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи.



Етика: Зачекайте. Зачекайте. Я вам сьогодні знадоблюсь,

І завтра також буду з вами, дивіться, яка я:

гарна, чемна, вихована, всюди налагоджу стосунки поміж вами

Та й просто вас навчу, як бути доброю людиною; дружити, в дружбі – сила.

Візьміть ці прутики хутчіш, зламайте і …

(Діти переламують прутики)

Тепер всі половинки мені дайте, зв’яжемо їх тугіше в пучок.

А ну, Конфлікт, тепер зламай.

(Конфлікт силкується переламати в’язанку)

Отож-бо й є: «У дружбі - сила».



Учитель: А ми сьогодні попробуємо аналізувати ситуації, дії, навчимось також міркувати. Отож, Конфлікт – наш гість.

Діти, спробуємо його ми розв’язати.

Щоб на добро всі справи повертати.

Давайте визначимо значення слова «КОНФЛІКТ»



«Мозкова атака» Конфлікт – слово латинського походження, в перекладі означає «боротися разом». Під ним розуміють зіткнення протилежних інтересів, думок, поглядів, серйозні розбіжності, гостру суперечку в спілкуванні, неспівпадання інтересів.

Учитель: А чи можемо ми сказати, що конфлікт створює проблеми.

Отже, перед нами «Ділова гра: «Доведи, що…»»

Конфлікт породжує проблеми - з ким, де?
Розв’язання ситуації.

Ситуація 1: У класі хтось розмалював. Коли класний керівник помітив це, то почав вимагати від учня, який за нею сидів, пояснень: навіщо він це зробив? Учень відповів, що зробив це не він. Класний керівник наполягав на тому, що учень – господар свого робочого місця, і повинен слідкувати за тим, що твориться з його партою.

- Чи можемо ми сказати, що виник конфлікт між класними керівником і учнем?

- Яка виникає проблема? (Збереження шкільного майна).

- Місце конфлікту (Школа)

- Як би ви вирішили цю проблему?

Ситуація 2: Ніна прийшла із школи. Пообідала. Перевдягнулась. Пригадала, що мама просила вимити підлогу і начистити картоплі. Часу було ще достатньо, щоб виконати роботу до приходу матері. Саме в цей момент прийшла подруга Катруся. Пішли погратись. І… загрались. Ніна повернулась смерком, коли мама була дома.

Як ви думаєте, виникне конфлікт між мамою і дочкою?

- Чи буде у матері довіра до донечки?

- Ваші дії в такій ситуації, щоб уникнути конфлікту.



Учитель: То як же виникає конфлікт? Чи є у нього першооснова, що створює сутичку? Простежимо це схематично. Але при цьому повинні враховувати наші емоції (почуття) і, звичайно, час, коли виникає конфлікт.

Повідомлення учня Вертикальна лінія визначає величину емоційної напруги, а горизонтальна вказує на час, тривалість конфлікту. Вдаємось до геометрії. Точки АВ – вказують на перед конфліктну ситуацію. ВС – відображають сам конфлікт. СДЕ – інцидент (сутичка) – вершина, у літературі – кульмінація твору, після якого обов’язково йде розв’язка подій. Точки ЕF – розв’язка конфлікту. І якщо у художньому творі йде післямова, то на нашій схемі конфлікту FQ – після конфліктний період.

Ситуація 1: Мама приносить додому один лимон. І син, і донька вимагають його собі, не кажучи при цьому, для чого він їм потрібен. Виникла конфліктна ситуація. Мама, син, донька – жодна зі сторін незадоволена. Що робити? Ваше рішення?

Ситуація 2: В двері постукали. Сергій, не перестаючи їсти, гукнув: «Заходьте, відчинено!» На порозі з’явилася … Марина. Це була цілковита несподіванка. Вони, безумовно, знайомі. Але вона й жила далеко, і вчилася не в не в його класі. Перша думка: запрошувати в дім чи ні, по-друге: вечерю продовжувати чи залишити, втретє: закрити перед нею двері…

Ваші дії? Конфлікт назріває, як його уникнути?



Учитель: Можемо сказати, що конфлікти бувають різні.

- Чому люди не можуть жити мирно і не конфліктувати?

- Конфліктувати «страшно» (руйнуються стосунки з людьми, втрачаєш друзів, переживання).

- Яке «клеймо» носить та людина, яка постійно конфліктує? (Поганої, сварливої).

Звернемось до дослідників, що означає слово «Клеймо»?

Дослідники: Клеймо – особливий знак, що стосується людей і предметів.

Учитель: Хочу вірити, що ви не будете мати клейма недоброзичливої, сварливої людини. Адже люди, які керуються лише емоціями часто створюють інцидент.

Дослідники: Інцидент – (той, що трапляється), неприємна подія, непорозуміння.

Учитель: Поруч з інцидентом виникають дебати, тому що в обговоренні спірного питання беруть декілька учасників.

Дослідники: Дебати – (французьке - сперечатися) – обмін думками на зборах, засіданнях; дискусія.

Учитель: Подивімось уважно на плакат, на якому відображені незвичайні постаті людей. Хто це? Прослухайте повідомлення літераторів.

Літератор: В італійського письменника Джанні Родарі є казка про мандрівника Джованніно Періджорно. Цей Джованніно під час мандрів потрапив якось у країну Солом’яних людей. Вони спалахували не тільки від вогню, а навіть від гарячого запального слова. Жителі країни Воскових людей були м’які, піддатливі, з усім погоджувалися. А Скляні люди відрізнялися такою крихкістю, що могли загинути від будь-якого слова, виразу. Твердими й несхитними були Залізні люди.

Учитель: Який алегоричний зміст казки? Якими ж рисами характеру ми наділимо цих незвичайних людей?

Говоримо про конфлікт, людей, а чи потрібно враховувати при цьому такі етапи розв’язку конфлікту:

- з позиції сили;

- з позиції інтересів;

- з позиції правил;

Пояснюємо кожен етап розв’язку конфлікту.

Сили – залишається образа, зіпсовані стосунки, порушується свобода і рівність людини, права на життя, здоров’я, повагу і гідність.

Інтересів – обидві сторони задоволені, стосунки не руйнуються, відсутня помста.

Правил – спорт змагання, у школі, транспорті, громадському житті (судові процеси).

А допоможуть вам у житті уникнути конфліктних ситуацій або мудро виходити з них такі правила з Біблії:

1.Люби ближнього, як самого себе.

2.Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.

3.Люби життя – неоціненний дар Божий.

4.Умій прощати і поважати людину.

5.Будь щедрий на милосердя, співчуття, розуміння.

Учитель: Як бачимо, конфлікт буває зовнішній і внутрішній. Висловимо міркування з цього погляду.

Відповіді учнів.

Учениця: Вік прогресу, логіки, проблем,

Як може вижить чоловік,

В такий космічний, надпотужний вік,

Летить життя, воно спішить,

Але крізь призму років і століть

З тенет людину не пускає.

Його величність – пан – Конфлікт

1

Й від миті, коли Бог задумав світ,

Причиною всіх бід зробивсь конфлікт.

Пробравсь спочатку він в Едем,

Створивши море там проблем:

Адам і Єва – вигнані із раю.

Неандерталець мамонта вбива,

Середньовічний рицар на турнірі

Честь роду кров’ю омива.

Конфлікти також є й державні.

Складніший – внутрішній конфлікт,

І вірний крок зробити треба,

Щоб зберегти наш рід від бід.

Конфлікт: Я зрозумів свою позицію в житті людей, суспільства. Живу на Землі я давно. І ось приведу істину, яку заховав глибоко у своєму серці, ще у Стародавньому Китаї вважали, що «між небом і землею людина найцінніша», адже вона – істота мисляча.

Учитель: Думаймо над питанням:

І. Моя поведінка – моя особиста справа?

ІІ. Правильна лінія поведінки. Анкетування.

Анкета 1.
Під час контрольної роботи твій товариш попросив у тебе списати задачу. Як ти вчиниш?

1. Дам списати.

2. Не дам списати.

3. Дам списати, а потім допомагатиму йому, щоб він міг сам розв’язувати.

4. повідомлю про це вчителя.

Анкета 2.
Хлопці й дівчата домовляються всім класом піти з уроку. Ти вважаєш, що це неправильно. А як поведешся?

1. Піду в учительську й попереджу вчителя.

2. Нічого не скажу й залишуся в класі.

3. Спробую відмовити всіх, а якщо не вдасться, залишуся в класі.

4. Нічого не кажучи піду з усіма.

ІІІ. «Вийти з ролі» сказали б у театрі. (Узгоджуй поведінку з обстановкою).



Літератор: Одного разу ми вирушили у похід. Був серед нас і Максим. Одягнувся у костюм, взувся в туфлі, рюкзак за плечима. Толік сказав, що йому слід перевдягнутися, адже в такому одязі незручно. Максим образився і відповів: «Хіба ви не знаєте, не бачите, що я завжди вишукано одягнений, і будь-що не одягну». Діти перезирнулись і сказали: «Гаразд».

Максим плентався останнім. Хлопчики підстрибували дорогою, переганяли один одного, грались в лісі в схованки, а Максим нудився. Коли ж сіли поїсти хлопець сказав, що немає виделки, окремої тарілки, тому в таких умовах він не буде їсти.

І ось тоді Сашко промовив: «Сказали б у театрі - вийти з ролі».

Учитель: Давайте поміркуємо, чи міг виникнути конфлікт у поході?

- Як його довелося уникнути?

- Зверни увагу на одну із заповідей етикету:

Тренінг «Узгоджуй поведінку з обстановкою».

Запрошує всіх вас до чарівної квітки.

Закони за якими ми живемо.

1. Дружби та посмішки.

2. Любові до рідних та близьких.

3. Лицарства.

4. Чистоти й порядку.

5. Цікавих справ.

6. Здібностей і талантів.

7. Хороших оцінок.

8. Спорту та здоров’я.

9. Поваги до батьків.

10. Ввічливості.

(Діти прикріплюють пелюстки, їх роздає Помагайлик).



Учитель: Я вірю, що ми візьмемо у самостійне життя всі закони, тому що по іншому жити неможливо. Адже саме сюди буде доречним вислів Новаліса «Людиною стати – це мистецтво».

А тепер зверніть увагу на висловлювання У.Шекспіра «Наша особистість – це сад, а наша воля – її садівниця». Якими ж будемо ми садівниками? Чи принесе сад хороші плоди.



Гра «Моє дерево життя».

- Де росте дерево?

Грунт – це ваше культурне, соціоекономічне оточення (робота, релігія, національність, раса, сім’я, закон, навчання).

- Чим міцне дерево? За допомогою чого росте? Коріння – це ваше виховання, істина: (для чого живу, йду до школи… вірю…)

- Дерево обов’язково має стовбур. Для чого? Стовбур – це людина, особистість, громадянин.

- Хіба може бути дерево без гілок? Гілки – етичні цінності.

- Весною дерево яблуні чим вкривається? Квіти – емоції (почуття).

- Коли приходить середина літа, осінь на яблунях з’являються… плоди.

Отже, плоди – вчинки.

А якими вони будуть? Все залежатиме від особистості. Ще в давнину Гіппократ сказав: «Могутній дух рятує розслаблене тіло». Тому й наше завдання, загартувати тіло не фізично, а, насамперед, духовно. «Найсильніший – хто володіє собою», - писав Сенека. Я вірю, що ми зуміємо стати справжніми громадянами. І у життєву дорогу візьмемо тільки позитивні речі, щоб не обтяжувати себе та інших непотрібним мотлохом.

Будь кришталем, коли ти з каміння,

Будь фіалкою, коли ти рослина,

Соловієм, коли ти пташина,

А любою, коли ти людина.

Отже, з честю несіть звання людини. Творіть себе як особистість, працюйте над вдосконаленням свого характеру, давайте реальну оцінку своїм діям і вчинкам.

Дослідники: Візьміть конверти. Розкрийте їх. Ви бачите «сонечка». Одні сумні, інші – веселі і … байдужі. Визначте, який ваш настрій після заняття

Учитель: Хай сонце зігріває вашу душу,

А виховувати вас ще мушу.



Правила керівництва самовиховання молодших школярів
Робота з морального самовиховання результативна при системному підході, що припускає:

педагогічну діагностику;

використання різноманітних методів самовиховання;

включення самого себе в соціальні й внутрішньо-колективні відносини;

інтенсивне залучення до діяльності з обліком наявних у себе позитивних якостей і здатностей;

формування об'єктивної самооцінки;

навчання методиці самостимуляції позитивної поведінки (самонавіяння, самосхвалення, самоосуд).

У молодшому шкільному віці границі самовиховання визначаються появою нового виду діяльності - навчання. Воно спрямовано на розвиток вольових якостей, відповідальності, колективізму й пов'язане із приученням дитини до регулярного й сумлінного виконання навчальних завдань.

Існують правила «сприятливого» самовиховання:

П'ять “треба”:

1. Завжди допомагати батькам.

2. Виконувати вимоги вчителів учитися сумлінно.

3. Бути чесним.

4. Підкоряти особисті інтереси колективним.

5. Завжди й усюди проявляти сумлінність.

П'ять “можна”:

1. Веселитися й грати, коли робота зроблена на “відмінно”.

2. Забувати образи, але пам'ятати, кого й за що ти скривдив сам.

3. Не сумувати при невдачах; якщо захотіти – все вийде!

4. Учитися в інших, якщо вони краще тебе трудяться.

5. Запитувати, якщо не знаєш, просити допомогти, якщо не справляєшся сам

Це потрібно тобі самому!

1. Бути чесним! Сила людини в правді, слабість її - неправда.

2. Бути працьовитим! Не боятися невдач у новій справі. Хто завзятий, той з невдач створить успіх, з поразок викує перемогу.

3. Бути чуйним і турботливим! Пам’ятай, до тебе будуть добре ставитися, якщо ти до інших також добре ставишся.

4. Бути здоровим і охайним! Займайся ранковою гімнастикою, загартовуйся, мийся до пояса холодною водою щодня, стеж за чистотою рук, годину в день виділяй на прогулянки й ще годину віддай праці або спорту.

5. Бути уважним, тренуй увагу! Хороша увага оберігає від помилок у навчанні й невдач у грі, праці, спорті.

Цього робити не можна!

1. Учитися без старання, ліниво й безвідповідально.

2. Грубити й битися з однолітками, кривдити молодших.

3. Терпіти в себе недоліки, інакше вони тебе самого знищать. Будь сильнішим своїх слабостей.

4. Проходити повз, коли поруч кривдять маля, знущаються з товариша, нагло брешуть в очі чесним людям.

5. Критикувати інших, якщо сам страждаєш подібним же недоліком.

П'ять “добре”:

1. Уміти володіти собою (не губитися, не боятися, не виходити із себе через дрібниці)

2. Планувати кожний свій день.

3. Оцінювати свої вчинки.

4. Спочатку думати, а потім робити.

5. Братися спочатку за найважчі справи.

В.Ґете твердив: “Розумна людина не та, хто багато знає, а хто знає самого себе”.

Що дає людині знання самого себе?

1.Об'єктивно оцінити себе, свої можливості й здатності. Виходячи із цього, визначити цілі життя.

2.Не допускати помилок, розчарувань, необґрунтованих претензій, катастрофи життєвих планів.

3. Визначити своє покликання, безпомилково вибрати професію.



4.Не претендувати на особливу увагу до себе з боку навколишніх; скромність і достоїнство - показники об'єктивної самооцінки.

5. Шукати причини неприємності в собі, а не в інших

<предыдущая страница


«Самовиховання,як фактор розвитку креативної особистості»

Малиновська Наталія В’ячеславівна, заступник директора з виховної роботи Майської середньої загальноосвітньої школи Синельниківського району

691.15kb.

10 10 2014
3 стр.


Природнича компетентність молодших школярів та умови її розвитку

Виняткової значущості нині набуває проблема становлення екологічної особистості – з її реалістичним баченням та науковим світосприйняттям. Особистості, яка усвідомлює, що вищою цін

236.04kb.

15 09 2014
1 стр.


Тема: Колообіг речовин і енергії як основний системо утворюючий фактор. Поняття біогеохімічного циклу та його ролі у функціонуванні та розвитку геосистем

Для постійного існування біосфери, для запобігання припинення розвитку життя на Землі у природі повинні постійно відбуватись безперервні процеси перетворення її живої речовини

173.5kb.

10 10 2014
1 стр.


Ліфарева Н. В. Психологія особистості: Навчальний посібник. — Київ: Центр навчальної літератури, 2003. 240 с

Ерік Еріксон, Еріх Фромм і Карен Хорні: егопсихологія та пов'язані з нею напрямки в теорії особистості

2640.09kb.

16 12 2014
16 стр.


Грудень 2007 Ви тримаєте у руках двадцять четвертий випуск бюлетеня нашого Проекту! Проект економічного розвитку громади

Проект економічного розвитку громади (перг) фінансується Канадською агенцією міжнародного розвитку (камр), його менеджмент здійснює Канадське бюро міжнародної освіти (кбмо). Проект

50.49kb.

25 09 2014
1 стр.


Випуск 11 Травень 2006 Ви тримаєте у руках одинадцятий випуск бюлетеня нашого Проекту! Проект економічного розвитку громади

Проект економічного розвитку громади (перг) фінансується Канадською агенцією міжнародного розвитку (камр), його менеджмент здійснює Канадське бюро міжнародної освіти (кбмо). Проект

103.34kb.

25 09 2014
1 стр.


Випуск 20 Вересень 2007 Ви тримаєте у руках двадцятий випуск бюлетеня нашого Проекту! Проект економічного розвитку громади

Проект економічного розвитку громади (перг) фінансується Канадською агенцією міжнародного розвитку (камр), його менеджмент здійснює Канадське бюро міжнародної освіти (кбмо). Проект

44.84kb.

25 09 2014
1 стр.


Випуск 23 Грудень 2007 Ви тримаєте у руках двадцять третій випуск бюлетеня нашого Проекту! Проект економічного розвитку громади

Проект економічного розвитку громади (перг) фінансується Канадською агенцією міжнародного розвитку (камр), його менеджмент здійснює Канадське бюро міжнародної освіти (кбмо). Проект

44.42kb.

25 09 2014
1 стр.