Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
Роберт Льюїс Стівенсон. Балада «Вересовий трунок». Фольклорні традиції у творі.

Мета: ознайомити учнів із біографією Р.Л.Стівенсона, повторити вивчене про фольклор,

баладу, розкрити зв’язок балади «Вересовий трунок» із фольклорною традицією;

розвивати навички аналізу тексту, виразного читання;

формувати шанобливе ставлення до героїчного минулого шотландського народу.



Обладнання: портрет Р.Л.Стівенсона, презентація його життя, творчості, текст балади,

виставка книг Стівенсона, додатки до уроку: «Кліо свідчить», «Це цікаво».



Епіграф: Спогадаймо давню давнину,

Спогадаймо повість незабутню

Про далеку вільную країну,

Про стару Шотландію славутню.

Леся Українка. «Роберт Брюс,

король шотландський.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація знань учнів.

Бесіда з учнями.

  • Яку баладу вважають героїчною?

  • Кого із письменників-авторів героїчних балад ви знаєте? Назвіть їх твори.

  • Зразки героїчної балади знайдемо і в літературі Англії. З якими народними англійськими баладами ви уже знайомі?

Поглиблення знань учнів про англійську баладу (повідомлення підготовленого

наперед учня).



1) Історична довідка. Англійська балада.

В Англії балада почала широко використовуватися під час війни Червоної і Білої троянди (xv ст.). Темою творів цього жанру стали феодальні чвари, трагічні конфлікти, криваві злочини. Та найбільш улюбленими залишились балади про Робін Гуда, в яких оспівувалась справедливість героя, його любов до простого народу.

В них було багато гумору, бо прості люди завжди любили посміятися. Така широка популярність цього жанру змушувала багатьох поетів писати твори, за формою схожі до народних балад. Подібні наслідування стали широко розповсюджуватися в кінці XVIII-XIXст.

Найбільш вдалими виявилися твори Семюела Колріджа, Роберта Бернса, Оскара Уальда, Роберта Стівенсона.



2) Історична довідка. Історія Шотландії.

Історія Шотландії – це історія багатовікової боротьби за її незалежність від Англії. Шотландське королівство утворено в XI столітті. Історія зберігає два імені, пов’язаних із цією епохою,- шотландського короля Роберта Брюса, який здобув перемогу над англійцями в 1314 році, та королеви Марії Стюарт, страченої за наказом англійської королеви Єлизавети в 1587 році. Героїчне минуле Шотландії оспівували такі великі поети, як Р.Бернс і Р.Л.Стівенсон. Про «далеку вільну країну» писала в поемі «Роберт Брюс, король шотландсь-



кий» Леся Українка.

  1. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку.

  1. Розповідь учителя про письменника з переглядом презентації.(Додаток 1).

  2. Складання учнями плану розповіді учителя, запис його:

Запис в зошитах:

  1. Дитинство в Шотландії. Мрія стати будівничим маяків.

  2. Навчання на інженерному факультеті Единбурзького університету. Прощання з мрією через хворобу.

  3. Журналістська діяльність.

  4. Написання художньої прози: «Острів скарбів», «Викрадений», «Чорна стріла».

  5. Зв’язок поезії автора з фольклором Шотландії, Англії.

  1. Слово вчителя про історичну основу та фольклорні традиції твору.

Пікти – легендарний народ, який жив у Шотландії до приходу скоттів (від останньої назви походить і назва Шотландії, буквально – країна скоттів). Пікти, за переказами, були дуже малі на зріст. В основу твору покладено давню шотландську легенду про вересовий трунок.

  1. Виразне читання балади вчителем.

(Доцільно прочитати баладу в перекладах Є.Крижевича та С.Маршака, зробити їх порівняльний аналіз: чому виникли ті чи інші розбіжності.(У кожного перекладача своє розуміння оригіналу,свої образи, асоціації, літературні прийоми).

  1. Словникова робота.

Верес (вереск) – вічнозелений низенький кущик з дуже дрібним і численним листям та лілово-рожевими квітками;

Трунок (заст.) – тут:напій (переважно алкогольний);

Броварі (заст.) – пивовари;

Можновладець – тут: особа, яка керує країною, правитель, володар;

Пучина, нурт, нурта – те саме, що вир.

  1. Бесіда за прочитаним.

  • Яке враження справив на вас твір?

  • Перекажіть сюжет балади.

  • Яке історичне та моральне значення має невеликий епізод захоплення батька й сина в полон?

  • Що засуджує автор?

  • Яким ви уявляєте шотландського короля?

  • Що уособлює цей образ?

  • Знайдіть епітети, які характеризують піктів. Розкрийте їх роль у тексті.

(«…бідних піктів», «броварі малі», «І пікта голосок тоненький»).

  • З якою метою використані ці художні засоби?

  • Знайдіть і зачитайте описи природи. Яку роль вони виконують у баладі?

  • Назвіть символи й розкрийте їх значення.

  • Яка ідея утверджується в образах останніх піктів?

  1. Аналіз балади.

Балада «Вересовий трунок» - зразок героїчної балади. У ній розповідається про трагічну загибель народу піктів у боротьбі зі скоттами. Маленький епізод захвату в полон батька й сина допомагає авторові розкрити драматизм реальних

історичних подій, а також утвердити ідею незалежності маленького народу, який, навіть помираючи, не скоряється перед насильством. Стівенсон виступає як

справжній син своєї землі, що відчуває себе нащадком славних традицій.

Історія і легенда переплітаються у творі. Казка про таємницю вересового напою (Heather Ale) з давніх-давен жила в Шотландії. Стівенсон використовує цю легенду в поєднанні з історичними фактами, щоб проголосити право кожного народу на свою землю, свої традиції, свою свободу. У цьому плані балада виходить за межі шотландської тематики, набуваючи узагальнюючого звучання.

Балада побудована дуже динамічно. У ній вміщується й історія цілого народу, й окремих його представників. Але головне – у творі відбивається сам дух народу, його звичаї, уявлення, прагнення.

Кожна строфа, котра складається з 8 рядків, відносно самостійна, вона має свою систему подій, які всі разом складаються в яскраву і героїчну картину боротьби піктів за незалежність.



  1. Завдання для учнів.

  • Визначте частини композиції балади «Вересовий трунок». Про що розповідається в кожній з них?

Композиція балади:

I.- експозиція, або зачин – оспівування вересового напою, характеру й звичаїв піктів.

II.- завязка – захват території піктів загарбниками, знищення маленького народу.

III.розвиток дії – король прагне дізнатися про секрет вересового напою, захват у полон батька й сина, вони мовчать, але потім батько пропонує виказати таємницю в обмін на смерть сина – начебто йому соромно продавати свою честь у нього на очах, сина зв’язали й кинули у море.

IV.кульмінація – батько назавжди залишає із собою секрет вересового напою, він кидає виклик ворогам, готовий померти, але не підкоритися, не зрадити свій народ.

  • Визначте ідею твору, запишіть її. (В баладі «Вересовий трунок» Стівенсон уславив подвиг непримиренної боротьби з іноземними загарбниками).

Слово вчителя.

Розмірковуючи над рядками балади «Вересовий трунок», замислюєшся над сенсом та цінністю людського життя. Р.Л.Стівенсон вважає, що на світі є речі, варті такої великої ціни. Які це речі?



Його думку повторить у XX сторіччі відомий чеський письменник Карел Чапек: «Ось у тому і життя полягає, що за нього інколи платити треба… Навіть самим життям… Якщо за батьківщину б життям не платити… Якщо б за правду, за свободу не платити життям, то не була б їм така величезна, така жахлива ціна…»

  1. Застосування знань, умінь та навичок.

  • Що свідчить про зв’язок балади з фольклорною традицією?

  • Чому баладу називають легендарною сторінкою з історії Шотландії?

Дослідницька робота.

  • Знайти в баладі фольклорні традиції . Оформити у вигляді таблиці.



  • Фольклорні традиції

  • У творі

  • 1. Поетизація старовини, її звичаїв і моралі.

  • Оспівування боротьби піктів за незалежність, переспів легенди про вересовий напій.

  • 2. Сюжетність, в основі – одна визначна подія.

  • Напружений, динамічний сюжет загальноісторичного і конкретного плану. В центрі – історія батька й сина.

  • 3. Поєднання історії та легенди.

  • Історичні події стають героїчною легендою. Використання дієслів минулого часу підкреслює, що в творі розповідається про те, що було.

  • 4. Контрастність образів.

  • Король і його слуги – пікти.

  • 5. Картинність пейзажу.

  • Море, скеля, степ у квітах вересу (колір квітів різний)

  • 6. Трагічність долі персонажів.

  • Смерть сина й батька показана в героїчному плані.

  • 7. Діалоги.

  • Діалог між королем і старим батьком.

  • 8. Символіка кольорів.

  • Медвяний, червоний (верес), блідий, білий (обличчя короля), чорний (чоло короля).

  • 9. Традиційні епітети, метафори, порівняння.

  • Милий верес, червоні дзвіночки, злі вороги, полював, як на звірів тощо.

  • 10. Символи.

  • Вересовий напій – символ єдності народу, його традицій, свободи, любові до землі.

  • Поміркуйте, чому епіграфом до уроку можуть бути слова Лесі Українки.

  • Розвязування кросворда.



По горизонталі.

1.Батьківщина Р.Л.Стівенсона.

2. Вічнозелений низенький кущик з дуже дрібним і численним листям та лілово-

рожевими квітками.



3. Те саме, що вир.

4. Легендарний народ, який жив у Шотландії до приходу скоттів.

По вертикалі.

5. Напій.

  1. Оцінювання.

  2. Домашнє завдання.

Підготувати виразне читання напам’ять уривка (на вибір).

Намалювати малюнки до балади «Вересовий трунок».



Творче завдання. Хто із письменників у своїй творчості звертався до героїчної боротьби піктів за незалежність? Підготувати у вигляді реферату .

Роберт Льюїс Стівенсон. Балада «Вересовий трунок». Фольклорні традиції у творі

Мета: ознайомити учнів із біографією Р. Л. Стівенсона, повторити вивчене про фольклор

70.74kb.

14 10 2014
1 стр.


Тема. Роберт Льюїс Стівенсон «Вересовий мед» як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиренній боротьбі із іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі. Мета

Ознайомити із змістом балади, основою якої є старовинна кельтська легенда; показати мужність борців за незалежність рідної країни проти іноземних загарбників, розкрити необхідність

129.04kb.

14 10 2014
1 стр.


Тема. Р. Л. Стівенсон. „Вересковий трунок“. Уславлення в баладі мужності і волелюбності людини, яка не підкорюється загарбникам Мета

Тема. Р. Л. Стівенсон. „Вересковий трунок“. Уславлення в баладі мужності і волелюбності людини, яка не підкорюється загарбникам

52.87kb.

14 10 2014
1 стр.


Вересовий трунок

Слово учителя. Працюватимемо з цитатами з “Пісні про віщого Олега”. Прошу бути уважними, бо між ними порушена послідовність подій. Ви повинні впорядкувати сюжет “Пісні про віщого О

104.1kb.

14 10 2014
1 стр.


О. О. вчитель нвк с. Бахтин Читання 4 клас Розділ «Усна народна творчість» Тема. «З чистого джерела народної мудрості» урок

Мета: дати ширші уявлення про фольклорні джерела; розвивати пам’ять, мислення; вдосконалювати техніку читання; виховувати любов до рідного краю, бажання більше дізнатися про історі

32.06kb.

24 09 2014
1 стр.


Название похода

Нормандии Роберт III куртгёз, граф Фландрии Роберт II, Готфрид Бульонский, герцог Нижней Лотарингии, с братьями Евстахием (Эсташем) III, графом Булони, и Балдуином

30.97kb.

08 10 2014
1 стр.


Британский физик, химик и богослов Роберт Бойль

Лисмор. Роберт был седьмым сыном Ричарда Бойля, графа Коркского. Отец предоставил ему возможность получить разностороннее образование, в том числе и в области естествознания и меди

25.21kb.

07 10 2014
1 стр.


Роберт Оуэн. Роберт Оуэн (1771-1858гг.)

Он создал кооперации в США «Новая гармония», в Англии «Арбистон» и «Мизеруэлл», которые или распались или стали коллективными капиталистическими пред­приятиями. Ф

796.85kb.

23 09 2014
5 стр.