Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
Қарағанды облысы

Сәтбаев қаласы

15 жалпы білім беретін орта мектептің



биология және химия пәндерінің мұғалімі

Козыбакова Салтанат Жарылкасыновна
Биология 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Өкпенің құрылысы мен қызметі.

Сабақтың мақсаты: Өкпенің құрылысына, тыныс алу және шығару

қозғалыстарына, өкпеде болатын газ алмасу, ұлпа

алмасу процесстеріне топтық жұмыс барысында

сипаттама беру.

Өкпенің құрылысын түсіндіре білу,газ алмасу және

ұлпадағы алмасудың айырмашылықтарын ажырата

білу, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Өз денсаулығына жауапкершілікпен қарауға, сақтыққа,

жауапкершілікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Ашық сабақ

Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, сұрақ –жауап, талдау,презинтация жасау

Сабақтың көрнекіліг: плакаттар, суреттер, интербелсенді тақта,тест, өлшеуіш,ізбесті су, стакан т.б

Сабақтың барысы; Бағыт беру этапы

1 Ұйымдастыру (оқушыларды қима қағаздар арқылы топқа бөлу, топ басшысынжәне мүшелерін сайлау, атын қою, шаттық шеңберін құрып, іштерінен біріне- бірі жақсы тілектер тілейді.сынып ережесін еске түсіру)

Бағалаушы

Баяндаушы

Топ басшысы

Тайм киппер

Хатшы

2 Үй тапсырмасын пысықтау (тест) 2 мин

1.Тыныс алу жүйесі өте маңызды қандай қызмет атқарады? (газ алмасу)

2. Тыныс алу мүшелеріне не жатады? (мұрын,аңқа, көмей, кеңірдек бронхы)

3.Ауаны жұтқыншақтан кеңірдекке өткізеді? (көмей)

4. Көмей шеміршектерінің арасында қандай сілемейлі қабаттар болады?

(2 дыбыс сіңірі)

5. Ұзындығы 9-13 см өңештің алдында орналасқан түтік. (кеңірдек)

6. Диаметрі 0,2-0,3мм қабырғалары бір қабат эпителий жасушаларынан тұрады (альвеолла)

7. Мойынның алдыңғы жағында орналасқан іші қуыс шеміршекті мүше.(көмекей)

8. Қан жасушалары- лейкоциттердің мұрынқуысы үшін маңызы қандай?

(микробтарды жояды)

9.Дыбыс сіңірлері арасындағы кеңестік не деп аталады? (дыбыс саңылауы)

10.Тыныс алу органдарының ішінде ең үлкен орган? (өкпе)

Тест тапсырмасын аяқтаған соң оқушылар көршілерімен дәптер алмастырады, бірін-бірі тексереді

9 сұраққа-5,

8 -7сұраққа-4,

6 сұраққа-3 деп бағаланады.
Тыныс алу органдарының ішінде ең үлкен орган?

Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Өкпенің құрылысы мен қызметі».

Сабақтың мақсаты айтылады слайдта

Осы аталған мақсатқа жету үшін мәтінмен танысып шығайық 3 минут

1 топ- өкпе

2 топ – тынысалу қозғалыстары

3 топ өкпедегі және ұлпадағы газ алмасу.

Оқулықты жауып, әр оқушы есінде қалған мәліметтерді қағаз бетіне түсіреді, әр топтан 1-2 баладан шығып қорғайды 2 мин .



4 Жаттығу жұмыстары орындалады а) кеуде қуысының көлемін бақылау.

Өлшеуішті (қолтықтың астынан, алдыңғы жағы сүт безінің тұсына дейін) терең тыныс алған кезде немесе терең тыныс шығарған кезде кеуде қуысын айналдыра өлшейді, тәжірибені 4-5 рет қайтлау керек.

Тыныс алғанда сыртқы қабырғааралық бұлшықеттер мен көкет жиырылады, кеуде қуысының көлемі ұлғаяды. Тыныс шығарғанда керісінше кішірейеді.

Б) әр түрлі жағдайда тыныс алу қозғалысын зерттеу. (секіргенде, жүгіргенде, отырғанда, тез-тез отырып тұрғанда 10-15)

В) ізбесті суға тыныс шығару, өзгерісін бақылау

5 әр топ өздері оқып талдаған тақырыбы бойынша өзге 2 топқа сұрақтар қояды.

1 топ-2,3 топтарға

2 топ -3,1 топтарға

3 топ- 1,2 топтарға



6. өкпе ауруларына және оның себептеріне тоқталу.

Темекінің зияны видеоролик көрсету

Интербелсенді тақтада сәйкестікті тап, сурет, кесте б-ша
Қорытындылау тақырыпты толық түсіндім-жасыл

Әліде түсінбеген жерім бар-сары

Мүлдем түсінбедім- қызыл

Рефлексия білемін, үйрендім, білгім келеді стикерлерге жазады

Бағалау критерилер бойынша

Жетон бойынша бағалау сары-3

Қызыл-2, жасыл-5 көк-4

Үйге тапсырма §41 қоршаған ортаны ластамайтын көлік құралының моделін жасау Тыныс жолдары аурулары жайлы қосымша мәлімет

Медицина саласына көп еңбек сіңірген ғалым Халел Досмұхамедұлының «танысың сау болсың десең»-деген оқушының саулығын сақтау жөніндегі ұсынысы:

1.Дем алғанда ауызың ылғи да жабулы болсын

2.Шаңда не ауасы бұзылған орында тұрма.Жүрген жеріңді шаңдатпай жүр, әсіресе үйдің ішінде шаң көтеруші болма.

3.Киімінді, төсегінді үйдің ішінде қақпа, сілікпе тазалама сыртқыа шығарып тазала.Үйдегі нәрселердің шаңын дымқыл шүберекпен сүрт.

4. Үйде жұмыс істегенде жылы уақытта терезең ашық болсын.

5. Суық кезде есік терезені ашып, үйіңнің ауасын жаңартып тазалап тұр.

6. Гулеме желден сақтан.



7. Шылым тартпа, темекінің ағзаға өте зиян екенін ұмытпа.

Қарағанды облысы Сәтбаев қаласы

Сабақтың көрнекіліг: плакаттар, суреттер, интербелсенді тақта,тест, өлшеуіш,ізбесті су, стакан т б

33.29kb.

15 10 2014
1 стр.


Қарағанды облысы Сәтбаев қаласы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сүйектің құрылысы мен құрамындағы органикалық және бейорганикалық заттармен, сүйектердің байланыс түрлерімен және буынның атқаратын қызметімеи таныстыр

71.38kb.

15 10 2014
1 стр.


Үшбұрыштардың түрлері 7 сынып Б. Ж.Қалмекеева математика пәнінің мұғалімі (жоғары санатты) Қарағанды облысы,Сәтбаев қаласы

«Үшбұрыштардың түрлері» тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерінің терең де,тиянақты

67.85kb.

25 12 2014
1 стр.


Қарағанды қаласының жаңа көшесiне Зәйкен Iңкәрбаевтың есiмiн беру туралы

Бiрлескен Қарағанды қаласы әкiмдiгiнiң 2009 жылғы 09 желтоқсандағы n 62/01 қаулысы және Қарағанды қалалық мәслихатының 2009 жылғы 09 желтоқсандағы n 292 шешiмi. Қарағанды облысы Қа

38.05kb.

25 12 2014
1 стр.


Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Ережесiн бекiту туралы

Хliх сессиясының 2007 жылғы 16 мамырдағы n 14 шешiмi. Қарағанды облысы Қарағанды қаласы Әдiлет басқармасында 2007 жылғы 27 маусымда n 8-1-55 тiркелдi

452.56kb.

15 10 2014
3 стр.


Хабарландырудың мәтіні 100600, Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы, «Жезқазғансирекмет»
26.84kb.

25 12 2014
1 стр.


Қарағанды қаласы Әкімшілігі.Қарағанды қаласы білім бөлімі мм

Бүгінгі, оқу іс-әрекетімізді бастамас бұрын біз сендермен бірнеше артикуляциялық жаттығуларды жасап алайық.Қане, кім қандай жаттығу біледі?

168.22kb.

17 12 2014
1 стр.


Қарағанды облысы Қарқаралы қаласы

Оқушылардың алған білімдерін жадында сақтау қабілетін дамыта жетілдіру,өз беттерінше ізденуін қалыптастыру

42.22kb.

17 12 2014
1 стр.