Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
«Ауызша сабақ №2»

Сынып:8а


Пәні:биология

Мұғалімі:Қаумбаева С.Ж.

Сабақтың тақырыбы: «Ас қорыту мүшелерінің құрылысы»

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушылардың ас қорыту

жүйесі туралы білімдерін

дамыту.


2.Оқушылардың есте cақтау

дағдыларын,біліктілігін

қалыптастыру .

3.Оқушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу.

Көрнекілік:Интерактивті тақта,слайд.

Сабақтың түрі:Ауызша сабақ №2 картасы.

Сабақтың әдісі:Жалпы шолу,сұрақ-жауап.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Үй тапсырмасынан сұрақтар.

1)Адам денесі неше пайыз судан тұрады? (60-65 %)

2)Адамның ас қорыту сөлінің құрамында болады. (Ферменттер)

3)Ауыз қуысында сілекейдің әсерінен қорытыла бастайды.(Көмірсулар)

4)Асқазан сөлінің негізгі ферменті. (Пепсин)

5)Өзгеріссіз дереу қанға сіңіріледі. (Дәрумендер және минералды тұздар)

6)Ферменттер қандай текті заттар? (Нәруызтекті)

7)Авитаминоздың туындайтын себептерін зерттеген ғалым.(Н.И.Лунин)

8)Дәрумендердің көпшілігі неден шыққан? (Өсімдіктерден шыққан)

9)Қандай дәрумен жетіспесе «тауық соқырлық» ауруына шалдығады?(А дәрумені)

10)В1 дәрумені жетіспесе қандай ауруға шалдығады? (Бери-бери)

11)Ферменттердің қызметі қандай? (Ас қорыту жолында заттарды ыдырататын химиялық реакцияларды тездету)

12)Өсімдіктекті тамақ ішек жұмысына қалай әсер етеді?(Жағымды, оның микрофлорасын қалпына келтіреді)

13)Нәруыз қандай тағамдардың құрамында көп болады?(Ет, балық, сүзбе,жұмыртқа, бұршақтарда)

14)Көмірсулардың негізгі қызметі.(Энергия көзі)

15)Ағзадағы көмірсудың артық мөлшері қандай түрде қорға жиналады?(Гликоген)

16)Көмірсулар қандай тағамдардың құрамында көп кездеседі?(Картоп, ұн, жарма, қызылша және көкеністер мен жемістер)

17)Майлар құрамындағы дәрумендерді ата.( А.Д.Е.К)

18)Майлардың қандай түрлері кездеседі?( Өсімдіктекті, жануартекті )

19) Адамға тәулігіне қанша нәруыз қажет? (100-120г)

20) Адамға тәулігіне қанша көмірсу қажет? (400-500г)

21) Сүйек пен тіс құрамында кездесетін бейорганикалық зат.

(минералды тұздар)

Тексеріледі ООМ-ға түсіреді.

III.Оқулықпен жұмыс.Оқушылар тақырыпты өздері түгел іштей оқып шығады.

6 мин. бөлінеді.

IV.Кілттік сөздер.1 мин.Есте сақтап жазады.

1.өңеш 12.жақасты сілекей безі

2.асқазан 13.аппендикс

3.жұтқыншақ 14.қатты таңдай

4.аш ішек 15.жұмсақ таңдай

5.тоқ ішек 16.бадамшалар

6.ұйқы безі 17.тіл

7.бауыр 18.дәнекер ұлпасы

8.өт қабығы 19.ұсақ бездер

9.тік ішек 20.бірыңғай салалы бұлшықет

10.ауыз қуысы 21.гликоген

11.тіласты сілекей безі

Тексеріледі ООМ-ға түсіріледі.

V.Қиылыс сұрақтар.

1)Ас қорыту жүйесінің қызметтері.(механикалық, химиялық,сіңіру)

2)Адам қорегініің механикалық өңделуі қайда жүреді?(Ауыз қуысында)

3)Адамның ішегі қандай қызмет атқарады?(Секреторлы ,қимыл, ас қорыту, сіңіру)

4)Ащы ішек бөлімін ... құрайды.(12 елі ішек, ащы ішек, мықын ішек)

5)Тоқ ішек бөлімдері.(Жоғарылаған, төмендеген, сигма тәрізді тоқ ішек)

6)Адам организміндегі ең үлкен ас қорыту безі.(Бауыр)

7)Бауыр қызметі.(Уларды залалсыздандырады, өт бөледі, глюкозаны гликогенге, ал аммиакты несепнәрге айналдырады, протромбинмен гепаринді синтездейді)

8)Ұйқы безінің қызметі.(Нәруыздарды, майлар мен көмірсуларды ыдыратады, инсулин бөліп шығарады)

9)Аппендикс ... өсіндісі.(Соқыр ішектің өсіндісі)

10)Ас қорыту жүйесінің қандай бөлігі қоректік заттардың сіңірілуін қамтамасыз етеді?(Ащы ішек)

11)Тағамның сапасын,дәмін анықтайтын мүше.(Тіл)

12)Асқазанның пішіні,сыйымдылығы қандай?(Алмұрт пішінді2-3 л)

13)Асқазанда ыдырайтын негізгі органикалық зат.(Нәруыздар)

14)Өт бөлетін жасушалар.(Бауыр)

15)Ішектің қай бөлімі иммундық жүйе мүшесі болып табылады?(Аппендикс)

16)Сақина тәрізді бұлшықеттер асқазанның ұлтабарға өтетін орнында не түзеді? (Сфинктер)

17)Өңештің құрылысы қандай?(Ұзындығы 25 см, бұлшықетті түтік)

18)Ішек бүрлерінің құрылысы қандай?(Бір қабатты эпителий, қан тамырлары мен лимфа тамырлары орналасқан)

19) Тоқ ішектің ұзындығы қанша? (1,5-2м)

20)Ұйқыбезі қайда орналасқан? (Асқазанның астыңғы жағында

екінші бел омыртқасының деңгейінде орналасқан)

21) Жұтқыншақтың ұзындығы (11-13см)

Тексеріледі ООМ-ға түсіріледі.

VI.Аралық тест.Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды.

Тексеріледі ООМ-ға түсіріледі.

VII.Тақырыптық сөздік қор.5 мин.

Тексеріледі ООМ-ға түсіріледі.



VIII. Қорытынды.

Оқушылардың жалпы қатысқандары туралы талдап анықталады.

Сынып: 8а Пәні: биология Мұғалімі:Қаумбаева С. Ж. Сабақтың тақырыбы: «Ас қорыту мүшелерінің құрылысы»

Ферменттердің қызметі қандай? (Ас қорыту жолында заттарды ыдырататын химиялық реакцияларды тездету)

35.66kb.

25 12 2014
1 стр.


Тақырыбы: Ас қорытудың маңызы Тістің құрылысы Орындаған: Биология пәні мұғалімі

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қоректік заттардың ас қорытудың маңызы, құрамы туралы, тістің тірі организм екенін көрсету. Тіс және тіс құрылысымен таныстыру

74.15kb.

25 12 2014
1 стр.


3-сынып Сабақтың тақырыбы

Шымкент қаласы, А. Байтұрсынов атындағы №50 мектеп-гимназиясының музыка пәні мұғалімі Атабекова Алима

25.99kb.

25 12 2014
1 стр.


ОҚО, Бәйдібек ауданы, Шалдар ауылы, Абай атындағы жалпы орта мектебінің биология пәні мұғалімі Кенжебаева Құттықыз Сабақтың тақырыбы: «Бейорганикалық қосылыстардың арасындағы генетикалық байланыстар»

Сабақтың тақырыбы: «Бейорганикалық қосылыстардың арасындағы генетикалық байланыстар»

57.92kb.

15 10 2014
1 стр.


«Сәтбаев қаласы №1 мектеп-гимназиясы»кмм жоғарғы санатты биология пән мұғалімі Елеусизова Кульзия Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: Жұмыр құрттар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері

36.34kb.

15 10 2014
1 стр.


Биология. 8-сынып. Сабақтың тақырыбы: кіріспе

Оқушылардың биология ғылымдарың зерттейтін салалары туралы білімдерін жүйелеу тереңдету

112.67kb.

25 12 2014
1 стр.


Ашық сабақ 3-сынып Сабақтың тақырыбы

ОҚО, Төлеби ауданы, «Қаратөбе» негізгі орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Анарбекова Бибігүл Рысқұлбекқызы

44.47kb.

08 10 2014
1 стр.


Алматы облысы Жамбыл ауданы Бозой орта мектебі Физика пәні мұғалімі Бейсембаева Торғын Сағатқызы Тақырыбы: Озық ойлы оқушы Сабақтың мақсаты

Сабақтың мақсаты: Физика пәні бойынша оқушылардың білімдерін дамыту, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру

31.75kb.

25 12 2014
1 стр.