Українська мова
4 клас
Автор: учитель української мови Румянцева Надія Іванівна загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 92 м.Запоріжжя
Тема. Урок - КВК . Фонетика. Графіка. Орфографія. Орфоепія. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Мета: узагальнити та систематизувати знання з вивченої теми; удосконалювати вміння учнів робити звуковий аналіз слів, правильно вживати вивчені буквені й небуквені орфограми; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов
до краси рідної мови, її багатства.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Форма проведення: урок - КВК
Обладнання: додатковий дидактичний матеріал з теми уроку.
В рідній мові своїй
Мусиш вивчити кожне слівце,
Доглядати його,
Як старий садівник деревце.
Щоб ніякий хробак
Не точив його ніжні листки
Щоб у чисті слова
Не в'їдалися зло остюки.
Б. Чалий
ХІД УРОКУ
-
Організація класу
Учитель повідомляє тему й мету уроку. Для проведення КВК учнів об’єднано в групи по п’ять чоловік, вибрано капітанів команд. Записується в зошити число, тема та епіграф уроку. Представляється склад журі (учні старших класів) та норми оцінювання (за кожне правильне повністю виконання завдання — 2 бали, за половину— 1 бал). Девіз гри: «Швидко й правильно!». Тобто перемога залежатиме від швидкості й правильності виконаних завдань. Завдання виконуються на окремих картках і подаються журі.
-
Проведення мовного КВК
1 - й конкурс — «Віднови слова!»
Слова іншомовного походження, подані в звуковому записі, записати буквами. Підкреслити орфограми.
1) [табел'] [модел'] [кан'йон] [порт'йера] [р'укзак].
2) [портфел'] [карусел'] [батал'йон] [м'іл'йон] [п'уре].
3) [ф'узел'аж] Іб'уджет] [серйозний] [барйер] [геран'] |ал'бом].
4) [вал'с] [монпанс'йе] [м'іл'йард] [пйеса] [адйутант] [мишйак].
2-й конкурс — «Відремонтуй слова!»
Вставте в записані нижче слова пропущені букви. Орфограми підкресліть.
1) Р...зикнути, еф…ктивний, щ...бетати, трав...нь, Хр...стос, кип...ш, чов…н, х...литися.
2) Скр...піти, крап...лька, в...ликий, м...гутній, скач...мо, хр...стити, зат... шок, ст...р...гти, хр...бет, каж...мо.
3) Ж...тон, д...путат, ход...те, к...жух, кр...шталь, р...зумний, кр...жаний, д...фіс.
4) Хв….лястий, з…л…ної, сп…мо, куч...рявий, ч…мпіон, пр...зидент, ор... гінал, квіт...нь.
3-й конкурс — «Вибери мене!»
Виберіть і підкресліть потрібну літеру в дужках. Запишіть слова для перевірки, якщо їх можна підібрати.
1) Пейза(ж,ш), підбі(г,х)ти, ане(к,х)дот, ла(п,б)ки, бри(з,с)ки.
2) Підка(з,с)ка, тру(б,п)ка, сли(з,с)ький, повся(к,г)дений, на(т,д)хнен-ний.
3) Мабу(д,т)ь, ри(б,п)ка, при(з,с)ьба, а(д,т)же, ґан(д,т)бол.
4) Га(д,т)ка, ши(б,п)ка, ко(з,с)ьба, бе(з,с)пека, дефі(з,с).
4-й конкурс — «Диктант з таємницею»
Запишіть слова у дві колонки:
І — з апострофом;
ІІ — без апострофа.
Якщо слова правильно написані, то, читаючи початкові літери, дізнаємося латинську назву повісті М. Коцюбинського, що перекладається як «марево».
Муляж, орючи, фельд'єгер, ад'ютант, гарячий, авантюра, тім'я, Ньютон, авіаз'єднання, алюр.
5-й конкурс — «Мить творчості»
Замінити запозичені слова відповідними українськими, користуючись довідкою.
-
Цікава афіша
|
|
Бурхливі аплодисменти
|
|
Відомий бард
|
|
Шевченкова автобіографія
|
|
Сучасний сервіс
|
|
Науковий експеримент
|
|
Довідка: дослідження, поет, обслуговування, оголошення, життєпис, оплески.
6-й конкурс — «Світлофор»
Над словами, де допущені помилки, засвіти червону зірочку. Перепишіть слово правильно. Підкресліть орфограму.
1. Вілла, обличя, коллекція, зілля, п'юре, роз'єднати.
-
Мароко, вугілля, деректор, булйон, Міссурі, процесс.
-
Пассажир, деплом, розрісся, нетто, институт, імміграція.
-
Калькутта, поні, интелектуальний, жюрі, педіатр, колося.
Диктант-переклад
Голландия — Голландія
Иллюзия — ілюзія
Физика — фізика
Ванна — ванна
Пюре — пюре
Институт — інститут
Коллега — колега
Директор —директор
7 -й «Сотвори собі настрій!» (конкурс капітанів)
Прочитайте текст. На місці крапок, де потрібно, встав пропущені букви.
Недаремно говорять, що люди — ніби дзеркало. Ус…міхайся, і світ в...ртатиме тобі ус...мішку Якщо хмур...тимешся на людей, вони хмуритимут...ся на тебе. Це одна з мудростей, яка має в...лике значен...я у спілкуван...і з люд...ми.
Дружня ус..мішка усуває насторожен...ість або агресивність; долає всілякі перешкоди в спілкуван...і.
Зрозуміло, що все своє жит…я ми не можемо ходити усміхненими. Тут, звичайно, багато залежит... від ситуації або обставин, але не слід забувати, що людина — господар... свого настрою: вона може створити його {Іржі Томан).
-
Підсумок уроку
Дається короткий аналіз участі кожного учасника КВК, визначається переможець (команда), виставляються й коментуються оцінки, дається оцінка всього уроку,
характеризуються його позитивні сторони й недоліки.
IV. Висновок
— Ви побачили, як цікаво й змістовно можна провести КВК з мови. Сподіваюся, що такі уроки-конкурси додадуть вам бажання досконало оволодіти українською мовою.
V. Домашнє завдання
Скласти кросворд, ребус чи шараду за вивченим матеріалом.