Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
19.04.12ж. Сыныбы: 9, 11 сыныптар

Сабақтың тақырыбы: «Не? Қайда? Қашан?» зиятерлік ойыны

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, пән бойынша сыныптан тыс сұрақтар негізінде білімдерін тереңдету.

Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Шығармашылық қабілеті дамыған саналы оқушы тәрбиелеу



Сабақтың түрі: Сыныптан тыс сабақ

Қажетті құралдар: компьютер, видео ролик, қара жәшік ,сағат

Сабақтың құрылымы:

1.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

2.Ойын шартымен таныстыру

3.Қыздыру сәті.Командаларды дайындау

4.Ойын барысы

5.Ойын қорытындысы бойынша жеңімпаздарды марапаттау



Сабақ барысы.

Ойынға қатысушылар:

9-b сынып оқушылары 4 оқушы

11-b сынып оқушылары



1-команда мүшелеріне жаттықтыру сұрақтары

Біздің эрамыздың басы.Осы уақытқа дейін ертеректегі адамдарға жеті таза металл белгілі болған.Оларды атаңыздар:

Жауап:Мыс,алтын,күміс,қорғасын,қалайы,темір,сынап.

Команда капитанына сұрақ:

-Жақсы, рахмет.Мұнымен әлі біткен жоқ.Осы металдардың ішіндегі қайсысы «аспан сыйы»деп аталған



Жауап: темір (темір метеориттер)

1-команда мүшелеріне қойылатын сұрақтар :

1.Жердің жасанды серігін қай жерден ұшыру дұрыс экватордан ба, меридианнан ба?



Жауап: Жер экватордан себебі жердің жылдамдығы көмектеседі

2.1860 жылы Үндістанға түскен метеорит түсті. Көруге келген адамдар таң қаларлық оқиғаға тап болды. Судың орнына олар мұзды көрді неге?



Жауап: Меторит затының ішкі температурасы аспан кеңістігінің температурасымен тең, яғни төмен. Суға үлкен жылдамдықпен түскенде төмен температура салдарынан су беті қатып үлгереді.

3.Жүргізушілер арасында: егер ол өз фарын өшірмесе менде өшірмеймін деген пікірлер бар.Осы аналогты физиканың қай заңымен сипаттауға болады.?



Жауап: Ньютонның үшінші заңы.Денелер бір-біріне модулі жағынан тең, бағыты жағынан қарсы күшпен әсерлеседі.
Ұлы адамдар өмірінен

1.Андре-мари Ампер өзінің таңқаларлық аңқаулығымен белгілі болған екен. Бірде ол есігіне

« Мырзалар!Ампер үйде жоқ, бүгін кешке келіңдер» деп жазып, біраз уақыттан кейін, есіктегі жазуды көріп тек кешке үйіне келген екен.

2.Ньютонның екі –кішкентай және үлкен мысығы болған екен.Таңертеңгісін ұйықтауға кедергі болмасын деп есіктен екеуіне арнап екі түрлі тесік жасапты.Оны көрген көршісі екеуіне де шығуға болатын бір тесік жасау жеткілікті дегенде Ньютон

-Шындығында да, бұндай тамаша идея менің басыма келмеді деп жауап берген екен.

3.Эдисонның бағына кіретін есік өте ауыр ашылатын. Оның қонақтарының бірі осындай ұлы адам есіктің оңай ашылатынын ойлап таба алмады ма деген сұрағына Эдисон:

-Есік жаман құрастырылмаған, себебі ол үйге су келетін құбырмен жалғасқан, есікті ашып кірген әрбір адам цистернаға 20 л су шығарады деген екен.

Ортаға екінші команда мүшелері шақырылады.

Команда мүшелеріне алғашқы сұрақ:

Біздің эрамыздың басы. Осы уақытқа дейін ертеректегі адамдарға жеті таза металл белгілі болған. Оларды атаңыздар:



Жауап: Мыс,алтын,күміс,қорғасын,қалайы,темір,сынап.

Команда капитанына сұрақ:

-Жақсы, рахмет. Мұнымен әлі біткен жоқ. Осы металдардың ішіндегі қайсысы «аспан сыйы»деп аталған

Жауап:темір (темір метеориттер)

Екінші топ мүшелеріне қыздыру сұрақтары .

сұрақ

Коперник Жердің айналатындығын дәлелдеу үшін ұзақ уақыт еңбек етті.

Жақсы жеті металл белгілі болды.Бәріміз білетіндей жеті қасиетті сан.Ертедегі адамдар да қазіргі уақытта бізде жеті санын қасиетті сан деп есептейміз. Ертедегі адамдар жеті планета бар деп санаған.Оларды атаңдар.

Жауап: Ай,Меркурий,Шолпан,Күн,Юпитер,Сатурн.

Күн мен Ай планетаға жатпайтыны белгілі.Жоғарыда көрсетілген металдарды планетаға сәйкестендіріңдер.



Жауап:

Күн-алтын

Ай-Күміс

Шолпан-Мыс

Марс- темір

Сатурн- қорғасын

Юпитер-қалайы

Меркурий-сынап


2-топ мүшелеріне қойылатын сұрақтар.
1.Кальмар мен ракетаның ұқсастығы неде?

Жауап: қозғалысы реактивті қозғалысқа негізделген.
2.Қара жәшік сұрағы: Бұл заттың пайда болғанына мыңдаған жылдар өтті.Оларды ертеректе клепсидрами деп атаған.Бұл зат орнынан қозғалмай жүре алады. Жәшіктің ішінде не бар?

Жауап: Сағат

3. Электр балықтар жүздеген вольттік кернеуге ие. Яғни электр тогын өндіретін тірі ағзалар.Жерорта теңізіндегі электр угордың осы қасиетін адамдар не үшін қолданған.



Жауап : ток ұру арқылы емделу. Видео көрсетіледі.

Сабақты қорытындылау

Ең үздік команда капитанын

Ең үздік ойыншыны

Ең үздік команданы



Белсенділік танытқан команданы марапаттау

Сыныбы: 9, 11 сыныптар Сабақтың тақырыбы

Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, пән бойынша сыныптан тыс сұрақтар негізінде білімдерін тереңдету

38.42kb.

13 09 2014
1 стр.


Өтілетін орыны, сыныбы, уақыты: Спорт зал. 6 «г»сыныбы, 2 кезек, сағат 15: 15 Сабақтың тақырыбы

Сапқа тұру, ақпар беру, сәлемдесу, түгелдеу, сабақтың мақсатын түсіндіру. Қауіпсіздік ережелерін ескерту. Бұрылу элементерін орындау

73.71kb.

25 12 2014
1 стр.


Сыныбы: 7 «В» Пәні: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы

Сабақтың әдістері: репродуктивтік, ішінара іздену әдісі, түсіндірмелі- көрнекілік әдісі

84.72kb.

17 12 2014
1 стр.


Сыныбы: 7 сынып Сабақтың тақырыбы:“Архимед күші. Мақсаты

Күштіөлшеуүшінаранайықұралдар–динамометрлер (грекше динамис-күшжәнеметро-өлшеймін) қолданылады

237.01kb.

17 12 2014
1 стр.


Пәні: Еңбек 5-6 сыныптар (қыздар) Сабақтың тақырыбы: Кесте тігу. Сабақтың мақсаты

Осы бағытты ескере отырып, кесте тігу өнерін бүгінгі күні өз кәдемізге жаратып кеңінен қолданып жүрміз. «Атаөнері – балаға мұра» деп дәстүрлі сабақтастықты жалғастыру қажет деп сан

48.11kb.

25 12 2014
1 стр.


Сыныбы: 6 Пәні: География Сабақтың тақырыбы

ОҚО, Бәйдібек ауданы, «Мыңбұлақ» жалпы орта мектебі мемлекеттік коммуналдық мекемесі

104.66kb.

25 12 2014
1 стр.


Мерзімі Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы:§ Қазақстан Республикасының Конституциялық құқығы туралы түсінік және оның мәні

49.68kb.

25 12 2014
1 стр.


1. Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылымы. Қарулы Күштердің ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі

71.92kb.

25 12 2014
1 стр.