Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
УРОК №18

Тема. «Відоме» і «нове» у реченнях тексту.
Мета: дати поняття про «відоме» і «нове», формувати вміння знаходити їх у реченнях і виділяти головне; розвивати творчі вміння працювати над текстом; розвивати навички аналізу мовногоматеріалу; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Ситуативне завдання.
Поясніть однокласникам матеріал про поділ тексту на мікротеми на прикладі запропонованого уривка з книги. Чи виправданий повтор слова «мова»?
Здійснюючи далекі подорожі, знайомлячись з новими краями і тамтешніми мовами, люди помітили дивну схожість між словами різних, навіть територіально дуже віддалених мов.
Звідки б вона взялася? Не інакше, як ці мови є далекі нащадки якоїсь матері – прамови. Вона не належала жодному з відомих народів і не зафіксована в жодній пам’ятці. Нова ідея захопила вчених дослідити відповідність між окремими мовами і на їх основі реконструювати прамову. Факт її існування в незапам’ятну давнину був поза сумнівом. Та й ця реконструйована мова, треба думати, була не найпершою мовою людства, а нащадком ще давнішньої.

(Із книги А. Матвієнко «Рідне слово».)

  • Доберіть синоніми до слова реконструювати.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Іll. Мотивація навчальної діяльності школярів

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Коментар учителя. Тема тексту може ділитися на підтеми (мікротеми). Частиною тексту, в якій розкривається зміст підтеми (мікротеми), є абзац. На письмі абзац виділяється відступом управо.
Речення у тексті поєднуються за допомогою «даного»(відомого), де використовуються повтори слів, займенники, синоніми. «Дане» (відоме) в тексті служить для зв’язку речень. У ньому повторюється якась частина попереднього речення.
«Нове» в реченні містить основне повідомлення і виділяється логічним наголосом. У мовленні «нове» найчастіше знаходитися наприкінці речення.
У тексті може бути послідовний (ланцюжком) і паралельний зв’язок. При послідовному зв’язку речень «даним» наступного речення стає «нове» попереднього. Паралельний зв’язок полягає в тому, що «дане» залишається одним і тим же.

Навчальне аудіювання


Прослухати текст. Про що в ньому розповідається? Визначити тему. А як би ви назвали цей текст? Чому?

Верба

Близько п’ятисот видів верб ростуть на нашій планеті. Тридцять припадає на Україну. Вони є в різних географічних зонах нашого краю. Раніше ними обсаджували дороги й городи, ставки й береги, левади та греблі… Пригадайте пісню «В кінці греблі шумлять верби».


Окрім краси, що хвилює людське серце, верба дає нам багато користі. Вона ніби позначка води на земній карті. Тому й криницю копають завжди під вербою, бо на сухому місці це дерево ніколи не ростиме. «Де срібіє вербиця, там здорова водиця», - говорить народне прислів’я.
Цікаво й таке: у селах, де копають колодязі на куток, тобто на 10 – 15 дворів, люди у відра з набраною водою завжди кладуть вербову дощечку завбільшки з долоню . Такий вербовий кусник дезінфікує воду, поліпшує її смакові якості, надаючи їй «вербного духу», що його утворюють смолисті речовини…
(З журналу).

- Знайти в тексті «дане» (відоме) і «нове». Пояснити своє твердження. Який зв’язок речень у цьому тексті?



V. Опрацювання нового матеріалу
1. Робота за підручником.
1. Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 50, 51.
2. Вправи 79 (усно), 80 (письмово).
2. Виконання вправи на закріплення знань.

Індивідуальне завдання з текстом.


Списати текст; підкреслити у кожному реченні «відоме» прямою лінією, а «нове» - хвилястою. Записати схему кожного речення, продовжити текст двома – трьома реченнями.

Шпаки

Була середина березня. Ми з нетерпінням чекали, коли до нас у садок знову прилетять старі знайомі – шпаки. Це – милі, веселі птахи, перші перелітні гості, радісні вісники весни.


Багато сотень кілометрів треба їм летіти із своїх зимових таборів у теплих країнах. Багатьом з них доводиться пролітати над морями. Скільки пригод і небезпек у дорозі…
(М.Горобець.)

3. Переклад українською мовою.


Завдання: перекласти українською мовою текст, з’ясувати його тему та головну думку. Визначити «відоме» та «нове» у перших чотирьох реченнях.

Осенний перелёт

Лебеди, утки и гуси начинали готовиться к отлёту. Отдельные гнезда соединялись в большие стаи. Старые и бывалые птицы учили молодых. Каждое утро эта молодёжь с весёлым криком делала большие прогулки.


Умные вожаки сначала обучили отдельные партии, а потом всех вместе. Сколько было крика, молодого веселья и радости!
Наступил день отёла. Вся стая сбилась в одну живую кучу на реке. По команде старого вожака стая поднялась разом вверх.
(По Д. Мамину – Сибиряку.)

  1. Творче завдання на редагування тексту


Прочитати текст мовчки. Визначити тему й основну думку. Який недолік в оформленні тексту ви помітили? Поділити його на абзаци.

Символи страдництва і міці

Нарівні з тополею дуб згадується поряд з тими деревами, під якими приносились язичницькі жертви. Збереглася і донині повага до рослинного царства. Дуби живуть до тисячі років. Їх шанують як святиню і християни, і мусульмани. Дубове листя, як і вінок з тернини, символізує страждання Христа. Наші дуби могутні. Сягають вони до 40 метрів заввишки. У поодиноких крона крислата, розлога, а стовбур – майже у три обіймища. Такі дуби заслуговують шани як пам’ятки природи та історії, адже за їхнього життя змінилося кількадесят людських поколінь. Відомий історичний дуб у селі Хортиця біля Запоріжжя має 700 років. Під Києвом, у Кончі – Заспі є хоч і невисоке, але товстелезне 900 – літнє дерево. У свідомості… (А. Топачевськи).


- Визначити в тексті «дане» (відоме) і «нове». Відповідь підтвердити рядками з тексту.
- Виділене слово розібрати як частину мови.

  1. Підбиття підсумків уроку.

VII. Домашнє завдання
Скласти і записати висловлювання про птаха, який вам подобається. Позначити «відоме» та «нове» в реченнях тексту.

Урок підготувала учитель

української мови і літератури

Гадяцької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. №3



Твердовська Л. М



Урок №18 Тема. «Відоме» І «нове» у реченнях тексту

Мета: дати поняття про «відоме» і «нове», формувати вміння знаходити їх у реченнях і виділяти головне; розвивати творчі вміння працювати над текстом; розвивати навички аналізу мовн

49.19kb.

11 09 2014
1 стр.


Національний проект «Нове життя» Про реалізацію в області Національного проекту «Нове життя»

Національного проекту «Нове життя» у 2011 році від 18 березня 2011 року, в області прийнято рішення про створення регіонального перинатального центру на базі існуючого Тернопільськ

29.55kb.

11 09 2014
1 стр.


Правила чтения Основной курс Урок 1 Урок 2 Урок 3 Урок 4 Урок 5 Урок 6 Урок 7 Урок 8 Урок 9 Урок 10 Урок 11

В своем современном виде корейский фонетический алфавит Хангыль состоит из сорока букв. Начнем с согласных

2279.47kb.

09 10 2014
7 стр.


В україні почнеться нове життя, коли привладні злодюги підуть в небуття!!! Політична партія «нове життя»

Партія для порятунку державності та для стрімкого економічного процвітання України

29.05kb.

11 09 2014
1 стр.


Приглашение на открытый тендер

Коо “Монголросцветмет” /далее по тексту “Заказчик”/ объявляет открытый тендер на выполнение горных работ на месторождении Баргилт /далее по тексту “Работа”/ и приглашает участвоват

60.48kb.

15 10 2014
1 стр.


Приглашение на открытый тендер

Коо “Монголросцветмет” /далее по тексту “Заказчик”/ объявляет открытый тендер на выполнение горных работ на месторождении Баргилт /далее по тексту “Работа”/ и приглашает участвоват

52.87kb.

15 10 2014
1 стр.


Урок т\с\: лирика хайлавне вуласа тишкермелли хут=ш урок. Сап=рл=х т\ллев\сем

Урок теми: Валерий Туркай=н «Ниме», Юрий Сементер\н «Пакшапа чакак» хайлав\сенчи тема, с=нлан= \ёсен й\рки

71.25kb.

12 10 2014
1 стр.


Открытый урок в 10 классе Тема урока: «Аминокислоты»

Данный урок в курсе органической химии. Это второй урок в теме азотсодержащие органические соединения. Связан с темами карбоновые кислоты и амины, поэтому я опиралась на знания дет

167kb.

14 12 2014
1 стр.