Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
Красный Яр №3 орта мектебі

ҚАЛАЛЫҚ СЕМИНАР


Сабақтың тақырыбы:

Материалық нүкте

Қозғалыс траекториясы

Өткізген: Төлегенова Г.Қ

2007-2008 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Материалық нүкте. Қозғалыс траекториясы.

Сабақтың мақсаты: а)білімділік: материалық нүкте деген не екенін білу, қозғалыс

траекториясын білу, траекторияның түрлерін ажырата білу;

б) дамытушылық: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту.

в)тәрбиелік: оқушыларды мақсатына жете білуе, физика тілінде таза сөйлеуге, сұрақтарға толық жауап беруге тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: Жаңа білімді хабарлау.

Сабақтың әдісі: аралас сұрақ-жауап, ойын.

Сабақтың көрменілігі: сурет, кесте, карточкалар, кодоскоп, доп, Ай-жер-Күн макеті, арбаша, серіппе.

Сабақтың құрылысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: Балалармен сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

  2. Үй тапсырмасын тексеру. Карточкаларға сұрақтар жазылған. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

  1. Коперник деген кім?

Ол қай жерлерде оқып, қай салада білім алған?

  1. Н. Коперниктің теориясы бойынша әлемнің құрылысы қандай? Ол жүйе қалай аталды?

  2. Коперник жүйесінің қазіргі кездегі әлем жүйесінен қандай өзгешелігі бар?

  3. Коперниктің ілімін жалғастырушылар кімдер болады?

  4. Коперник теориясының маңызы неде?

  5. Коперник қай елден шыққан ғалым, қай жылдары өмір сүрген?

  6. 1543 жыл туралы тағы Коперникке байланысты не айтуға болады?

III Жаңа тақырыпты түсіндіру



22. Материалық нүкте. Қозғалыс траекториясы.

Балалар! Қозғалыс дешеніміз не еді? Дененің н\се дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруін механикалық қозғалыс деп аталады. Енді қозғалысқа мысалдар келтіреміз: М: автомобильдің, адамның, жан-жануарладрың, алманың, планеталардың, бұлттың, молекулалардың, қанның, жапырақтың қозғалысы.

Механикалық қозғалыс айтылғанда кей жағдайда денені нүкте ретінде қарастырады.
Сұрақ қою арқылы жаңа білімді түсіндіру.


    1. Қай жағдайда денені нүкте ретінде қарастырамыз?

    2. Сапарға шыққан мұхиттағы кемені нүкте деп қарастыруға бола ма?

    3. Қашан планеталарды нүкте деп естейміз?

(Жер радиусы жерден күнге дейінгі қашықтықтан 24000 есе кіші.)

    1. Материалық нүкте деп қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайда өлшемдерін өлшеуге болатын денені айтады.

    2. Қай жағдайда оқушыны материалық нүкте деп естейміз, қашан есептелмейді?

    3. Денені қай жағдайда материалық нүкте деп қарастыруға болады, қай жағдайда қарастыруға болмайды?

    4. Қозғалыс траекториясы деп дене немесе материалық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалыс кезінде сызық түрінде қалдырған ізін айтады.

Суретпен жұмыс.

    1. Айдың Жермен салыстырғанда траекториясы қандай? (Ай-Жер-Күн макетімен көрсету).

    2. Дене қозғалысының түзу сызықты немесе қисық сызықты екенін неге қарап ажыратуға болады?

Бекіту: «Қазымыр оқушы»ойынын ойнату.

3 сұрақтан дайындау.



Кодоскоппен сурет көрсету.
Қорыту. Кеспелермен сұраққа жауап беру.

  1. Материалық нүкте деген не?

  2. Қозғалыс траекториясы деген не?

  3. Дене қозғалысының түзу немесе қисық сызықты екенін неге қарап ажыратамыз?

  4. Сағат тілі ұшының қозғалыс траекториясы қандай?

  5. Поездың қозғалыс траектормяасы қандай?

Үйге: 22 оқу ,мазмұндау. Сұрақтарға жауап дайындау.

Бағалау.

Семинар сабақтың тақырыбы : Материалық нүкте

Сабақтың көрменілігі: сурет, кесте, карточкалар, кодоскоп, доп, Ай-жер-Күн макеті, арбаша, серіппе

27.94kb.

13 09 2014
1 стр.


Мерзімі Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы:§ Қазақстан Республикасының Конституциялық құқығы туралы түсінік және оның мәні

49.68kb.

25 12 2014
1 стр.


1. Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылымы. Қарулы Күштердің ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі

71.92kb.

25 12 2014
1 стр.


Тоқсандық тақырыбы: Ақыл, Нақыл, Өсиет. Сабақтың тақырыбы: Тұрмағамбет Ізтілеуұлы. Сабақтың мақсаты
133kb.

15 10 2014
1 стр.


Информатика пәнінің мұғалімі Баядилова А. К. Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: Adobe Photoshop бағдарламасында суреттермен жұмыс жасау. Контур ұғымы

35.01kb.

25 12 2014
1 стр.


1-сабақ Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: 0-ден 10-ға дейінгі сандар. Толық ондықтар (салыстыру, сандарды қосу және азайту). 10 көлеміндегі сандардың құрамы

26.76kb.

25 12 2014
1 стр.


«Сәтбаев қаласы №1 мектеп-гимназиясы»кмм жоғарғы санатты биология пән мұғалімі Елеусизова Кульзия Сабақтың тақырыбы

Сабақтың тақырыбы: Жұмыр құрттар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері

36.34kb.

15 10 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: § 14. Химиялық реакция теңдеулері Сабақтың мақсаты

Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызба кестесі, элемент таңбалары, формулалар жазбасы

59.41kb.

15 12 2014
1 стр.