Пробіжнянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Урок читання в 3 класі з мультимедійним супроводом на тему:
«Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець» ».
Вчитель : Костецька І.В.
Тема
«Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець».
Мета:
навчальна : ознайомити дітей із новим жанром - байка, з життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова; формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту, працювати з додатковим матеріалом, збагатити знання учнів про тварин; вчити аналізувати байки, передавати в інтонації характери дійових персонажів, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки.
розвивальна: розвивати способи і види читання байки, творчі, аналітичні здібності, логічне та образне мислення учнів; розвивати вміння знаходити схожість і відмінність за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками тварин; збагачувати словниковий запас.
виховна: оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки, викликати в дітей осуд і сміх над тими, хто береться не за свою справу, застерігати учнів від ліні і безтурботності.
Інтерактивні технології : «Мікрофон», робота в парі, робота в малих групах, прийом «Сенкан».
Тип уроку: урок первинного ознайомлення з матеріалом
Обладнання: мультимедійний проектор, виставка малюнків, українська народна казка
«Лебідь, Рак і Щука», презентація до уроку, Л.І. Глібова аудіозапис байки
«Лебідь, Щука і Рак», аудіо запис – спів солов`я, амінована презентація з музичним супроводом (фізкультхвилинка), папка
«Проект «Герої байок Л.І.Глібова».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель.
Пролунав дзвінок –
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб наші гості сказали наприкінці,
Що у нашім третім класі
Діти – просто молодці.
Девіз уроку: ( Слайд 2) Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Вчитель.
-
Я б дуже хотіла, щоб ви дотримувались цього девізу на протязі всього уроку.
ІІ. Мовна розминка.
-
Скоромовка (слайд 3)
На річці Роман спіймав руками рака,
Рак ущипнув Романа за руку.
Прочитайте скоромовку:
-
мовчки;
-
хором повільно;
-
весело;
-
в швидкому темпі;
-
виділіть голосом іменники.
-
Читання анаграм. Гра «Перекладачі» (слайд 4)
Кар (рак)
Бідьле (лебідь)
Кащу (щука)
Рахаму (мураха)
Никко (коник)
-
До якої частини мови відносяться ці слова?( іменники)
-
Назвіть їх одним словом. (тварини)
З цими тваринами ми і зустрінемось на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Гра «Мікрофон»
-
Діти, твори яких жанрів ми уже читали? (Вірші, казки, оповідання, п'єси, загадки, статті і т.д.)
Шифрограма-колограма (слайд 5)
-
Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром. А яким, ви скажете, коли розшифруєте шифрограму-колограму.
Ключ: читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної. (
Байка)
О
Б
А
Л
Р
А
Й
В
М
К
IIІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
-
Інформація про байку.
«Байка» походить від грецького слова «айнос» - оповідання, що потребує відповідного тлумачення. Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді людські істоти, чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості,
-
Прочитайте на с. 129 підручника тлумачення слова байка.
- Яка головна особливість байки? Хто створює байки?
2. Розповідь про Л Глібова.(слайд 6)
Вчитель. А сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатного українського байкаря Л.І.Глібова.
-
Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві
Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося усе красиве, але найбільш він любив доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись з ним, казали : «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями і обрядами.
Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».
Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти. (слайд7)
Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І.Я.Франко назвав його «найкращим українським байкописом».
-А який вислів про байку написав Л. Глібов , ви прочитаєте, коли роз`єднаєте слова: (слайд 8)
Здаєтьсябайкапростобреше,
Асправдіяснуправдучеше.
Нікоговсвітінемине,
Читайтезгадуйтемене.
-
Про що просить нас видатний український байкар?
-
Читання статті в підручнику (с. 130)
-
Отже, коли ознайомитесь з творами Л.Глібова, поміркуєте, чому його байки знають багато поколінь українських дітей.
ІY.Випереджальне завдання (Слайд 9)
Наші учні були об’єднані у дві групи і працювали над проектом «Герої байок Л. Глібова . Їм було дано завдання зібрати матеріал про окремих тварин.
-
Учні першої групи, розкажіть над чим ви працювали і про що дізнались. (Розповіді учнів першої групи, показ слайдів)
1 учень -
Щука – хижа риба, велика за розміром і масою. Тіло щуки має витягнуту форму, голова загострена, зуби гострі. Забарвлення щуки – сіро-зелене в цятку. Харчується в основному рибою, але може полювати і на водоплавних птахів та їх пташенят. Живе у глибоких річках, озерах по кілька десятків років. )-( слайд 10)
2 учень –
Лебідь за свою силу, красу і величаву поставу давно й справедливо названий царем водяних, або водоплавних птахів. Білий, як сніг, з блискучими прозорими невеликими очима, з довгою, гнучкою й красивою шиєю, він невимовно прекрасний, коли спокійно пливе поміж зеленими очеретами по воді. Лебеді літають зі швидкістю 60-80 км за годину. Вони шиплять, сурмлять, а коли доглядають за пташенятами, гавкають по-собачому. Лебеді – перелітні птахи. На зиму вони відлітають на південь. ( слайд 11)
3 учень -
Раки – досить охайні істоти, тому вони не водяться в брудних водоймищах. Голова в рака вузька, на якій дуже добре виділяються його опуклі очки-намистинки. Рот в рака має дуже сильні щелепи, якими він міцно захоплює корм. Пересувається рак за допомогою чотирьох пар нижніх кінцівок, дуже незвично – «задом наперед». Тулуб захищений міцним панциром і закінчується віялоподібним хвостом. Раки віддають перевагу самоті. Живуть у річковому грунті. ( слайд 12)
-
Чи є щось спільне в усіх цих тварин? ( Ні, усі вони різні за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками)
Y. Опрацювання байки «Лебідь, Рак і Щука».
1.Слухання української народної казки «Лебідь, Рак і Щука
Вчитель.
-
Давайте спочатку ви послухаєте українську народну казку «Лебідь, Рак і Щука» і назвете головних героїв цієї казки.
(Вчитель читає українську народну казку)
-
Хто є героями цієї казки?
-
Куди вони зібрались?
-
І що з того вийшло?
2.Робота над змістом ілюстрації до байки.(слайд 13)
Вчитель.
-
А тепер роздивіться цю ілюстрацію і скажіть, кого і як зобразив тут художник.
-
Почнемо з Лебедя.( Гарний, білосніжний птах,який розпростер свої чудові крила і хоче злетіти вгору, але упряж стримує його, не дає злетіти).
-
Яким намальовано Рака? (Величезний,зелений, вирячивши очі, повзе назад)
-
Як зображено Щуку?( Велика, темно-зелена,поспішає у воду, але її стримує упряж.)
3.Слухання аудіозапису байки Л. Глібова «Лебідь, Рак і Щука».(Слайд 13)
(Мишкою натиснути на малюнок – звучить аудіозапис байки Л. Глібова «Лебідь, Щука і Рак»)
- А тепер послухайте байку Л.Глібова, де діють ці самі персонажі і порівняйте зі змістом казки. (
Байка і казка дуже подібні за змістом).
- Скажіть, що вам нагадує цей твір? (Віршовану казку)
4. Напівголосне читання байки учнями( Гра «Бджілка»).
-
Вчитель.
-
А зараз вид читання - «Бджілка». Прочитайте текст самостійно і підкресліть незрозумілі слова .
5.Словникова робота.(Слайд 14)
Безладдя – непорядок.
Катма — немає
Хура — віз.
Морока – клопіт
6. Аналіз байки з елементами вибіркового читання
Вчитель. – А тепер ми прочитаємо вибірково.
- Прочитайте, що вирішили зробити тварини. Чому їм не вдалося зрушити хуру? Можливо, багаж був великим? (Ні, багаж був не дуже великий. А в тексті про це сказано, що "невелика, бачся, штука... ".) То в чому ж тоді справа? Прочитайте про це.
- Якими словами передано дії кожного персонажа? (Лебідь рветься, Рак упирається , а Щука тягне.)
- Чи могли діяти персонажі в одному напрямку? (Ні.) Чому?
- Що ж тоді хотів підкреслити автор такою домовленістю? (Тварини домовились "приставити хуру ", але діяти спільно не зуміли.)
- Як ви гадаєте, чи випадкові герої байки — птах, риба і рак? (Ні, автор підібрав таких персонажів, що не могли порозумітися, бо були дуже різні.)
- Який висновок робить автор? Прочитайте рядки про це.
- У чому ж причина того, що віз і досі там? (Нерозуміння один одного ,відсутність погодженості дій.) Як про це пише сам байкар? Прочитайте.
- Яке ставлення автора до такого підходу до справи? (Він висміює цей підхід, засуджує.) Прочитайте. ("І діло, як на гріх, не діло — тільки сміх".)
- На що схожі ці слова? (На прислів'я.) Чого вони нас вчать?(Слайд 15)
- Запам'ятайте цей вислів, користуйтесь ним при нагоді в своєму житті. Він допоможе вам влучно оцінити зміст роботи та її результати, коли немає погодженості між діями виконавців. Остерігайтесь бути учасниками таких дій.
8. Фізкультхвилинка «Бджілка» амінована презентація з музичним супроводом ( Слайд 16)
(Мишкою спочатку натиснути на слово фікультхвилинка – звучить пісня, а потім – на малюнок бджілки – відкривається амінована презентація)
- Ви читали, граючись у бджілки, а зараз ми потанцюємо разом з бджілками.
9. Робота над виразністю читання. Партитурне читання.( Слайд 17,18,19,20)
Вчитель.
Зараз ми повчимося виразно читати байку. Ви вже знаєте, що важливі слова – виділені червоним кольором, паузи позначаються : логічна – однією вертикальною лінією, а граматична – двома, стрілки показують зниження чи підвищення голосу.
10. Робота в парах. (Слайд 21)
- А зараз попрацюйте в парах. Визначте зачин, основну частину і кінцівку байки.(Одна із пар зачитує зачин і кінцівку).
Висновок:
Вчитель. - Усьому світові відомий сюжет цієї байки, яка висміює «дурне безладдя» і стверджує, що тільки в єдності можна досягти успіхів у задуманій справі. Отже, автор висміює людей-егоїстів.
У. Опрацювання байки «Коник стрибунець»
1.Підготовка до сприймання байки.
Випереджальне завдання
Вчитель
-
Герої наступної байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку – вони комахи. Все, що знають про цих комах нам розкажуть учні другої групи.( розповіді учнів другої групи, показ слайдів)
1 учень -
Про коника-стрибунця говорять, що він «розмовляє» крилами, слухає передніми ногами і легко «віддає» ворогові задню лапу, якщо це може врятувати йому життя. За зовнішнім виглядом коники схожі на листки, тому помітити їх у траві не зовсім просто. Коники – одні з найкращих стрибунів на далекі відстані. Ці комахи найбільш активні наприкінці дня та вночі. (Слайд 22)
2 учень –
Мурашок на нашій планеті налічується понад 12 тис. видів. Зазвичай вони живуть великими колоніями. Вже через декілька днів після виходу мурахи з кокону перед робочою мурахою виникає можливість вибору професії. Одні мурахи стають няньками, а інші беруть участь у будівництві мурашника, треті чистять мурашник та інше. Значна частина мурах може майже все життя залишатися при виконанні одних і тих обов’язків. (Слайд 23)
-
Кого із цих комах ви можете назвати працьовитими?
-
Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.
-
Мураха і Коник-стрибунець є дійовими особами наступної байки Леоніда Глібова. Прочитайте її назву.(Слайд 24)
-
Читання (напам`ять) байки вчителем.
-
З яким проханням звернувся Коник до Мурав`я?
-
Хто був працьовитим, а хто безтурботним?
-
Словникова робота.(Слайд 25)
Непереливки –дуже погано
Проворний – спритний
Досхочу – вдосталь
Небораче – невдахо
Небоже –
бідолахо
-
Читання байки учнями. (Вид читання –«Дощик»)
-
Простежте, як і чому змінювалась поведінка Коника.
-
Гімнастика для очей (слайд 26)- Релаксація з музичним супроводом.(1 хв.)
Вчитель.
-
А зараз, діти, ми здійснемо уявну подорож на галявину.(Мишкою натиснути на малюнок зайця – звучить аудіозапис - спів солов`я).
Відкиньте голівки на спинку стільця. Закрийте очі. Розслабте м`язи. Уявіть собі літній сонячний день. Ми прийшли на галявину. Чути спів солов`я. Свіже чисте повітря. Блакитне небо. У траві побачили коника-стрибунця, який налякався, і скаче з травинки на травинку, віддаляючись від нас. Простежте за ним очима. А на землі появилася маленька мурашка, яка несе на собі велику соломинку. Тепер простежте очима за рухом мурашки. В небо піднявся соловейко високо-високо і загубився в небесній блакиті. Повільно розплющіть очі. Сядьте рівно.
-
Вибіркове читання
-
Яким був Коник? Прочитайте його опис.
-
Яким було його життя влітку? Прочитайте
- Як змінилася його поведінка?
-
Прочитайте, про що просив Коник Мурав`я?
-
Що відповів йому Муравей?
-
Як можна охарактеризувати Коника ( байдужий, безтурботний, лінивий).
-
Хто вам сподобався, а чию поведінку ви засуджуєте?
-
Знайдіть слова, в яких передано головну думку байки.
-
Читання байки в особах.(Робота в малих групах)
(Діти діляться по троє і читають байку в групах)
-
Зверніть увагу на темп читання і тон голосу. Підготуйтесь до виразного читання байки.
-
Які недоліки людей засуджуються у цій байці? ( лінь, безтурботність).
-
Як називають людину, яка постійно працює, передбачає все наперед? ( працьовитою,далекоглядною, передбачливою).
-
Від яких вад застерігає нас автор? (Від безтурботності,легковажності, необдуманих вчинків).
9. Гра "Жива картинка". (3 учнів читають в особах, а один реагує на почуте жестами, мімікою, імітацією рухів).
10 . Гра « З′єднай пари» (Слайд 27)
Завдання: з′єднати назву байки і приказку, яка визначає головну думку твору.
«Лебідь, Щука і Рак» Зима спитає, де літо було.
«Коник – стрибунець» Берись дружно, не буде сутужно.
YІ. Оцінювання
YІІ. Підсумок уроку. Прийом Сенкан. (Слайд 28)
-
Як ви думаєте, то чому байки Л. Глібова знають багато поколінь українських дітей?( ці байки цікаві, повчальні, змістовні)
-
Які ваші враження від уроку?
-
Що, на вашу думку вдалося найкраще?
-
Завдяки чому вдалося виконати всі завдання?
-
Підсумок нашого уроку ми проведемо використовуючи прийом Сенкан
-
Назвіть іменник, який називає тему уроку Байка
-
Означення цього іменника (два прикметники) Цікава, повчальна
-
Дія іменника (три дієслова) Схвалює, засуджує, виховує
-
Речення із чотирьох слів,що передає ставлення
до цієї теми
Байка – твір повчального
характеру
-
Висновок у формі іменника (синонім – асоціація
з першим словом)
Віршована казка
YІІІ. Домашнє завдання (Слайд 29)
-
Вивчити байку Л.Глібова напам’ять за вибором.
-
Учням групи « Всезнайки» написати листа одному з героїв байки Л.Глібова із порадою, яка б допомогла йому.
Використана література:
О. Я. Савченко Читанка Підручник для 3 класу ( частина перша), Київ «Освіта» 2003
С. Г. Заброцька читання 3 клас, частина перша, Тернопіль, Навчальна книга – Богдан, 2003 р.
Галина Сапун, Віра Канчук, Марія Почашинська Уроки читання у 3 класі Посібник для вчителя, Тернопіль «Підручники і посібники», 2006 р.
Ресурси інтернету