Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1

ДУА “Ліпская СШ”



Адкрыты ўрок матэматыкі

ў 6 класе


Рацыянальныя лікі. Складанне і адніманне рацыянальных лікаў

Правяла:
настаўнік матэматыкі
Засулевіч Ганна Іванаўна


13.03.2013

в. Высокая Ліпа

Абагульненне і сістэматызацыя матэрыялу па тэме

Рацыянальныя лікі. Складанне і адніманне рацыянальных лікаў”


Мэта ўрока:

засваенне ведаў па тэме ў іх сістэме.



Задачы ўрока:

  • сістэматызацыя і абагульненне навыкаў выканання арыфметычных дзеянняў: складання, аднімання рацыянальных лікаў, іх параўнання; навыкаў прымянення паняцця модуля пры рашэнні практыкаванняў; умення будаваць пункт па яго каардынатах і знаходзіць каардынаты пункта каардынатнай плоскасці;

  • развіццё лагічнага мышлення, творчай актыўнасці, пазнаваўчага інтарэсу вучняў, уменняў аналізаваць і сістэматызаваць;

  • стварэнне ўмоў для выхавання камунікатыўных уменняў, арганізацыі супрацоўніцтва, павышэння агульнай культуры вучняў.

Тып урока: паўтарэнне і абагульненне набытых ведаў

Форма правядзення: урок – падарожжа
Ход урока

І. Матывацыя вучэбнай дзейнасці(Слайд 1 ”Урок – падарожжа “Рацыянальныя лікі. Складанне і адніманне рацыянальных лікаў”).

Я рада вітаць вас здаровымі, з цудоўным настроем, з усмешкамі.

Хочацца нагадаць словы старажытнагрэчаскага філосафа Саадзі: “Вучань, які вучыцца без жадання, - птушка без крылаў”. І мне хацелася б, каб у вас заўсёды было жаданне вучыцца, пазнаваць нешта новае, паўтараць вывучанае не толькі сёння, але і на кожным уроку. І толькі тады “сваімі крыламі” вы будзеце “ўзлятаць” усё вышэй і вышэй.

Калі вы к гэтаму гатовы, я запрашаю вас у падарожжа па аднаму з куточкаў краіны “Матэматыка”. У гэтай краіне я прапаную наведаць адзін з яе гарадоў “Рацыянальныя лікі”. А з якой мэтай мы будзем падарожнічаць? Для чаго нам гэта неабходна?(Слайд 2 “Мэты ўрока”). Каб паўтарыць і абагуліць веды, набытыя пры вывучэнні тэм “Рацыянальныя лікі. Складанне і адніманне рацыянальных лікаў” і падрыхтавацца да напісання кантрольнай работы.

А як бы вы хацелі: усім разам адправіцца ў падарожжа ці самастойна наведаць гэты горад? Канешне, лепш разам, сябры заўсёды дапамогуць, падкажуць, калі трэба. У дарогу вам неабходна ўзяць багаж ведаў, якія вы маеце, і маршрутныя лісты.

Адпраўляючыся ў другую краіну, неабходна ведаць мову, законы і парадкі краіны. Давайце праверым, як мы гатовы да падарожжа.(Слайд 3 “Праверка падрыхтаванасці да падарожжа”)


ІІ. Вуснае лічэнне

1. Вылічыць:


а)22+35; б)-3,7+2,8; в)1,5+(-6,3); г)8,2+(-8,2); д)-1+(-1,7);

2. Замест (*) пастаўце знакі “+” або “-”, каб атрымалася правільная роўнасць:

а) (*10)+(*5)=-5; б)(*5)+(*5) = 0; в)(*10)+(*10)=20

3. Рашыце ўраўненні:

а)ІхІ-2=0; б)І-уІ=7

в)Іх-8І=0; г)0,5ІаІ=0,5

4.Знайдзіце ўсе цэлыя значэнні зменнай пры якіх правільна роўнасць:

а) -3

в)8

Я лічу, што да падарожжа мы падрыхтаваны. Паглядзіце на схему маршрута. (Слайд 4 “Схема падарожжа”). З сабой у дарогу давайце возьмем задачу. Яна пазначана *. Гэта № 7.66. Калі ў вас будзе вольны час, можаце рашаць яе.



ІІІ. Уводны тэст (“Мытня”)

Адпраўляемся ў падарожжа, таму нам неабходна прайсці “Мытню”. (Слайд 5 “Мытня”) У маршрутных лістах запісваем адказы на тэставыя заданні.



№ задання

Заданне

Варыянт адказа

1

Укажыце размяшчэнне лікаў 10; -1; 0 у парадку спадання:

а) 0; 10; -1; м) 10; 0; - 1; к)10; - 1; 0.






2

Укажыце значэнне выразу І – 2, 3І

а) 2, 3; б) – 2, 3; в) 3, 2.





3

Укажыце, у якім выпадку рознасць няправільна запісана у выглядзе сумы:

с)44–55=44+(-55); т)-56-(-72)=-56+(-72);е) 67-36=67+(-36)






4

Перамяшчальны закон складання выражаецца роўнасцю:

э) a + b = b + a,

ю) a·b = b·a.




5

Значэнне выразу (3,5-2,9) – (3,7-9,1) роўна:

л)4,8; м) 6, 0.






6

Адлегласць паміж пунктамі А(-6,8) і В(3,9) роўна:

а)10,7; б)-10,7; в)-3,9.






7

Корань ураўнення х – 2,48 = -5,6:

р)8,08 с)-8,08 т)- 3,12






8

Якія з пунктаў ляжаць на восі абсцыс

ь) А(2; 5); ы) В(3; 0); э)С (4; -2)






9

Запішыце каардынаты пункта сіметрычнага пункту

А (3; 6) адносна восі ардынат

к) В (-3; 6); л) С (3; - 6)





10

Выкарыстаўшы паняцце ліку, процілеглага дадзенаму, знайдзіце рашэнне ўраўнення – х = -(-5):

а)-5, б)5.





Рэфлексія. Калі вы задаволены сваім вынікам, то прыклейце зялёны прамавугольнік, калі задаволены, але маглі лепш, - жоўты, калі не задаволены – то чырвоны прамавугольнік.

Пасля выканання – самакантроль. Калі заданні выкананы правільна, то па выніках атрымаецца слова “матэматыка”.



Рэфлексія. Вучні фіксіруюць самаацэнку сваей дзейнасці. Калі задаволены сваім вынікам, то прыклейваюць зялёны прамавугольнік, калі задаволены, але маглі лепш, - жоўты, калі не задаволены – то чырвоны прамавугольнік.
IV. Фізкульхвілінка

Вы прайшлі “мытню”. Хто паспяхова, хто не вельмі. Усё, як у жыцці. А зараз наведаем першы пункт – прыпынак “Спартыўная зала”.(Слайд 6 “Прыпынак “Спартыўная зала”)

Сонца рана-рана ўстала, На зарадку заклікала: “Гэй! Выходзьце з хаты ўсе, Пакланіцеся расе! Да мяне вы падцягніцеся Ды на сябра нахіліцеся. А цяпер вось – рукі ў бокі Хутка пусцімся ў скокі” Той рукою паварушу, Гэтай памахаю. Усім прысутным я скажу: “Вось такі настрой я маю!”

V. Станцыя “Вылічэнні” (Слайд 7 “Станцыя “Вылічэнні”)
1.Злучыце прамавугольнікі лініямі так, каб атрымаліся правільныя адказы:


Ад большага модуля адняць меншы модуль і перад рознасцю паставіць знак ліку, модуль якога большы

Каб скласці два адмоўныя лікі, трэба



Каб скласці два лікі з рознымі знакамі і рознымі модулямі, трэба

Да памяншаемага дадаць лік, процілеглы аднімаемаму


Каб ад аднаго рацыянальнага ліку адняць другі, можна

Ад большай з гэтых каардынат адняць меншую


Сума процілеглых лікаў

Роўная нулю



Скласці іх модулі і перад сумай паставіць мінус

Каб знайсці адлегласць паміж двума пунктамі з пэўнымі каардынатамі, трэба

(выконваюць самастойна з наступным узаемакантролем). (На зваротных баках картак паказана рашэнне)


2. Выканайце дзеянні (выконваюць 2 вучні на зваротных старанах дошкі)

Варыянт 1

а) (-3 + (- 1);

б) 3 + (- 7);

в) 6, 9 + (- 6, 9).

Варыянт 2

а) 2 + (- 3);

б) – 4,5 + (- 4, 6);

в) – 3. 5 + 3, 5.
VІ. Лабараторыя “Задачы” (Слайд 8 Лабараторыя “Задачы”)

Рашыць задачу №8.66

Рашэнне.

1)a -0,4a = 0,6a(руб.)стала цана лімонаў у магазіне “Садавіна”;

2)a – 0,2a – 0,25*0,8a =0, 6a(руб.) - стала цана лімонаў у магазіне “Сад”

Адказ: цана стала аднольковай.



Або

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,

Какова гусей семья?

VІІ. Прыпынак “Адпачываем з карысцю” (Слайд 9 Прыпынак “адпачываем з карысцю”

Паведамленне вучня .



Узвядзенне ў квадрат двухзначных лікаў, якія пачынаюцца

на 5.

Трэба дабавіць да 25 другую лічбу ліку і да атрыманай сумы прыпісаць квадрат другой лічбы, прычым калі квадрат другой лічбы адназначны, то перад ім трэба напісаць “0”.

Прыклады:

522 = 2704, паколькі 25 +2 = 27, 22 = 4,

582 = 3364, паколькі 25 + 8 = 33, 82 = 64.
Множанне трохзначнага ліку на 11.

Разгледзім прыклад: памножым 146 на 11.



  1. Запішам лік соцень у адказ у якасці лічбы тысяч(1);

  2. Складзём дзясяткі і сотні і запішам атрыманы вынік лічбай соцень у адказ, 4 + 1 = 5; атрымаецца15**

  3. Складзём адзінкі і дзясяткі і запішам атрыманы вынік лічбай дзесяткаў у адказ, 4 + 6 = 10, у дадзеным выпадку дзясяткаў 0, а 1 дабавім да ліку соцен;

  4. Лічбу адзінак перапішам у адказ.

146 · 11 = 1606.

362 ·11 = 3982.



VІІІ. Вынікі падарожжа. Рэфлексія (слайд 10 “Вынікі падарожжа”)

Падводзяцца вынікі ўрока.

Падвядзіце вынікі сваёй працы, выкарыстаўшы пачатак сказа:


  • Сёння я даведаўся…

  • Было цікава…

  • Было цяжка…

  • Я змог…

  • Я зразумеў, што…

  • Мне захацелася…

  • Я паспрабую…

Звычайна з падарожжа вяртаюцца з падарункамі і сувенірамі.


ІХ. “Падарункі на памяць” (Слайд 11)

Паўт. п. 8.1-8.5; № 8.24(4), 8.51(3), 8.79(1)



Ацэначны ліст



Прозвішча, імя

Мытня

Станцыя “Вылічэнні”

“Лабараторыя задачы”

Вынік




1

2




Бал

Адзнака

1

Антановіч



















2

Арцыменя



















3

Барысава



















4

Майсеня



















5

Несцер



















6

Партала



















7

Раманчук



















8

Расошка



















9

Філатаў



















10

Чабатарэнка



















1. “Мытня” – за кожную правільную літару - 1 бал

2. Вылічэнні:

1) за кожную правільную стрэлку – 1 бал;

2) за прыклад а) – 2 балы, за прыклад б) -2 балы, за прыклад в) – 1 бал;

3. Лабараторыя “Задачы” – 10 балаў;

Маршрутны ліст ________________________________________


“Мытня” (Тэставае заданне)

№ задання

Заданне

Варыянт адказа

1

Укажыце размяшчэнне лікаў 10; -1; 0 у парадку спадання:

а) 0; 10; -1; м) 10; 0; - 1; к)10; - 1; 0.






2

Укажыце значэнне выразу І – 2, 3І

а) 2, 3; б) – 2, 3; в) 3, 2.





3

Укажыце, у якім выпадку рознасць няправільна запісана у выглядзе сумы:

с)44–55=44+(-55); т)-56-(-72)=-56+(-72);е) 67-36=67+(-36)






4

Перамяшчальны закон складання выражаецца роўнасцю:

э) a + b = b + a,

ю) a·b = b·a.




5

Значэнне выразу (3,5 - 2,9) – (3,7 - 9,1) роўна:

л)4,8; м) 6, 0.






6

Адлегласць паміж пунктамі А(-6,8) і В(3,9) роўна:

а)10,7; б)-10,7; в)-3,9.






7

Корань ураўнення х – 2,48 = -5,6:

р)8,08 с)-8,08 т)- 3,12






8

Які з пунктаў ляжыць на восі абсцыс

ь) А(2; 5); ы) В(3; 0); э)С (4; -2)






9

Запішыце каардынаты пункта сіметрычнага пункту

А (3; 6) адносна восі ардынат

к) В (-3; 6); л) С (3; - 6)





10

Выкарыстаўшы паняцце ліку, процілеглага дадзенаму, знайдзіце рашэнне ўраўнення – х = -(-5):

а)-5, б)5.





Рэфлексія. Калі вы задаволены сваім вынікам, то прыклейце зялёны прамавугольнік, калі задаволены, але маглі лепш, - жоўты, калі не задаволены – то чырвоны прамавугольнік.




Вылічэнні. 1.Злучыце прамавугольнікі лініямі так, каб атрымаліся правільныя адказы:


Каб скласці два адмоўныя лікі, трэба

Ад большага модуля адняць меншы модуль і перад рознасцю паставіць знак ліку, модуль якога большы



Каб скласці два лікі з рознымі знакамі і рознымі модулямі, трэба

Да памяншаемага дадаць лік, процілеглы аднімаемаму


Каб ад аднаго рацыянальнага ліку адняць другі, можна

Ад большай з гэтых каардынат адняць меншую



Роўная нулю

Сума процілеглых лікаў



Скласці іх модулі і перад сумай паставіць мінус

Каб знайсці адлегласць паміж двума пунктамі з пэўнымі каардынатамі, трэба


2. Выканайце дзеянні


Варыянт 1

а) (-3 + (- 1);

б) 3 + (- 7);

в) 6, 9 + (- 6, 9).

Варыянт 2

а) 2 + (- 3);

б) – 4, 5 + (- 4, 6);

в) – 3. 5 + 3, 5.




Вылічэнні 1.Злучыце прамавугольнікі лініямі так, каб атрымаліся правільныя адказы:


Каб скласці два адмоўныя лікі, трэба

Ад большага модуля адняць меншы модуль і перад рознасцю паставіць знак ліку, модуль якога большы



Да памяншаемага дадаць лік, процілеглы аднімаемаму

Каб скласці два лікі з рознымі знакамі і рознымі модулямі, трэба



Каб ад аднаго рацыянальнага ліку адняць другі, можна

Ад большай з гэтых каардынат адняць меншую



Сума процілеглых лікаў

Роўная нулю


Каб знайсці адлегласць паміж двума пунктамі з пэўнымі каардынатамі, трэба

Скласці іх модулі і перад сумай паставіць мінус

2. Выканайце дзеянні


Варыянт 1

а) (-3 + (- 1);

б) 3 + (- 7);

в) 6, 9 + (- 6, 9).

Варыянт 2

а) 2 + (- 3);

б) – 4, 5 + (- 4, 6);

в) – 3. 5 + 3, 5.



Рашэнне


Ад большага модуля адняць меншы модуль і перад рознасцю паставіць знак ліку, модуль якога большы

Каб скласці два адмоўныя лікі, трэба



Каб скласці два лікі з рознымі знакамі і рознымі модулямі, трэба

Да памяншаемага дадаць лік, процілеглы аднімаемаму


Каб ад аднаго рацыянальнага ліку адняць другі, можна

Ад большай з гэтых каардынат адняць меншую


Сума процілеглых лікаў

Роўная нулю



Скласці іх модулі і перад сумай паставіць мінус

Каб знайсці адлегласць паміж двума пунктамі з пэўнымі каардынатамі, трэба

Рашэнне


Ад большага модуля адняць меншы модуль і перад рознасцю паставіць знак ліку, модуль якога большы

Каб скласці два адмоўныя лікі, трэба



Каб скласці два лікі з рознымі знакамі і рознымі модулямі, трэба

Да памяншаемага дадаць лік, процілеглы аднімаемаму


Каб ад аднаго рацыянальнага ліку адняць другі, можна

Ад большай з гэтых каардынат адняць меншую


Сума процілеглых лікаў

Роўная нулю



Скласці іх модулі і перад сумай паставіць мінус

Каб знайсці адлегласць паміж двума пунктамі з пэўнымі каардынатамі, трэба


Узвядзенне ў кавадрат двухзначных лікаў, якія пачынаюцца на 5.

Трэба дабавіць да 25 другую лічбу ліку і да атрыманай сумы прыпісаць квадрат другой лічбы, прычым калі квадрат другой лічбы адназначны, то перад ім трэба напісаць “0”.

Прыклады:

522 = 2704, паколькі 25 +2 = 27, 22 = 4,

582 = 3364, паколькі 25 + 8 = 33, 82 = 64.

Множанне трохзначнага ліку на 11.

Разгледзім прыклад: памножым 146 на 11.



  1. Запішам лік соцень у адказ у якасці лічбы тысяч(1);

  2. Складзём дзясяткі і сотні і запішам атрыманы вынік лічбай соцень у адказ, 4 + 1 = 5; атрымаецца15**

  3. Складзём адзінкі і дзясяткі і запішам атрыманы вынік лічбай дзесяткаў у адказ, 4 + 6 = 10, у дадзеным выпадку дзясяткаў 0, а 1 дабавім да ліку соцен;

  4. Лічбу адзінак перапішам у адказ.

146 · 11 = 1606.

362 ·11 = 3982.





Лабараторыя “Задачы”

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,

Какова гусей семья?

Лабараторыя “Задачы”

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,

Какова гусей семья?



Лабараторыя “Задачы”

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,

Какова гусей семья?
Лабараторыя “Задачы”

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,

Какова гусей семья?



Лабараторыя “Задачы”

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,

Какова гусей семья?
Лабараторыя “Задачы”

Гуси с юга к нам летели,

На лугу зелёном сели.

Их увидел Елисей:

- Добрый день вам, сто гусей!

- Нас не сто, - сказал вожак,

Уважаемый гусак.

- Сколько ж вас?- он вопрошает.

- Кто сметливый отгадает.

Если к нам добавить столько ж,

И полстолька, четверть столько,

Да гуся, что сел на стог,

Вот тогда нас будет сто.

Вот скажите-ка, друзья,



Какова гусей семья?



В. Высокая Ліпа Абагульненне і сістэматызацыя матэрыялу па тэме

Матывацыя вучэбнай дзейнасці(Слайд 1 ”Урок – падарожжа “Рацыянальныя лікі. Складанне і адніманне рацыянальных лікаў”)

199.21kb.

16 12 2014
1 стр.


Преимущества для клиента

Непрерывная высокая температурная стабильность до 232 0 c (450 0 F). Высокая температурная стабильность указывает самую высокую температуру, в которой смазка может использоваться в

64.36kb.

27 09 2014
1 стр.


Z90 – Высокая производительность тонкого клиента, работающего на Windows

Высокая производительность тонкого клиента, работающего на Windows Embedded для самых требовательных Виртуальных Рабочих столов

78.29kb.

29 09 2014
1 стр.


Частота квантования ээг — до 5000 Гц, уровень шума — менее 3 мкв высокая частота квантования позволяет регистрировать высокочастотные составляющие сигнала без характерного «проглатывания»

Высокая частота квантования позволяет регистрировать высокочастотные составляющие сигнала без характерного «проглатывания» острых компонентов ээг или резкого снижения амплитуды

56.07kb.

09 09 2014
1 стр.


Урок-казка па тэме "Даданыя члены сказа: дапаўненне, азначэнне, акалічнасць"

Выпрацоўваць уменне вызначаць i адрозніваць галоўныя i даданыя члены сказа. (На першым уроку не акцэнтаваць увагу вучняў на вызначэнне часцін мовы, якімі выражаюцца даданыя члены.)

386.71kb.

14 12 2014
1 стр.


Илона высокая статная женщина с привлекательной выразительной фигурой, стройными длинными ногами и копной медно рыжих волос

Илона высокая статная женщина с привлекательной выразительной фигурой, стройными длинными ногами и копной медно рыжих волос. Она не жаловалась на здоровье, но после 35 заметила, чт

36.31kb.

11 10 2014
1 стр.


Праект Тэма: Ужыванне складаназалежных сказаў у вусных і пісьмовых выказваннях тэкстаў розных стыляў Праблема

Мэта: Арганізаваць прэзентацыю праекта па тэме "Ужыванне складаназалежных сказаў у тэкстах вусных І пісьмовых выказванняў розных стыляў па праблеме "снід наша агульная бяда"

45.01kb.

12 10 2014
1 стр.


Преимущества для покупателя

Хорошая водостойкость – высокая устойчивость к вымыванию водой с поверхности подшипника

48.18kb.

16 12 2014
1 стр.