Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
«Подорож країною Байкарією»

ЗДАЄТЬСЯ, БАЙКА ПРОСТО БРЕШЕ, А СПРАВДІ ПРАВДУ ЯСНУ ЧЕШЕ...

Тема: Байка як жанр літератури та її особливості. Алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості: осуд свавілля та насильства, різноманітних людських вад; уславлення працьовитості, розуму, доброти та інших людських чеснот.

Якби у нас не було вад, нам було б не так приємно помічати їх в інших.

Люди рідко бувають достатньо розумними, щоб віддати перевагу корисному осуду замість небезпечних лестощів.

Франсуа де Ларошфуко



Мета: розповісти про історію виникнення жанру байки у світовій літературі та видатних байкарів, дати поняття про байку та алегорію, розкрити характерні ознаки байки, розвивати творчу уяву, образне мислення, зв'язне мовлення учнів, їхні творчі здібності, прищеплювати інтерес до байки.

Обладнання та матеріали: портрети видатних байкарів: Езопа, Федра, Жан де Лафонтена, І. Крилова; ілюстрації до байок , картки, таблиця.



Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

У давнину за допомогою міфів люди намагалися пояснити навколишній

світ, знайти своє місце в ньому, встановити гармонійні стосунки із природою, осягнути сенс власного існування, виробити певні норми поведінки. Пізніше зароджується і активно розвивається усна народна творчість - фольклор.


  • Згадайте, які жанри фольклору ми вивчали. (Прислів'я, приказки, загадки, казки).

  • Що об'єднує ці жанри?

  • Дайте визначення поняттю казка.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. «Подорож країною Байкарією»

Сьогодні ми поговоримо про один з найдавніших жанрів літератури - про байку. Також будемо подорожувати країною Байкарією. В цій країні ви дізнаєтесь:



  • Що таке байка;

  • Де, коли і чому вона виникла;

  • Хто був першим байкарем;

  • Складові частини байки;

  • Що таке алегорія і чому її використовують байкарі?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. «Еврестична бесіда»

  • Згадайте байки, що вивчалися в молодших класах.

  • Назвіть їх авторів.

  • Прочитайте напам'ять одну з байок.

  • Чи схожа прочитана байка на казку?

  • Кого називають байкарями?

  • Що таке байкарство?

2.«Вчительська кишенька».

Літературознавчі поняття (Розповідь вчителя: байка, алегорія, байкар, байкарство).

3.Розгадування числового кросворда — оголошення теми уроку.

Завдання. Замінити числа відповідними літерами і знаками та прочитати висловлювання Леоніда Глібова.


16

8

1

19

10

18

6

17

22

7

1

20

21

1

25

9

4

2

6

10

2

25

7

4

3

11

3

22

1

25

6

9

4

1

12

8

15

23

14

5

8

4

5

25

9

4

1

12

85

25

13

3

11

3

24



1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

а

о

е

р

у

с

б

д

п

т

ш

в

ч

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

м

і

з

я

ь

є

й

к

,

.

-

/


Відповідь: Здається, байка просто бреше,

А справді - правду мудру чеше.



Методичний коментар. Цей вид роботи матиме ефективність, якщо його провести як змагання груп або роботу в парах. Матеріали числового кросворду повинна мати кожна група (пара). Час для виконання завдання - до 5 хвилин. Учні, які найшвидше впораються із завданням, записують результат на дошці. Як варіант: можна проводити паралельну роботу на дошці і в групах (парах). Якщо ж ключ до розгадки кросворду (таблиця чисел-літер) записати на дошці, то роботу можна провести у традиційний спосіб.

В результаті проведеної роботи — тема уроку записується в учнівські зошити.

4. Робота з епіграфами.

5. Робота з поняттями «Алегорія», «уособлення» та зі схемою (ознаки байки) за с. 37 підручника. (записи у зошит)

6. Робота в групах.

Завдання. Прочитайте. Про кого текст? Дайте йому заголовок. Яку інформацію потрібно сповістити іншим учням? Який ілюстративний матеріал потрібно використати під час повідомлення?

Оприлюднення результатів роботи груп.

Матеріал для роботи 1 групи

У грецькій літературі ще Гесіоду (бл. 800 р. до н.е.) та Стезахору (VI століття до н.е.) приписувалося авторство кількох байок, але найвідомішим байкарем визнаний Езоп, який жив у Давній Греції. Батьківщиною його називають Фрігію, область у Малій Азії.

Життя і творчість Езопа надихають митців. Іспанський художник Веласкес створив портрет автора, на його честь виконані монети.

Його байки, написані прозою, відзначаються надзвичайною чіткістю, ясністю, простотою та дотепністю. Тому не дивно, що вони надто швидко розповсюдилися по всьому світові, перероблялися впродовж багатьох століть аж до наших часів. Із грецької літератури перш за все байки перейшли до сирійської;

а далі - до арабської (Лоцман), вірменської, єврейської, індуської (Бідпай або Нільпай та багато інших). Байки ці на грецькому ґрунті довгий час передавалися з уст у вуста. До його байок створені ілюстрації: «Езоп на корабельні», «Соловей і Яструб».

Матеріал для роботи 2 групи.

У І столітті, але на римській землі, було вперше здійснено переклад езопових байок латиною. Тим славетним перекладачем був Федр, який за новою традицією складав нові байки у віршах та уклав їх у збірку. Але про самобутню збірку Федра забули впродовж середніх віків аж до 1596 р., коли нарешті було здійснено перше її видання.

У X столітті якийсь невідомий письменник переказав у прозі деякі віршовані байки Федра, і ця прозаїчна збірка вибраних байок Федра, що мала назву «Ромулус» («Romulus»), набула шаленої популярності. Видатні художники писали портрети автора, одним з яких був Рафаель Санті.

Матеріал для роботи 3 групи.

Найвидатнішим європейським байкарем Франції XVIIстоліття став Жан де Лафонтен (1621 – 1695). Його віршовані байки до сьогодні видаються та перероблені або перекладені на всі мови. Лафонтен – перший байкар Нового часу. Байка допомогла митцю висловити те, про що було небезпечно говорити відверто, адже мова йде не лише про звірів, і тим гірше для тих, хто у тваринах пізнає себе!

Герої байок Лафонтена є люди, тварини, птахи, комахи, явища природи. Особливо байкар любив описувати звірів. Герої говорять такою ж вишуканою мовою, як французькі дворяни. Персонажі байок дуже культурні, високоосвічені. Байкарська спадщина – 238 байок. Серед них: «Зачумлені звірі», «Молочниця», «Лев і комар» і т.д. на слайді знаходяться титульні сторінки книг байок Лафонтена французького видання.

7. Слово вчителя.

У XIX столітті жанр байки переживає свої «золоті часи» - у Європі байки увійшли в моду. Геніальним байкарем не тільки російської, а й у світовій літературі став Іван Андрійович Крилов.

Його байки (а їх близько 200) набули шаленої популярності, перекладені багатьма мовами світу. Одне за одним виходять окремі видання його байок (за два роки – 1808-1809 – їх було 40!». 1811 року вийшли у світ «Нові байки Івана Крилова». Здавна видатного російського байкаря називають «дідусем Криловим». Його образ увічнений пам’ятниками в Санкт-Петербурзі, Москві, де завжди людно.

У деяких байках І.Крилова, наприклад «Слон і Моська, мораль не сформульована.

Мораль байкар зазвичай формулює стисло й точно. Багато з цих висловів стали крилатими, наприклад: «А тільки віз і нині там» («Лебідь, Рак і Щука), «Лето красное пропело» («Стрекоза і Муравей»).

Жанр байки здавна розвився і в Украйні. Байкарське мистецтво тут представлене іменами Григорія Сковороди, Євгена Гребінки, Левка Боровиковського. Найвищого розквіту українська байка сягнула у творчості Леоніда Глібова і Павла Глазового. На честь Л.Глібова викарбовували монети.



ІV. Узагальнення матеріалу.

  • Що таке байка? Назвіть її ознаки. Складові частини.

  • Що спільного між байкою та казкою?

  • Що відрізняє байку від казку?

  • Хто був першим байкарем?

  • Назвіть відомих байкарів.

  • Що таке алегорія і чому її використовують.

V. Підсумок уроку.

VІ. Домашнє завдання.

Здається, байка просто бреше, а справді правду ясну чеше

Тема: Байка як жанр літератури та її особливості. Алегоричний та повчальний зміст байки, відображення в ній законів життя людей, народної мудрості: осуд свавілля та насильства, р

87.03kb.

16 12 2014
1 стр.


Здається, байка просто бреше, а справді ясну правду чеше

Мета. Ознайомити дітей із жанром байки; розвивати способи і види читання байки, вчити передавати в інтонації характери дійових осіб, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої п

32.03kb.

16 12 2014
1 стр.


Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов Лебідь, Щука і Рак

«Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець»»

189.63kb.

04 09 2014
1 стр.


«Байки, зміст яких пов’ язано з музикою»

Байка – короткий, переважно віршований, алегоричний повчально-гумористичний, чи сатиричний твір

13.85kb.

16 12 2014
1 стр.


Дорога мудрості іде із Букваря

Дюймовочка. А почалося все 1-го вересня… І, здається, що це було так давно І так недавно. Й навіть не віриться. Що були ви такими Неумійками І незнайками

102.64kb.

16 12 2014
1 стр.


Армейская байка армейская байк а

Белла обожала осень. Грустная пора рождала в душе молодой женщины затейливый калейдоскоп чувств и мыслей

1337.4kb.

25 12 2014
9 стр.


«І справжні, не фальшиві фарби»? Крути: спроба історичної інтерпретації

Крутами. Здавалося б, майже за дев’ять десятиліть можна достеменно відтворити картину того, що справді сталося, і, врешті, дати неупереджену виважену кваліфікацію як власне самому

69.14kb.

08 10 2014
1 стр.


Село Уторопи

Карпати. В мовчанні застигли величні гори. Квітнуть барвисті килими полонин. Стрімкі ялини стоять, мов почесна варта, вітаючи вас легкими помахами верховіть. Лагідні полонинські ві

238.55kb.

16 12 2014
1 стр.