Перейти на главную страницу
Сергіту сәті:Өмірлік ұстанымыңды анықта:
2. «Графикалық сызба» бойынша мағыналық түрлерін анықта.
Құрмалас сөйлемнің түрі |
Мағыналық түрі |
Жасалу жолы |
|
|
|
Адамды екі нәрсе қартайпайды: бірі – жақсы мінез, екіншісі жақсы сөз.
Қарсылықты салалас: Көз – қорқақ, қол – батыр.
Себеп-салдар саласа: Еңбек қылмай тапқан мал дәулет болмас: қар суы сықылды тез суалар.
Ыңғайлас салалас: Ақылды көп жасағаннан сұрама, көп көргеннен сұра
Талғаулы салалас:Малды не жерден сұрау керек, не аққан терден сұрау керек.
2. Сабақтас құрмалас сөйлемдер:
Бәйгеге түсіп жарыспай, ат өнері білінбес (шартты бағыныңқы сабақтас)
Тұрмысың жақсы болу үшін, еңбек өнімді болу керек.(мақсат бағыныңқы)
Аздың азаншысы болғанша, көптің қазаншысы бол. (қарсылықты бағыныңқы)
Ескі дос келгенде, жаңа достың көзінен жас шығады. (Мезгіл бағыныңқы сабақтас.)
Адам болып туғандықтан, адамдықты бағала. (Себеп бағыныңқы сабақтас)
Іші-бауыры елжіреп, сорлы шеше балапанын қорғайды. (Қимыл- сын бағыныңқы сабақтас).
«Кім жылдам?» Оқушылар сөйлем оқылысымен құрмалас сөйлемнің мағыналық түрін анықтау керек (ауызша жұмыс).
Абай есіктен кіре , үйде отырған үлкендерге ашық дауыспен, айқын сәлем берді. (қимыл-сын) Үлкендер үй ішінен қатты пысынап шыққанда , бұл маңдағы жан иесінің бәрі де ыстықтан мезі боп күйзеліп жүр екен. (мезгіл) Телғара бұлардың қасынан оқшауыңқырақ кетіп, жалғыз шомыла бастады. (қимыл-сын) Құнанбай күзеуден ерте қайтып кеткен соң, өзге елдің бәрі де дағдыдан тыс, күземді ерте алып көшіп еді. (себеп) Қонысымыз алыс болғанымен, көңіліміз жақын.(қарсылықты)
Күзетші сезіп қалмау үшін, біз жыраның ішімен еңбектеп кеттік. (мақсат) Ербол да сөздің асыл болатын сипаттарын білсе, досы Абай сияқты сөзін таза, мінсіз шығаратын еді. (шартты) Абай шошыған кісідей ұйқысынан оянғанда, қараңғы түнді таң жарығы жеңіп, терезе бозара бастап еді. (мезгіл) Араларына түсетін арашасы болмай, екеуі де әбден титықтап шаршады. (себеп) Бетінен оты шықса да , Құнанбайдың сөзіне көнбесіне Тәкежанның шарасы болмады. (қарсылықты) Абай әкесіне сәлем бермек болып, әжесінен рұқсат алды. (мақсат) Ошаққа аққайыңның қабығын салмайынша, қазандағы ет көп қайнаусырайды. (шартты)
Синтаксистік талдау:
қорытынды ой шығар
«Ми» суреті
Бағалау кезеңі:
Сабақтың тақырыбы: Асан қайғының Жерұйықты іздеуі.
Сабақтың мақсаты: Асан қайғы туралы деректерді білу,
ақын - жыраулық дәстүрін тану.
Асан қайғының өмір сүрген ортасын тарихи деректермен дәлелдеу..
Асан қайғының толғауларының өміршеңдігінің сырын ашу.
Қамын ойлап халқының,
Шер толқыса шығады.(Көрініс қою)
“Үш Алматы деген жер бар екен.Сарымсағы сабаудай, бүлдіргені бүйректей, алмасы бар жүректей. Сол жерді қимадым.”
“Екі басы бір базар, малда береке болмайтұғын, екі басы бір мазар, баста береке болмайтұғын, базары жақын – байымас, мазары жақын - көбеймес”
“Төс табаны төрт елі
“Мына шіркіннің топырағы асыл екен. Алты ай арықтатып мінген ат бір айда майға бітетін жер екен, бос жылқы шідерлеп қойғанда тоқтайтын жылқының жері екен”
“Он екі тұтам-тұтам қазылық үй түндік, маңырап жатқан қой түндік, қойдың құлағы тұтам шығып тұрған жер екен”- деп артына үш қараған екен.
“Желдің жеті есігі бар екен, қыс болса жылқы тұрмас, жылқы тұрса ішінде құлын тұрмас ораздының жайлауы, жиырлының қыстауы екен, екі жағындағы ел бай болар да қақортасындағы қоныс қылған ел кедей болар, бітісі жаман екен, бір-бірімен төбелесетұғын кісі сықылды ерейіп тұрғанын, панасы жоқ дала секілді тау екен.”
“Уа шіркін, Сарыарқаның тұздығы екен: тек анда –санда обып қоятын жұты бар екен, бірақ артынан мал тез өсетін жер екен”
“Баянға жаймай, қой семірмес...”
Бір жазда Әбілқайыр хан өзінің Маңғыт деген әйелінен туған тұңғыш ұлы қайтыс болып, ас береді. Бұл ұлан-асыр ас Ұлытау мен Ақкөл аралығындағы көк орай шалғынды кең далада өтеді. Асқа аяқ жетер атыраптан көп халық жиналады. Ханды құрмет тұтқан жер-жердегі бай, бектер, сұлтан, билер бірінен бірі асыра тарту-таралғысымен артынып-тартанып жетеді. Ас бірнеше күнге созылады. Ат жарыс, бәйге, көкпар, күрес дейсің бе, әйтеуір қазақ дәстүрінде бар барлық салт-сана, ойын-сауықтың бәрі өтеді. Ақындар айтысады, күйшілер күй шертеді, әншілер ән салады. Хан сол бір асты өзінің ақылгөй абызы сарай жырауы Асанқайғыға баскартады. Бірнеше күнге созылған осы жиынды Асан жырау:
Таза мінсіз асыл тас,
Су түбінде жатады.
Таза мінсіз асыл сөз,
Ой түбінде жатады.
Су түбінде жатқан тас,
Жел толқытса шығады.
Ой түбінде жатқан сөз,
Шер толқытса шығады, -
3- топ. 3-көрініс:
Асқар биік тауларды,
Алыс-алыс белдерді,
Арнасы кең көлдерді,
Ойлы, қырат жерлерді,
Желмаямен ол кезді.
Оңды-солды шарлады,
Жерұйықты іздеді.
Жұмақ болар мекенді
“Қазақ жері” деп білді.
Суреттер сөйлейді. |
Ой түбінде жатқан сөз, Шер толқыса шығады. |
Ақын айнасы. |
Таза мінсіз асыл сөз, Ой түбінде жатады... |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
№ 22 орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
А.А. Баяхметоваова.
Әдебиет пәні сабағынан сабақ жоспары
Сабақтыңтақырыбы:«Қорқыт ата кітабы» – ұлт мәдениетініңбас кітабы.
ІІ топ«Күйтанушылар».
Жыраудыңүлкен пірі Қорқыт ата.
Бата алған таман бақсы асқан ата.
Таңқалып жұрттыңбәрі тұрады екен.
Қобыз алып Қорқыт ата күй тартқанда.
Осы кезде «Қорқыт» күйі ойналады. Оқушылар күйді тыңдап, алған әсерлерін ортаға салады. «Күй» және «Қорқыт ата» деген сөздерге тірек ойларын жазады.
Мысалы, Қорқыт ата – күй атасы, жарау, сұңғыла дана, асқан абыз , т.б.
Күй – өнер, асыл мұра, адамныңішкі дүнисінің сыры, рухани азғымыз, т.б.
«Ой жалғау» сатысы. Оқушыларға Қорқыт туралы мәлімет таратылады.
Олар өздеріне берілген тақырып төңірегінде негізгі мағұлыматтарды жинақтап, өзіндік ойларын ортаға салады.
І топ «Қорқыттанушылар»
Зерттейтін мәселелері: Қорқыт ата туралы аңыздардыңсыры
ІІ топ. «Күй танушылар»
«Қорқыттанушылар» тобы
– Жігіт, не істеп жатырсың? дейді. Жігіт:
- «Саған көр қазып жатырмын» -дейді. Қорқыт қайда барса да алдынан жер қазып жатқан адамдар шығады. «Бұл не?»-деп сұраса, олар: «Бұл-Қорқыттыңкөрі »- деп жауап береді. ». Осыдан «Қайда барсаңда Қорқыттыңкөрі» деген мақал қалыптасса керек.
Қорқыт көр қазушылардыңбәрінен қашып құтылдым деп бір жерге тоқтаған кезде, жанына қараса, тереңкөр жатыр, ішінен сақалы аппақшал шығып:
- Қорқыт, өлімнен құтылмайсың, көріңдайын, кел, жат! – дейді.Осы кезде Қорқыт есінен танып, ұйықтап кетеді. Сол кезде түс көреді. Түсінде ақсақалы беліне түскен, ақтаяғы көк тіреген әулие қарт : «Е, Қорқыт, өлімнен құтылудыңамалын іздеп жүрсіңбе? Өлімнен құтылудыңбір-ақамалы бар. Ол өлімнен тек саз арқылы ғана құтыласың, ол үшін сен аспап жаса. Аспабыңнар атанныңжілігіндей болсын, шанағы бақырдай болсын, ішегі бесті аттыңқұйрығынан болсын, аспабыңныңатын қобыз қой. Өлімнен араша болатын тек қана сол қобыз. Тұр, жатпа!» дейді.
«Күйтанушылар»
... Қорқыт шошып оянады.. жалма жан қасиетті тау басында өсіп тұрған киелі қарағайды шауып, аспап жасауға кіріседі. Аспаныңбиіктігі 6 жасар нар атанныңжілігіндей қылып ойып, қасиетті тау басындағы ортекеніңмүйізінен тиек жасап, Желмаясын сойып, терісін қобызына көн қылып қаптайды, үстіне мінбеген бесті аттыңқұйрығынан ішек жасап, қобызын қолына алып Қорқыт:
Қарағайдыңтүбінен
Ә. Марғұлан: «Қорқыт туралы аңыздар көп. Қорқыт – бір кездегі қауым тіршілігіндегі белгілі адам. Ол жайындағы мәліметтер аңыз болса да, Қорқыт тарихи адам болғанына ешкім таласпауы тиіс.» Қорқыт ата 8-9 ғасырларда Сыр бойындағы Жанкент қаласында өмір сүрген. Ол кісініңмазары Қармақшы стансасынан 18 шағырымдай жерде екен.
Тарихшылар: «Қобызбен күй, сарын тарататын бақсы, жыраулар, не Қорқыт жолын қуған атақты күйшілер көп. Қорқыт- жыраулардыңатасы, олардыңпірі болып табылады. Қорқыт қобыз аспабын алғаш жасап, тартқан адам» - дейді.
Қобыздыңбейнесі туралы да көптеген пікір-таластар бар екен. Соныңбірі – кейбір ғалымдар қобыздыңбейнесін адамға ұқсатады екен. Мысалы, бас, құлақ, мойын, кеуде.
Ал Ә. Марғұлан: «Қазақтыңескі дәуірдегі қобызыныңформасы аққудыңбейнесіне ұқсайды, мойны ұзын, құйрығы сопақ, ұзынша келген аққудыңқұйрығы сияқтанып тұрады. Сыртынан қарағанда аққудан еш өзгешелігі жоқ.». Оған дәлел ретінде үш деректі үсынады: біріншіден, халықаққуды еңсұлу құс деп санаған, екіншіден, аққудыңдауысы құлаққа әдемі естілетін еңсұлу үн, үшіншіден, аққу – ерекше қадірлейтін киелі құс, оны атуға болмайды.Мүмкін, көне заманда аққу түркі тайпаларыныңбір төтемі болуы тиіс.
Ш. Уалиханов: Өзініңағасы Уалиханов тартқан күйлердіңаттарын ғана жазып алған. Олардыңсаны 14 екен.Олар: «Тәңір күйі»,«Саймақтыңсары өзені», «Қорқыт күйі», «Ақсаққұлан», «Жошы хан», «Азамат қожа», «Жеті қыз», «Бозінген» т.с.т.
«Ойтолғау» сатысы.
1. Оқушыларға жеке-жеке Қорқыт атаныңнақыл сөздері таратылады.
Олар нақыл сөзді оқып өзіндік пікірін ортаға салады.
Қанатты сөздер:
р/с |
Оқушыныңаты-жөні |
«Ой қозғау» сатысы |
«Ой жалғау» сатысы |
«Ойтолғау» сатысы |
«Пікір-талас» |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
М |
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
А |
|
|
|
|
|
|
| |||
|
Қ |
|
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
А |
|
|
|
| |||||
|
|
Л |
|
|
| |||||||
|
|
|
- |
|
|
|
| |||||
|
М |
|
|
|
| |||||||
|
|
Ә |
|
|
|
| ||||||
|
|
|
Т |
|
|
|
|
|
|
| ||
|
|
|
е |
|
|
| ||||||
|
|
|
л |
|
| |||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мақал |
Мәтел |
Біреу тойып секіреді, Біреу тоңып секіреді. |
Әлін білмеген әлек |
Ер жігіттің екі сөйлегені – өлгені, Еменнің иілгені – сынғаны |
Көппен көрген – ұлы той |
Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. |
Көрмес түйені де көрмес |
Венн диаграммасы.
Мақал Ортақ Мәтел
Ауыз әдебиетінің бір түрі
Сабақтың тақырыбы: У әрпінің жазылуы.
дағдыландыру; ы,і дыбыстарына аяқталған
сөздерге у әрпі жалғанғанда ы,і әріптерінің түсіп
қалатынын түсіндіру; сауаттылыққа тәрбиелеу.
топтастырып,сөздерді буынға бөле
білу білігін жетілдіру.
Оқушылардың ой-өрісін,сөздік қорын,жүйелі
баяндау,көркем жазу,сауатты оқу дағдысын
арттырып,танымдық,есте сақтау қабілеттерін
дамыту.
Сабақтың көрнекілгі: оқулық,интербелсенді тақта,карточкалар
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,танымдық ойлау,талдау,топтау,
СТО , рефлексия.
Cабақтың түрі: Дәстүрлі емес.
Сабақтың типі: Білім жетілдіру.
Пәнаралық байланыс:ана тілі, дүниетану,
І. Ұйымдастыру кезең.
-Ережені оқыту.(шымылдықпен ашу) / 3 флипчарт /
Балалар жайлауда жайланып, тапсырманы орындайды ал тапсырма мынадай:
Сонымен у әрпі өзінің қай уақытта қалай жазылатының түсініпті
* Берілген сөздерге талдау жасау: / 7 флипчарт /
- Қуанып келе жатқан балалар жол жиегінде жайқалған бау-бақшаға кездесіпті.(бау-бақша суреті)
Әңгіме үсінде бағбан ата балалардан өлең шумағын сұрапты.
5 жаттығуды орындау / флипчарт /
- 1 шумағын өлең құрылысына талдау- дауысты –у- тобы; 2 шумақтың мағынасын түсіндіру- дауыссыз –у- тобы ,зебра туралы білімдерін-жуан –у-тобы айтады, Сауыры- сөзіне түсіндірме сөздікпен-жіңішке –у –тобы жұмыс жасайды.
Балалар атаймен қоштасады.Бағбан атай балаларға жеміс-жидектер береді
(Жақсы жұмыс істеген топ марапатталады)
интербелсенді тақтада шығармашылық жұмыс: / флипчарт /
2 топ- Венн диаграммасын құрады
Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезов. Біржан сал Абай ауылында.
Мақсаты: І. Оқушыларға әңгімедегі (үзінді) кейіпкер характерлерін сомдаудағы жазушы шеберлігін таныту.
ІІ. Әңгімені (үзінді) талдай отырып, өнер адамы Біржан сал мен сөз өнерін терең түсінуші Абайдың бейнесін ашу арқылы оқушылардың білім, білік, дағдыларын дамыту.
ІІІ.Дені сау жеке тұлғаны өнер құдіретін, сөз өнерін түсіне білуге, асыл өнерді ардақтап, құрмет тұта білуге баулу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: мәтінді талдау,сөз әдісі, логикалық ізденіс, интербелсенді тақта, үлгілеу-жобалау технологиясы.
Пәнаралық байланыс: тарих, музыка.
Көрнекілігі. Интербелсенді тақта, таратпа.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
А) сәлемдесу;
ә) оқушыларды түгендеу;
в) сабаққа дайындықтарын тексеру.
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
ІІІ. Жаңа сабақ -Мақсат қою - алдын-ала оқып келу тапсырылған мәтінмен жұмыс. Жетекші сұрақтар: - М.Әуезовтің қандай әңгімесімен таныс едіңдер? - Ол әңгіме кім жайында еді? - әңгімеде Абайды қай қырынан танып едік? Шығарманы талдау жұмыстары |
Мұхтар Әуезов. Біржан сал Абай ауылында
- Бала Абай туралы; - Халық ауыз әдебиетін, ертегі, дастандарға құмар бала.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
топ «Таным» -модуль арқылы таратпамен жұмыс
ІІ топ «Зерде» -модуль арқылы таратпамен жұмыс
Сергіту сәті
|
М.Әуезов. Біржан сал Абай ауылында М. Әуезов туралы Абай мен Біржан арасындағы мәлімет жарастық (инценировка)
әңгімесінің мазмұндық құрылымы
Абайдың ән- күйден алған әсері туралы . Құлақтан кіріп бойды алар «Біржан сал Абай ауылында» әңгімесінің кейіпкерлері
Ән адамды сергітеді, Ұзартады өмірді. Ұлылырдың жарастығы, Өсіреді көңілді. Ән мен күйді ұнатамыз, Тыңдаймыз біз ден қойып. Өнерменен шындаламыз, Өсеміз біз сән құрып |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
ІІІ топ «Өнер» Таратпамен жұмыс
ІҮ топ «Талап» -модуль арқылы таратпамен жұмыс
Топтар шығармашылық жұмыстар жасайды І топ «Таным» ІІ топ «Зерде» ІІІ топ «Өнер» ІҮ топ «Талап» Үй жұмысы:
|
Біржан сал Абай ауылында Біржан сал Әңгімеде орындалған туралы әндер. «Жанбота» әні, шығуы туралы «Біржан сал Абай ауылында» әңгімесіндегі әнқұмар жастар М.Әуезов. Біржан сал Абай ауылында Портрет. Әңгімедегі Әңгімеде белең алған кейіпкерлер портреті. салт-дәстүрлер. Әңгімедегі тілдік қор. Ой толғау Мақала. Тест құрастыру « Біржан» сөзіне сөзжұмбақ құру. «Әнді сүйсең, менше сүй» ой толғау; Типтік образ туралы оқып, біліп келу.
|
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың құрмалас сөйлемдерді ажыратып, олардың мағыналық түрлерін анықтай білу біліктерін тексеру
25 12 2014
1 стр.
Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: 18ғ.Қазақ хандығының картасы, тірек сызбалар,кестелер. Сабақ барысы
25 12 2014
1 стр.
Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі:қазақ хандығының картасы Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сыныпты түгелдеу, сабаққа наза
25 12 2014
1 стр.
Абылай хан бейнесі арқылы оқушыларды Отанға деген сүйіспеншілік, адалдық, табандылық рухында тәрбиелеу; Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекіл
16 12 2014
1 стр.
Мақсатқа жету жолында табандылыққа, шыдамдылыққа, ерік-жігердің күшті болуына тәрбиелеу; Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: 18ғасырдағ
16 12 2014
1 стр.
Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: : Дүние жүзі саяси картасы, тірек сызбалар. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сыныпты тү
25 12 2014
1 стр.
Тәрбиелілік: ұлттық патриотизмге тәрбиелеу; Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: : Е. Пугачев көтерілісінің картасы, тірек сызбалар. Сабақ
25 12 2014
1 стр.
Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту,сұрақ-жауап. Сабақ көрнекілігі: Көркем суреттер, тірек сызбалар Сабақтың барысы: І. Алғашқы ұйымдастыру кезеңі ІІ
25 12 2014
1 стр.