Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1страница 2страница 3страница 4


Система уроків

по темі

2 клас

Урок №1

Тема. Слова, які означають назви предметів. Розрізнювання питань хто? що?. Розпізнавання іменників за питаннями хто? що?

Мета: дати поняття про предмет і слово як його назву; формувати вміння ставити питання до слів-предметів, визначати назви істот та неістот; вчити розпізнавати слова, які відповідають на питання хто? що?; розвивати мислення, уміння аналізувати; ознайомити з новим словниковим словом; удосконалювати вміння працювати в групах та парах; виховувати бережне ставлення до хлібу, поважати труд людей.

Обладнання: клубок мотузки або міцних ниток; картки для складання опорної схеми ( «слова-предмети», «хто?», «що?», «істота», «неістота»); роздатковий матеріал: предметні малюнки, картки з питаннями «хто?», «що?; м’яч, тлумачний словник.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Зміст



Планування дій

Дії учнів

Дії учителя

I.

Організаційний момент.


Учні перевіряють готовність до уроку

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

на перерві постарався.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок наш розпочинаймо!


II.

Актуалізація знань.


  1. Гра «Павутиння».

(Для прискорення роботи можна утворити 2-3 кола).


  1. Робота в малих групах (по 3-4 учні).

Завдання: згрупувати предмети у дві групи.



Діти стають у коло та називають предмети. Починає гру учень, у якого в руках клубок ниток, називає предмет, тримає рукою нитку, а клубок перекочує по підлозі кому-небудь з учнів напроти. Ці дії продовжується поки всі діти не висловляться.

Кожна група дітей отримує однаковий набір карток із зображенням предметів і розподіляє їх у дві колонки.

Від кожної групи виступає «експерт», який знайомить з результатами роботи , які

обговорюються. Діти доходять висновку, що предмети можуть бути живі(«істоти») та неживі («неістоти»).

- Озирніться навколо себе. Ви побачите, що нас оточують різні предмети. Їх дуже багато, і кожний з них має свою назву, ім.*я. Тому ці слова мають назву – іменники, це слова-предмети.

Учитель спостерігає за тим, щоб діти називали слова-предмети, допомагає тим учням, які мають труднощі у виборі слів.

Об’єднує дітей у групи, роздає картки учням. Спостерігає за роботою в групах.

Допомагає дітям зробити правильний висновок.


III.

Повідомлення теми та мети уроку.




- На цьому уроці ми більш детально познайомимося зі словами, які є назвами предметів, навчимося правильно ставити до них питання, а також відрізняти їх від інших слів.


IV.

Робота над темою уроку.

  1. Робота за малюнками.

Вправа 184 стор. 86

1 завдання (усне)

2 завдання(письмове)

Вправа 186 (за аналогією вправи 185).

  1. Читання вірша (текст вірша у кожної дитини)

В славній українській мові

Маємо слова чудові.

Ці слова – назви предметів,

Тут нема від вас секретів.

Стіл, вікно, людина, звір,

Сонце, небо, мама й мир.

Як слова ці розпізнати?

Що для цього треба знати?

Не завадить вам ніщо!

Став питання ХТО? та ЩО?

  1. Читання правила.



  1. Вправа «Незакінчене речення»

Закінчити речення:

* Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання…

* Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання…

  1. Робота із словниковим словом портфель.

* Пояснення лексичного значення слова.

* Добір слів-родичів .

* Вправа «Асоціативний кущ».

- З назвами яких живих та неживих предметів асоціюється слово портфель.

* Творча робота.

Самостійно скласти та записати одне речення із словом портфель.

Перевірка записаних речень.

  1. Фізхвилинка «Збери портфель».

Учні класу об’єднуються у дві команди, беруть у руки одну шкільну річ з парти. Навпроти кожної команди стоїть портфель. За сигналом учителя діти по черзі підбігають до портфеля і кладуть у нього свою річ. Команда, що збере портфель першою, перемогла.

  1. Робота за малюнками.

* Вправа 191 стор.89.

* Записати назви професій людей, які брали участь у виготовленні цих предметів

(пекар, хлібороб, кухар, кондитер).

*Бесіда про хліб.

Вправа 192(1) усно.

  1. Самостійна робота.

Вправа 194 за варіантами:

1 варіант. Виписати слова-предмети, що відповідають на питання хто?

2 варіант. Виписати слова-предмети, що відповідають на питання що?

  1. 3 варіант. Виписати слова-предмети, що є зайвими.




Розглядають малюнки. Відповідають на питання:

- До якої групи відносяться ці предмети?

- На які питання вони відповідають?

- Чи є на малюнку зайві предмети?

Виконують біля дошки «ланцюжком»

Читають сильні учні вголос, інші за ними напівголосно.

Читають правила, переказують їх один одному ( в парі).

Слухають уважно речення та піднімають відповідну картку з питаннями «хто?» або «що?»

Пояснюють, як розуміють значення.

Добирають слова-родичі, записують у зошит.

Добирають асоціації.

Відповідають на питання учителя, пояснюють свої відповіді.

Складають речення.

Зачитують речення перед учнями класу (3-4 учні).

Учні розглядають малюнки, називають предмети, ставлять до слів питання.

Відповідають на питання вчителя. ( Слова відповідають на питання що?,виготовлені з борошна, є продуктами харчування).

Учні називають професії та записують слова під диктовку вчителя.

Виконують завдання самостійної роботи.

Учитель ставить питання учням.

Спостерігає за виконанням вправи та записами в зошитах.

Бесіда за змістом вірша:

- На які питання відповідають слова-предмети?

- Серед виділених слів знайдіть такі, що відповідають на питання хто?

Роздає картки учням, спостерігає за роботою в парах.

Контролює правильність відповідей.

Вивішує малюнок із зображенням портфеля.

Читає визначення з тлумачного словника

«Портфель – чотирикутна сумка, призначена для носіння ділових паперів, книг, зошитів».

Допомагає учням у доборі слів.

Записує на дошці:

Крокодил зошит

Учень портфель ручка

Школяр папери

Керівник підручники

Ставить питання:

- На які питання відповідають слова першого стовпчика? Другого? Чому?

Учитель допомагає слабким учням виконати це завдання.

Допомагає аналізувати складені речення.

Спостерігає за дотриманням правил гри.

- Що спільного у цих предметів?

Диктує слова.

Проводить бесіду з опорою на ілюстративний матеріал.

Індивідуальна робота із слабкими учнями.

V.

Підсумок.

  1. Вправа «Незакінчене речення»

Ми сьогодні дізналися, що слова-предмети…


  1. Дидактична гра «Хто?Що?»

Працюють в групах. Продовжують речення шляхом складання опорної схеми.

Ми сьогодні дізналися, що слова-предмети…

Істоти неістоти

(живі) (неживі)

↓ ↓


Хто? Що?

«Експерти» зачитують утворені речення.

Учень повертає м’яч учителю і відповідає на пропоноване питання.

Спостерігає за роботою учнів, у разі необхідності допомагає.

Учитель кидає учню м’яч і запитує хто? або що?.

VI.

Домашнє завдання.

  1. Вивчити правила на стор. 87, 91.

  2. Виконати вправу 195 на стор. 91.

Записують домашнє завдання у щоденник.

Учитель пояснює домашнє завдання у разі необхідності.

VII.

Оцінювання знань учнів.




Оцінює роботу дітей, кожну оцінку коментує.


Урок №2

Тема. Групування предметів за родовими та видовими ознаками.

Мета: учити розрізняти іменники за родовими та видовими ознаками; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, знаходити спільне та відмінне; розвивати мислення, мовлення, уміння працювати в групах та парах;учити обережно поводитися з електроприладами; виховувати повагу до хліба.

Обладнання: помело, предметні малюнки, музичний супровід.

Тип уроку: комбінований.

Зміст



Планування дій

Дії учнів

Дії учителя

I.

Організаційний момент

Перевірка готовності до уроку.

Стали , дітки ,підтягнулись,

Один одному всміхнулись.

На урок старання

не забудьте взяти,

сіли всі рівненько,

будемо працювати!

II.

Перевірка домашнього завдання.

  1. Перевірка знання правил. Вправа «Незакінчене речення»:

*Назви істот відповідають…

*Назви неістот відповідають…

*Слова, які відповідають на питання хто? Або що? Означають…

2. Перевірка виконання вправи 195 стор.91.

Фронтально.

Відповідають 2 учні.


Перевіряє правильність виконання завдання.

III.

Повідомлення теми та мети.




- Ми сьогодні продовжимо розмову про слова-предмети. Спробуємо групувати їх за спільними ознаками.

На уроці ми:

Сидимо правильно;

Пишемо каліграфічно;

Слухаємо уважно;

Відповідаємо чітко.

IV.


Робота над темою уроку.

  1. Вибірковий диктант

( в перший стовпчик виписати слова, які відповідають на питання що?, у другий –на питання хто?).

Хлопець, брама, екран, лелека, Ірина, зуб, бабуся, акула.

Ключ. Якщо слова розподілені правильно, то з перших букв слів складеться початок прислів’я «…….. немає обіду». ( «Без хліба немає обіду»).

  1. Хвилинка каліграфії. Запис прислів’я біля дошки.



  1. Слухання вірша М.Рильського «Не кидайсь хлібом»



  1. Добір слів до групи «Хліб».



  1. Вправа «Сенкан»



  1. Робота із словами з вибіркового диктанту.

* Прочитати слова другого стовпчика. Згрупувати їх за спільними ознаками.

  1. Робота за малюнками.

Вправа 196 стор.91.


  1. Вправа 198 стор. 93.

* Прочитати другий абзац, визначити кількість речень. З*ясувати, які вони, до чого спонукають.

  1. Самостійна робота. (Диференційно)

Ігрова ситуація.

-А зараз ми підемо до магазину. Дівчата будуть купувати посуд, а хлопці – меблі.

Вправа 197 стор.92.


  1. Творча робота .(Усно).

* Відгадати про кого йде мова:

І казкова, і чудова

Старенька бабуся.

Має ногу кістяну.

Всі звуть її…(Ягуся).

* Поміркувати, визначити цікаві форми застосування мітли.

* До якої групи предметів її можна віднести? ( Інструменти, транспорт).



Виконують завдання в парах.

Зачитують утворене прислів’я.

Один учень записує біля дошки, інші в зошит.

Пояснюють зміст прислів’я.

Називають в ньому слова-предмети.

Слухають, роблять висновок.

Діти добирають слова: батон, паляниця, булка, пироги, печиво…

Учні виконують усно.

Хліб

Запашний, смачний, корисний

Годує, печеться, смакує

Паляниця…

Хліб – усьому голова.

Робота в парах.

Хлопець, Ірина, бабуся – люди.

Лелека, акула – тварини.

Розглядають малюнки, які предмети зображені.

Записують слова під диктовку (коментовано).

Текст читає «сильний» учень.

Фронтально.

Дівчата записують назви предметів групи «Посуд», а хлопці - назви предметів групи «Меблі».

«Сильні» учні з двома словами на вибір складають речення.

Хто виконає завдання першим, розгадує ребус на стор. 92.

Діти разом закінчують загадку-вірш.

Учні висловлюють свої здогадки.

Робота в групах.

Пояснює завдання. Диктує слова.

Підводить підсумок виконаного завдання.

Спостерігає за роботою дітей.

Читає вірш.

- Не кидайсь хлібом, він святий!-

В суворості ласкавій

Бувало, каже дід старий

Малечі кучерявій.

- Не грайся хлібом, то ж бо гріх!

Іще до немовляти,

Щасливий стримуючи сміх, бувало, каже мати.

Бо красен труд, хоч рясен піт,

Бо жита дух медовий

Життя несе у людський світ

І людські родить мови.

- Які вироби ми відносимо до хлібу?

Робота з ілюстрованим матеріалом.

Записує на дошці.

Допомагає зробити висновок, що деякі предмети мають спільні ознаки, за цими ознаками їх можна об’єднувати у групи.

Бесіда з учнями:

- В яку групу можна об*єднати всі ці предмети?

- Які ще прилади працюють за допомогою електрики?

Аналізує відповіді дітей.

Спостерігає за виконанням вправи, надає допомогу «слабким « учням.

Перевіряє та оцінює виконання самостійної роботи.

- Діти, Баба Яга минулого разу, коли була у нас в гостях, забула одну свою річ. Здогадайтесь, яку?

Під музичний супровід учитель заносить мітлу.

V.

Підсумок.

1. Повторення про слова-предмети.

  1. - Чи сподобався вам урок?

Урок

Цікавий корисний нудний

Діти працювали

З віддачею пасивно активно


Відповідають на питання вчителя.

Обирають потрібне. Пояснюють.

Ставить питання до теми.

VI.

Домашнє завдання.

  1. Вправа 200 стор. 92.

  2. «Сильні» учні придумують свої речення за аналогією.

Записують у щоденник.

Пояснює завдання.

VII.

Оцінювання.




Учитель оголошує та пояснює оцінки за урок.


Урок №3

Тема. Уявлення про один предмет і багато предметів. Змінювання іменників за зразком «один – багато».

Мета: дати уявлення про зміну іменників за числами; учити застосовувати їх у мовленні; закріплювати вміння групувати предмети, аналізувати та узагальнювати; розвивати мислення, мовлення; виховувати любов до природи, турботливість у ставленні до тварин.

Обладнання:предметні малюнки ( дерева, квіти, птахи), картинки до малюнкового диктанту, картки для перевірки малюнкового диктанту, м’яч.

Тип уроку: комбінований з елементами природознавства.

Зміст



Планування дій

Дії учнів

Дії учителя

I.

Організаційний момент

Перевірка готовності до уроку.

От і все,дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок.

Спішіть-поспішайте,

На місця сідайте.


II.

Перевірка домашнього завдання.

  1. Перевірка виконання вправи 200 стор.92.



  1. Перевірка самостійно складених речень «сильними учнями».

Фронтально.

Зачитують свої речення.


Слідкує за правильністю виконаних завдань.

Аналізує та оцінює складені речення.


III.

Актуалізація знань.

  1. Загадки.

Дерево росте крислате,

Листям різьбленим багате.

Примостились під листочки

В тюбетеєчках синочки.

(Дуб)

Що за диво? На гіллі

Їжаки ростуть малі.

В них гостренькі колючки

Та зелені кожушки.

(Каштани)

Мов зелений їжачок,

Має безліч голочок.

Поспішає по оселі

В новорічні дні веселі.

(Ялинка)


  1. Доповнити речення відповідно до малюнків.

У вазі стояла...квітка.bmp.

У вазі стояли…квітка.bmpквітка.bmp квітка.bmp.


Діти відгадують загадки.

Дають відповідь на питання учителя. (Група «Дерева», група «Слова – предмети»).

Повідомляють короткі відомості про дуб, каштан та ялинку.

Діти складають речення.

Роблять висновок.

Виставляє малюнки із зображенням дерев, про які йдеться в загадках.

- На які питання відповідають ці слова? За якими ознаками можна згрупувати зазначені предмети?

- Яке з дерев є народним символом України? Що воно символізує?

- Чим відрізняються складені речення?


IV.

Повідомлення теми та мети уроку.



Діти узагальнюють зображене. (Група «Рослини»).


- На цьому уроці ми продовжимо роботу із словами-предметами і навчимося змінювати їх за числами.

Учитель додає малюнок із зображенням квіток до вже виставлених малюнків дерев.

- До якої групи належать зображені предмети?


V.

Робота над темою уроку.

  1. Віршована граматика.

У мові маємо поняття:

Коли предмет один й багато.

Мама, тато, донька, син –

Кожен з них об’єкт один.

А коли до них зрання

завітає ще сім*я,

тоді будемо казати:

сини й доньки, мами й тата.

Звісно, маємо ми знати, що об’єктів цих багато.

  1. Гра «Я тобі, ти мені!»

Доповнити групу «Рослини».

  1. Хвилинка каліграфії.

Пп пр ир

Будь природі другом!


  1. Вибіркове списування.

Вправа 201 стор.94.

- Читання лічилки.

- Лексична робота над словом причілок.

- Вибіркове списування (2 завдання до вправи).


  1. Самостійна робота.(Диференційовано)

* Вправа 202 стор 94.

1 група.

Виконує завдання вправи.

2 група.

Виконує завдання вправи та доповнює двома словами за аналогією.

3 група.

Виконує завдання вправи та доповнює її одним словом по аналогії, складає речення з одним із слів вправи.

* Перевірка виконання вправи.


  1. Звуковий аналіз слова дятел.



  1. Фізхвилинка.

Жабки плавають ось так,

Зайчики стрибають.

Ми зарядку робим так,

а пташки літають.

Вітер дерево колише,

гне його додолу.

Ми погладимо травичку,

Вийшло все чудово!

  1. Вправа 203 стор.95.

- Читання тексту вправи.

- Назви птахів поставити у форму множини,записати.


  1. Робота з рядами малюнків на дошці.(Усно).



  1. Малюнковий диктант.

Річка, гори, зірки, місяць, сонце, камінь.



Один з учнів кидає м’яч учителю та називає рослину в однині.

Повторюють вірш-настанову.

Ось мій зошит я відкрию

І похило покладу,

Сяду рівно, не зігнуся,

До роботи я візьмуся.

Висловлюють власні судження.

Читають «сильні» учні вголос.

Читають пояснення під текстом вправи.

Коментують.

Діти відповідають на питання вчителя.(До групи «Тварини»).

Виконують завдання самостійної роботи.

Учень 1 групи коментує виконане, перевіряють усі.

1 – 2 учні 2 групи зачитують слова, якими доповнили завдання. Перевіряють учні 2 та 3 груп.

Учні розповідають про дятла.

Повторюють правило поділу слів на склади,якими бувають звуки.

1 учень виконує зв . аналіз біля дошки , інші в зошитах.

Виконують рухи та промовляють вірш.

Читають напівголосно.

Виконують завдання в парах.

1 учень зачитує слова , інші перевіряють оплесками (якщо слово змінене правильно – плескають в долоні)..

Працюють в малих групах.

(Тварини і птахи – група «Тварини», тварини , рослини, птахи – «жива природа»).

Самодиктант.

Взаємоперевірка .

Обговорюють в парах.

(«Нежива природа»)

Читає, ставить питання за змістом.

Ловить м’яч та змінює назву рослини в множині. Кидає м’яч наступному учню…

Спостерігає за каліграфічним письмом.

- Як ви, діти, розумієте цей вислів?

- Які лічилки ви знаєте? Для чого вони потрібні?

- Які із слів означають один предмет? Які – багато?

Кріпить малюнки із зображенням тварин, про яких йдеться у лічилці.

- До якої групи належать зображені предмети?

- Змініть слово тварини так, щоб воно означало один предмет.

Спостерігає за виконанням завдання, надає допомогу тим, хто потребує.

Перевіряє складені речення учнями 3 групи.

- Знайдіть у вправі 202 слово, що називає птаха. Що ви про нього знаєте?

Кріпить зображення дятла до дошки (утворює новий ряд).

Спостерігає за роботою учнів, направляє роботу.

Учитель доповнює ряд птахів новими малюнками.

- Як називається ця група предметів? На які питання вони відповідають? Чому?

- Які ряди малюнків можна об*єднати одну групу?

Показує малюнки учням

( без коментарів).

Роздає картки , на яких записані слова малюнкового диктанту.

- Назвіть слова, які означають багато предметів, один предмет.

- В яку групу можна об*єднати записані слова?

У разі виникнення труднощів допомагає.

VI.

Підсумок.

Не стріляй у пташку,

Не лови комашку,

Не зірви рослинку,

Не топчи травинку.

Бо земля без них –

Як без зірок ясних.

Їх створив Господь для тебе,

Їх краса для всіх під небом!


Підготовлений учень читає вірш.


- Як можуть змінюватись слова-предмети за кількістю?

- Як треба ставитись людині до природи?

VII.

Домашнє завдання.

Вправа 205 стор.96 (диференційовано).

1 група.

1,2 завдання до вправи.

2 група.

1,2,3 завдання.

3 група.

1,2,3 завдання. Вправа 204 (усно).


Записують у щоденник.

Пояснює.

VIII.

Оцінювання знань.




Оцінює знання учнів, коментує виставлені оцінки.


Урок №4


следующая страница>


Урок №1 Тема. Слова, які означають назви предметів. Розрізнювання питань хто? що? Розпізнавання іменників за питаннями хто? що?

Тема. Слова, які означають назви предметів. Розрізнювання питань хто? що? Розпізнавання іменників за питаннями хто? що?

643.42kb.

25 12 2014
4 стр.


В які ігри гратись з дитиною ?

Завдання батьків – спостерігати, щоб паралельно з грою у малюка розвивалися і трудові навички. Гра – це підготовка людини до праці, розумової та фізичної. Ну хто з нас не грав в ди

41.71kb.

10 09 2014
1 стр.


Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов Лебідь, Щука і Рак

«Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець»»

189.63kb.

04 09 2014
1 стр.


Книга І. Хто ми й куди йдемо
418.45kb.

08 10 2014
4 стр.


Тема Різнокольорова річка. Охорона водоймів Зінтегровано зміст навчальних предметів: курс «Я і Україна»

Зінтегровано зміст навчальних предметів: курс «Я і Україна» 3 клас, читання, музика, математика, образотворче мистецтво

81.28kb.

07 10 2014
1 стр.


До 65-ти річчя Великої Перемоги. Цей день в історії

Пітсбурга (сша) оголосила премію в 1 млн доларів тому, хто захопить Гітлера живим

80.08kb.

16 12 2014
1 стр.


Про того, хто бачив усе

Джерело: На ріках вавилонських: з найдавнішої літератури Шумеру, Вавілону, Палестини / Упоряд. М. Н. Москаленко. – К.: Дніпро, 1991. – С. 98 – 151

689.74kb.

17 12 2014
4 стр.


Географічний чемпіонат "україно моя"

Як говорить М. Рильський: "Хто не знає минулого, той не вартий майбутнього". Регіон, що об’єднує територію Харківської, частково Сумської і Луганської

81.05kb.

07 10 2014
1 стр.