Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
Мекеме атауы: Кенжекөл жалпы орта білім беру мектебі

Аты-жөні: Қасенова Мейрамгүл Жасталапқызы

Лауазымы: қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Жұмыс өтілі: 17

Санаты: екінші

Пәні: қазақ әдебиеті

Тақырыбы: Ыбырай Алтыннсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.

Сынып: 9 (орыс мектебі)

Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтыннсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.



Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ы.Алтынсариннің шығармашылығымен тереңірек таныстыру; әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеялық мұратын мәтінге сүйне отырып ашу.

Дамытушылық: түйінді пікір айта білуге, өзіндік пікір қалыптастыруға, оны әдеби тілмен жеткізе білуге жетелеу.

Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке баулу, оқу-білімге, аянбай еңбек етуге шақыру, Отан алдындағы борышын сезінуге, елін, жұртын сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: талдау, бекіту сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Ы.Алтынсариннің портреті, кестелер, үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау технологиясын қолдану.

Стратегиялар: Венн диаграммасы, «Еркін жазу», Топтастыру стратегиясы, автор орындығы.

Сабақтың барысы:

Кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

I.Ұйымдастыру кезеңі.

2 мин



II. Үй жұмысын тексеру.

5 мин


III.Жаңа сабақ.

2-3 мин


10 мин

7-8 мин


4 мин

2-3 мин


7-8 мин

Бағалау.

2 мин


Үйге тапсырма.

Сәлемдесу. Түгендеу. Сабаққа дайындықтарын анықтау.

«Ыбырай - балалар әдебиетінің атасы»



Қызығушылығын ояту.

-Ыбырай Алтынсарин дегенде қандай ойлар келеді?

-Шығармаларының негізгі тақырыптары қандай екен?

-Үйде оқып келген шығарма неге Қыпшақ Сейітқұл деп аталады?


Мағынаны ашу(операциялық).

Мәтінмен жұмыс.

Мәтіннен түйінді ойларын тауып анализ жасау.



  1. Ел болу (әңгіменің негізгі тақырыбы), авторлық идея.

  2. Қолайлы жер іздеу.

  3. Еңбек күйі.

  4. Ел қауіпсіздігі.


Топтық жұмыс.

1 топ. Автор позициясын шығару арқылы оқушыларға Ыбырай Алтынсариннің осы әңгімесі арқылы «Ел болудың» моделін жасап бергендігіне көз жеткізу.

2 топ. Шығарма кейіпкерлеріне талдау жасау.

Кітаппен жұмыс арқылы Сейітқұлдың ағасының бейнесін ашу.


3 топ. Венн диаграммасы. Сейітқұл мен ағасына салыстырмалы мінездеме беру.


Жеке оқушылармен шығармашылық жұмыс.

(әр топтан бір оқушы)



  1. «Еркін жазу» стратегиясы. «Даланың дара ұстазы» (Ы. Алтынсариннің шығармашылығы туралы шағын ойын жазу).

  2. «Өзен» өлеңін қара сөзге айналдыру.

  3. Сейітқұлға мінездеме жазу.



Топтық жұмыс. Шығармашылық жұмыс. Түсіндірме сөздікпен жұмыс.

  1. топ. «Барымта» сөзіне түсініктеме беру.

  2. топ. Әңгімедегі басқа тілден енген сөздерді теріп жазып, сол сөздердің қолдану себебін түсіндіру.

  3. топ. Қаламгер «Қыпшақ Сейтқұл» әңгімесінің сюжет желісін халық аңызынан алғандығын дәлелдеу.


Қорытындылау.

Жетекші сұрақтар арқылы шығарманың идеясын ашу.

  1. Қалай ойлайсыңдар, осы әңгіме арқылы Ыбырай атамыз не айтқысы келді?

  2. Отырықшылық не үшін керек болды?

-Бұл әңгіме бүгінгі күнде жалғасын тапты ма?

-Біздің Отанымыз қандай ел?


Рефлексия.

h - Автор орындығы.

Топ жетекшілері сабақ барысында топ мүшелерінің белсенділігін қадағалап отырады. Сабақ соңында әр оқушының білімін бағалайды.
«Тәрбие басы – тал бесік» тақырыбына шағын шығарма жазып келу.


Сынып 3 топқа бөлінеді. Топ жетекшісі сайланады.

Бағалау парақтары таратылады.


Өмірі мен шығармашылығына арналған хронологиялық кестені толтыру, соның негізінде қаламгер туралы баяндау.

90-94 бет.

«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқып келу. 94-96 бет.

Оқушылар өз ойларын қысқаша айтады?


Әңгіменің мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Сөйтіп мәтіннің түйінді ойларын тауып, оған анализ жасайды.

А) шығарманың тақырыбы

Ә) идеясы

Б) басты қаһармандары

В) автор позициясы
Ы.Алтынсарин отырықшылану, егін кәсібін қолданудың қазаққа пайдалы екендігін көрсетеді. (мәтіннен дәлелдейді)

Кітаппен жұмыс арқылы Сейітқұлдың ағасының бейнесін ашу. (дәлелдейді)

Сейітқұл мен ағасын салыстыра отырып, арасындағы ұқсастығы мен айырмашылықтарды табады.

(Ы. Алтынсариннің шығармашылығы туралы шағын ойын жазу).


«Өзен» өлеңін қара сөзге айналдыру.

Сейітқұлға мінездеме жазу.

сөздікпен жұмыс.
Мәтінмен жұмыс

(табады, анықтайды, дәлелдейді)

Әр топ өздерінің ойға түйгендерін әңгімелейді.

Мысалы: қыпшақ Сейітқұл сияқты елін, жерін сүйетін азаматтар қазір бар ма? (Н. Ә. Назарбаевпен де байланыстыруға болады)



Жұмыс өтілі: 17 Санаты: екінші Пәні

Білімділік: Ы. Алтынсариннің шығармашылығымен тереңірек таныстыру; әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеялық мұратын мәтінге сүйне отырып ашу

53.6kb.

25 12 2014
1 стр.


Жұмыс өтілі: 4 жыл Санаты: 2 Пәні

Біз бүкіл адамзатпен бірге үлкен тарихи кезең –xxi ғасыр аяқ басып отырмыз. Бұның маңызы ерекше. Өйткені келер ғасырда өркениетті елдер қатарынан орын аламыз десек, біздің халқымыз

41.85kb.

17 12 2014
1 стр.


Жұмысы өтілі 2 жыл Санаты санатсыз Пәні

Көрнекіліктер: плакат «Windows операциялық жүйесінің стандартты бағдарламалары», буклеттер, ребус

85.71kb.

14 12 2014
1 стр.


Лауазымы: тәрбиеші Жұмыс өтілі: 22 жыл Санаты

Тақырыбы: «Ақ тиін мен қасқыр» ертегісін мнемотехника арқылы әңгімелеу

58.17kb.

25 12 2014
1 стр.


Cиллабус psz3231 «Стоматологиялық аурулардың алдын алуы»

Кафедра меңгерушісі: Тулеутаева Светлана Толеуовна, медицина ғылымдарының кандидаты, жоғарғы санаттағы балалар дәрігер стоматологы. Педагогикалық жұмыс өтілі 19 жыл. Клиникалық жұм

253.18kb.

12 10 2014
1 стр.


Силлабус тағам гигиенасы пәні бойынша gp 4301

Силлабус 051102-«Қоғамдық денсаулық сақтау» мамандығына арналған «Тағам гигиена» пәні бойынша жұмыс бағдарламасының негізінде құрастырылды 29. 06. 2012 ж бекітілді

835.91kb.

05 09 2014
6 стр.


ПӘні бойынша оқыту бағдарламасы

Бағдарлама 20 ж бекітілген жұмыс оқу бағдарламасының негізінде әзірленген

278.59kb.

12 10 2014
1 стр.


ПӘні бойынша оқыту бағдарламасы

Бағдарлама 20 ж бекітілген жұмыс оқу бағдарламасының негізінде әзірленді

216.67kb.

14 12 2014
1 стр.