2.12.2011
Тема: ЧАРЛЬЗ ДІККЕНС - англійський письменник –романіст.
ГУМАНІСТИЧНИЙ зміст ПОВІСТІ «РІЗДВЯНА ПІСНЯ У ПРОЗІ, висока людяність твору
Мета:
-
ознайомити учнів з біографією Ч. Діккенса; зацікавити оповіданням письменника,
-
навчати школярів стежити за авторською думкою у творі; розвивати логічне
-
мислення, спостережливість; донести до дітей суть гуманістичних ідеалів
-
письменника.
-
допомогти учням зрозуміти моральні цінності, які сповідує родина Кретчитів;
-
поглиблювати навички виразного читання, аналізу образів, уміння робити узагальнення; виховувати повагу до близьких на рідних людей
Обладнання: портрет Ч. Діккенса, виставка його книг; тексти «Різдвяної пісні у прозі» в перекладі О.Кривиної. , різдвяний віночок , панчохи, схеми., підручник, картки за завданнями, , мультимедійна презентація, відеоряди, музичний супровід
№ 1
Ці радісні дні — дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче за мовчазною згодою, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своііх ближніх — навіть у бідних та знедолених — таких людей, як вони самі.
Ч. Діккенс
№2
Принцип Добра завжди перемагає, незважаючи на щонайневдячніші обставини і тяжкі перепони.
Ч. Діккенс
№3
Довершені оптимісти, одним з яких був Діккенс, не приймають світ, не захоплюються світом — вони в нього закохані.
Г. К. Честертон, англійський державний діяч, письменник
ХІД УРОКУ
-
Актуалізація опорних знань
Слово вчителя. Ми продовжуємо мандрівку в просторі й часі, але перш ніж вирушити до нашого наступного пункту призначення, давайте попрощаємося з героями А. П. Чехова і ще раз пригадаємо: заради чого він творив і писав, яку мету ставив перед своєю творчістю, якою хотів бачити людину? (
Чесною, гідною, прекрасною, шанобливою, але не улесливою, небайдужою) Так, людина має нести світло. Це нелегко. Вона працює, метушиться, інколи страждає... Але існують особливі дні, коли людина зупиняється, перехоплює дух, замислюється. Найчастіше цими днями є свята.
-
Якого свята ви очікуєте зараз? (Свято Миколая)
-
Чого ви від нього чекаєте? (Солодощів, здійснення мрій, відпочинку, а ще — цим святом розпочинається ціла первечка
Увас на столі в кожного є іграшка - - пчепіть на ялинку з відповіддю
святкувань, і ці дні є особливо жаданими)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Отже, очікуючи на незвичайну пригоду, перенесімось на крилах фантазії у засніжену Англію... (Звучить «Меррі Скістмас»)
Бесіда
-
Що ви знаєте про Різдво?
-
Що притаманне традиційному англійському Різдву?
-
Коли і чому виникло це свято?
-
Коли відзначають Різдво в різних країнах?
-
Як святкують Різдво у нас та в інших країнах?
-
Які символи Різдва вам відомі?
Учитель. Ч. Діккенс, який дуже любив свято Різдва, вважав: «Ці радісні дні — дні милосердя, доброти, всепрощення...» (
читання епіграфа №1)
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
-
Робота з ілюстративним матеріалом (Слайд № 1,2,3)
Учні, розглядаючи малюнки, розповідають про національні традиції: родина прикрашає ялинку і весь будинок, запікається індичка, над камінами розвішуються шкарпетки, обов'язково розучуються й співаються колядки.
-
Бесіда
-
Чому зображені на картинках люди усміхнені?
-
Який настрій опановує вами, навіть коли ви просто розглядаєте малюнки і слухаєте колядки?
-
Що означає вислів «дух Різдва»? (Прощення, радість, надія)
-
Які християнські істини пов'язані з цим святом? Ще день, коли народився Спаситель, день, коли люди згадують про тих, хто потребує допомоги, день, коли всім прощають і бажають добра й миру)
-
Слово вчителя Ч. Діккенс говорив :Принцип Добра завжди перемагає, незважаючи на щонайневдячніші обставини і тяжкі перепони.
Про які ж перепони та перипетії ідеться? Про це ми спробуємо дізнатись із життя і творчості анлійського письменника Ч. Діккенса
-
Розповідь учнів про письменника.
(Слайд № 4)
У Лондоні, недалеко від ділового центра міста — Сіті, на Дау-ті-стріт, 48 знаходиться музей відомого англійського письменника
Чарльза Діккенса. Усе тут нині так само, як і за часів митця. Увагу відвідувачів завжди привертає груба рама з маленьким віконцем, трохи завбільшки за кватирку. Дивний експонат... Екскурсовод пояснить вам, що саме у це віконечко дивився маленький Чарльз на світ. Де і коли було це? Розповів про все письменник лише у спеціальному листі, нікуди не відісланому,— адресованому майбутньому біографові. .
Перипетії долі Ч. Діккенса
Виявляється, Діккенсам довелося зазнати злиднів, коли батька кинули до боргової в'язниці. Залишившись без засобів до існування, сім'я теж переїхала туди. Саме там, у борговій в'язниці, і було те маленьке віконечко.
З 12 років Чарльз змушений був заробляти на хліб. Йому доводилося працювати по 16 годин на добу за мізерну платню — 6 шилінгів на тиждень. Тоді Діккенс дав собі обітницю самостійно боротися з труднощами
Поява в літературі нового імені
Юнак наполегливо займався самоосвітою, працював у конторі юриста, судовим репортером. Через деякий час він посів чільне місце серед англійських журналістів. 1833 року в газеті «Мансли мэгэзин» з'явилося його перше оповідання, підписане Поява в англійській дивним ім'ям «Боз» (це було жартівливе прізвисько його молод шого -літературі нового брата). «Нариси Боза» стали популярними. Так в англійській літературі з'явилося нове ім'я: Чарльз Діккенс. Попереду були роки важкої праці й слава, яку принесли романи «Олівер Твіст», «Записки Піквікського клубу», «Домбі і син», «Девід Копперфілд» та інші.
Слава не змінила демократичних поглядів письменника. Він любив людей, був завжди самостійним у висловлюваннях. Митець все життя вірив у те, що немає нічого сильнішого за людину, що будь-яке зло можна побороти зусиллям людської волі.
Відомо, що королева Вікторія мала наміри подарувати Діккенсові титул дворянина. Однак ця звістка не викликала у нього великого захоплення. Найбільшою нагородою для Діккенса була любов читачів.
Ознайомлення з творчістю англійського письменника в Україні розпочалося з переказів його творів у 1880 році. 1987 року роман «Олівер Твіст» переклали М. Пінчевський і О. Терех.
-
Завдання для груп: 1 група Дайте відповіді на запитання за змістом повідомлення
Оптиміст — людина, яка ніколи не здається в полон життєвим обставинам.
-
Назвіть причини, які не сприяли радісному погляду Діккенса на життя. {Бідність, робота в шестирічному віці, зміна професій, потреба всього в житті досягати важкою працею)
-
Чи звернули ви увагу на назви творів Діккенса? {«Пригоди Олівера Твіста», «Маленька Дорріт», «Домбі і син» — усе це імена. Складається враження, що Діккенс писав про добрих знайомих, настільки добре він знав їхнє життя, і любив своїх героїв)
-
Як 2 епіграф нашого уроку ілюструє життя Діккенса? {Він насправді оптиміст, і мав право сказати ці слова, тому що ніколи не здавався в полон обставинам) (Слайд № 5)
(Слайд № 6)
Картка №1 із різдвяного чобітка
Дайте відповіді на запитання за змістом повідомлення
Оптиміст — людина, яка ніколи не здається в полон життєвим обставинам
Назвіть причини, які не сприяли радісному погляду
Чи звернули ви увагу на назви творів Діккенса? Як 2 епіграф нашого уроку ілюструє життя Діккенса?
2 група Дайте відповіді на запитання за змістом статті підручника с 77-78
-
Які риси характеру сприяли становленню його як письменника? (Тонка спостережливість та оптимізм)
-
Матеріал для творів англійський письменник черпав насамперед із досвіду набутого, за його словами «в роки Навчання в Школі Життя». Як ви розумієте цей вислів? (він пережив багато складнощів, ікі переніс на папір, щоб дарувати віру в дива, милосердя, співчуття і щедрість)
-
Пригадайте факти із життєпису Антона Чехова. Чим доля Діккенса перегукується із долею російського письменника? ? (Складне дитинство, , рано почав працювати, домашні спектаклі, втілення побаченого в творчому доробку)
Картка №2 із різдвяного чобітка
Дайте відповіді на запитання за змістом статті підручника с 77-78
Які риси характеру сприяли становленню його як письменника?
Матеріал для творів англійський письменник черпав насамперед із досвіду набутого, за його словами «в роки Навчання в Школі Життя». Як ви розумієте цей вислів?
Пригадайте факти із життєпису Антона Чехова. Чим доля Діккенса перегукується із долею російського письменника
-
Презентація роботи груп
-
Сл вч. Дійсно свідченням всього найкращого в творчості письменника і є «Різдвяна пісня в прозі»
-
Розповідь учителя про особливості «різдвяних» творів Ч. Діккенса
— До створення «Різдвяних повістей» Діккенс приступив уже зрілим майстром — поява цих творів припадає на 40-і pp. XIX ст., тобто на друге десятиріччя його творчої діяльності.
На момент виходу першої з них («Різдвяна пісня у прозі», 1843) Діккенс користувався заслуженою славою не лише у себе на батьківщині, у «старій добрій Англії», а й по той бік Атлантики, у Сполучених Штатах Америки.
Різдвяний цикл Діккенса складається з п'яти повістей: «Різдвяна пісня у прозі» (1843), «Дзвони» (1844), «Цвіркун за вогнищем» (1845), «Битва життя» (1846), «Одержимий» (1848).
Діккенс дуже любив різдвяні свята. Він бачив у них прояв природної доброти та життєлюбства народу, простих, але щирих веселощів, без яких життя бідняків було б ще злиденнішим і сумнішим.
Письменник сприймав Різдво як свято домашнього вогнища, тому воно було особливо дорогим для нього. Діккенс любив веселе відкрите вогнище каміну, біля якого у різдвяний вечір збиралася сім'я, любив затишок кімнат, прикрашених гілками омели або гостролисту,— особливо привабливий узимку, коли надворі йде сніг, гуркоче вітер і згущається морозний туман. Любив він і традиційний ритуал цих свят — веселі ігри і танці до чи після вечері з обов'язковим пудингом.
«Різдвяні повісті» Ч. Діккенса є досить значними за обсягом. Сам автор об'єднав їх під спільним заголовком «Christmas Books» («Різдвяні книги»). Сучасні англійські дослідники відносять їх до типу «long short story» — «довгого короткого оповідання» (еквівалент розгорнутої новели або повісті).
Особливістю різдвяного оповідання є процес душевної трансформації героя або героїв, відмова від фальшивих цінностей в ім'я цінностей істинних, гуманістичних, вічних.
-
Слова вчителя .За умовою жанру на подібну трансформацію давалася лише одна ніч. Зате ця ніч була Різдвяна, адже саме в цей час обов'язково відбуваються чудесні пригоди та перетворення тож пориньмо у цю ніч Коментовене читання уривків І строфи за відеорядом (учні шукають уривка, що йому відповідають ) (Слайд № 7)
-
. Бесіда.
-
Чи можете ви назвати головного героя твору? (Скрудж, оскільки Марлі мертвий.)
-
Що відомо про Скруджа? (Стислий переказ прочитаного.)
-
Чому герой так не любить Різдва? (Бо вважає все це дурницею.)
-
Зачитайте, як Скрудж зустрів Святвечір. («З'їв похмурий обід у похмурій корчмі, ...проглянув усі газети, і, згаявши решту вечора над прибутково-видатковою книгою, вирушив додому спати».)
-
Хто завітав до Скруджа напередодні Різдва? Як реагував на вчинки цих героїв Скрудж?
-
Що здивувало Скруджа, коли він повернувся додому? (Замість колотушки він побачив обличчя Марлі, свого колишнього компаньйона.)
-
Як виглядав Марлі? Зачитайте опис із тексту «Пісні...» (Від слів «То була Марлеєва тінь...» до слів «...Марлеєве підборіддя»)
-
Виразне читання діалогу Скруджа і Марлі
-
(від слів «Заломивши руки, Скрудж упав навколішки» до слів
-
«Для свого ж блага запам'ятай все, що відбулося з тобою сьогодні»)
-
Навіщо з'явився дух Марлі до колишнього компаньйона? (Нагадати про те, що призначення людини на землі — робити добро, допомагати іншим. А якщо цього не зробити за життя, доведеться мучитися через неможливість щось змінити після смерті. Але тоді вже буде запізно. Якби Марлі знав, що чекає на нього після смерті, він жив би інакше, а тепер хоче попередити про це Скруджа, щоб дати йому шанс врятуватися.)
-
Про що попередив Марлі? (Про те, що до Скруджа повинні завітати Духи Часу
-
Простежте, які почуття охоплюють Скруджа під час зустрічі з другом(Слайд № 8)
. Черствий і безжалісний Скрудж не вірив у привидів, але розповідь Марлі вплинула на нього, і він, за одну ніч переживши почуттів більше, ніж, можливо, за декілька років життя, все ж не наважується назвати все, що сталося з ним, «дурницями». Герой починає замислюватися над своїм життям.
-
Підбиття підсумків уроку (Слайд № 9)
-
Які факти з біографії Ч. Діккенса вам запам'яталися?
-
Назвіть твори про Різдво, написані Ч. Діккенсом.
-
Ваше враження від образу Скруджа.
-
Як ви гадаєте, чи зможе цей герой змінитися на краще?
-
Домашнє завдання
Прочитати ІІ-IV строфи твору; підготувати розповідь про подорожі Скруджа; дібрати цитати, які ілюструють ставлення героїв до Різдва.
-
Прощальний ритуал (Слайд № 10)
Ще один із символів Різдва у англійців – це ОМЕЛА. Подивіться нап собою За традицією закоханий хлопець саме перед ним мав право поцілувати кохану, якщо вона опинилася саме під нею. Ми цілуватись не будеимо, але, я вважаю, що за законами цього свята ми повинні подарувати любов у вигляді дружних обіймів одне одному в знак подяки за роботу на уроці. Тож давайте , станемо всі раз азом під нею та обнімемось.
Література
https://www.infokart.ru/wp-content/uploads/2009/10/england-city-map.gif