Перейти на главную страницу
Мета уроку: формування в учнів знань про державу, як універсальну політичну форму організації суспільства; визначити її функції, ознаки, розкрити суть понять «форма держави», «демократія»; формувати в учнів вміння висловлювати власну думку; виховувати повагу до демократичного устрою держави.
Повідомлення теми і мети уроку
Вчитель пропонує учням виконати завдання:
Протягом двох хвилин учні обдумують ймовірні відповіді індивідуально. Потім учнів об'єднують в пари і пропонують обговорити свої ідеї один з одним. Далі учні формулюють спільне визначення поняття «держава».
По завершенню роботи кожна група представляє результати своєї роботи і співставляють із визначенням наведеним в підручнику.
Далі учні визначають ознаки держави (технологія «Мозковий штурм»). Вчитель записує усі пропозиції на дошці. Необхідно заохочувати всіх до висування якомога більшої кількості ідей, розвивати або змінювати ідеї інших. Наостанок обговоріть і оцініть запропоновані ідеї.
На підставі запропонованих учнями ознак визначаємо:
Вчитель підбиває підсумок уроку, визначає найбільш активних учнів, виставляє оцінки.
Опрацювати текст підручника; підібрати в ЗМІ повідомлення про виконання державою певних функцій та визначити, до якої групи функцій держави відносяться ці приклади.
ТЕМА: ПРАВО
Мета уроку: сформувати в учнів поняття права, визначити його особливості
поміж інших соціальних норм, ознайомити учнів з основними
ознаками права; розвивати вміння учнів робити порівняльний
аналіз фактів, понять та подій соціального буття; виховувати
повагу до таких соціальних норм життя, як право та мораль.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Індивідуальна робота біля дошки.
Відтворити схеми “Функції держави”, “Форма держави” і прокоментувати їх (2 учня).
2. Робота учнів, що мають початковий та середній рівень навчальних досяг-
нень по індивідуальних картках.
3. Бесіда.
ІІІ. Мотивація знань учнів.
Гасла до теми:
IV. Вивчення нового матеріалу.
План:
1. Соціальні норми. Право - особливий вид соціальних норм. Моральна
обумовленість права.
2. Поняття та ознаки права.
1. Соціальні норми. Право - особливий вид соціальних норм. Моральна
обумовленість права.
встановлюються у стосунках із батьками, згодом – із ровесниками,
вчителями. Чим дорослішою стає людина, тим більшою є кількість
норм, яких вона мусить дотримуватись. Ані суспільство, ані держа-
ва не можуть існувати без норм, що регулюють їх діяльність. Соціальні норми – це установлені правила, зразки поведінки, що регулюють
відносини у різних сферах життя людей. Розрізняють норми: моральні, правові, релігійні, політичні, звичаєві тощо.
схожі? Чим вони відрізняються?
Норми моралі – це правила поведінки, які складаються залежно від уявлень людей про добро і зло, обов’язок, справедливість і честь.
Норми права – це обов’язкові правила поведінки, які встановлюються і охороняються державою.
За допомогою вчителя учні визначають спільні риси норм моралі і права:
Відмінності між нормами моралі і права учні визначають, заповнюючи
таблицю.
|
Норми моралі |
Норми права |
Спосіб запровадження |
Поступово утверджуєть- ся в свідомості людей |
Приймає державний за- конодавчий орган у спеціально визначеному порядку
|
Ступень обов’язковості |
Визначається ступенем усвідомлення членами суспільства
|
Обов’язкові для всіх з часу набрання чинності |
Сфера дії |
Практично всі відноси- ни людей
|
Найважливіші суспіль- ні відносини |
Форма вияву |
Як правило, не закріплю ються у формальному акті
|
Закріплюються в дер- жавних актах |
Спосіб забезпечення, наслідки порушення |
Підтримуються громад- ською думкою, пору- шення спричиняє гро- мадський осуд |
Підтримує держава, за порушення передба- чено юридичну відпові дальність |
2. Поняття та ознаки права
Організація роботи учнів в малих групах “Діалог”. Сутність його по-
лягає у спільному пошукові групами узгодженого рішення. Клас об’єднуєть-
ся у 5-6 робочих груп и групу експертів із сильних учнів. Група експертів
складає свій варіант виконання завдання і стежить за роботою груп. По за-
вершенню роботи представники від кожної групи на дошці роблять підсум-
ковий запис і по черзі кожна група доповідає. Експерти фіксують спільні
погляди, а на завершення пропонують узагальнену відповідь на завдання.
Групи обговорюють і доповнюють її.
До зошитів записують остаточний варіант.
1. Правові норми встановлюються державою.
2. Загальнообов’язкова нормативність.
3. Виражають волю більшої або панівної частини суспільства.
4. Формальна визначеність.
5. Державна забезпеченість.
6. Системність.
7. Міра свободи людини, критерій обов’язковості її поведінки в суспільстві.
8.Право регулює не всі відносини між людьми, а лише найважливіші.
Бесіда
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів
У магазині:
У транспорті:
У колі сім’ї:
Вкажіть ознаки, яки властиві для норм права:
А) Мають загальнообов’язковий характер.
Б) Підтримуються лише позицією громадськості, громадським осудом за
противоправні діяння.
В) За порушення настає юридична відповідальність.
Г) Підтримуються державою, її правоохоронними органами.
Д) Регулюють практично всі відносини між людьми.
Е) Поступово утверджуються у суспільній свідомості і лише після цього
стають обов’язковими для громадян.
Вчитель підводить підсумки уроку і просить учнів оцінити свою активність впродовж уроку на кожному його етапі за шкалою від 0 до 3 балів.
Вид активності |
Домашнє завдання |
Робота з афоризмами |
Робота в парах |
Заповнення таблиці |
„Діалог” |
Бесіда |
Практикум |
Кількість балів
|
|
|
|
|
|
|
|
- опрацювати текст підручника ;
- підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.
Тема: Правопорушення і юридична відповідальність
види і підстави юридичної відповідальності; розвивати вміння аргументовано висловлювати свою думку, володіти правовою
термінологією, застосовувати правові знання для пояснення фактів навколишнього життя; розвивати критичне мислення, вміння співпрацювати в групі; виховання правової культури.
Тип уроку: урок вивчення нових знань
Обладнання: підручник, картки з завданнями для роботи в групах; аркуші паперу, фломастери.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Представлення теми та мети уроку.
Бесіда
2. Пригадайте вчорашній день: чи стикалися ви протягом дня з фактами порушення деяких норм права? Яких саме?
3. Як би ви визначили поняття „правомірна поведінка” і „протиправна поведінка”?
4. Що таке правопорушення?
5. Чи потрібно підвищувати рівень правової культури і як це може вплинути на скоєння правопорушення?
Учитель повідомляє тему і мету уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План
1. Поняття, причини, види правопорушень.
3. Необхідна оборона та інші обставини, що виключають юридичну відповідальність.
Подумайте і підготуйте аргументи для відповіді на запитання. Чи можна вважати правопорушенням такі вчинки:
Види правопорушень
1.Прочитайте текст підручника.
2.Заповнити схему:
Види правопорушень
Злочин ?
кримінальний адміністративний ? ?
3.Встановіть відповідність між конкретними правопорушеннями та
галузями права, аргументовано доведіть свою думку.
1.Адміністративне 1.Робітник запізнився на роботу.
2.Дисциплінарне 2.Браконьєрство.
3.Майнове 3.Крадіжка.
4.Кримінальне 4.Порушено авторське право.
Занотуйте відповідь на аркуші паперу.
Цілі та види юридичної відповідальності
1.Прочитайте текст підручника п.2.
2.Дайте відповідь на запитання:
Дайте визначення поняття юридична відповідальність.
Які види юридичної відповідальності.
Які цілі юридичної відповідальності.
3.Виконайте завдання.
Визначте види юридичної відповідальності у кожній ситуації: управління автомобілем у нетверезому стані; крадіжка продуктів з магазину; пошкодження старшокласником шкільної парти; слюсар був відсутній на роботі без поважної причини.
Занотуйте відповідь на аркуш паперу.
Підстави юридичної відповідальності.
1.Прочитайте текст підручника п. 3
2.Дайте відповідь на запитання:
Що є підставами юридичної відповідальності.
Занотуйте свою відповідь у вигляді схеми на аркуші паперу.
3.Завдання. Чи несуть відповідальність особи за дії, які на момент їх скоєння не визнавались законом як правопорушення? Відповідь знайдіть, прочитавши ст.58 Конституції України.
Завдання для групи №4
Обставини, що виключають юридичну відповідальність.
1.Прочитайте текст підручника.
2.Дайте відповідь на запитання: Які обставини виключають юридичну відповідальність?
Занотуйте свою відповідь на аркуші паперу.
Після роботи групи за допомогою вчителя трансформуються таким чином, що утворюють нові „експертні” групи. Учень, який отримав інформацію в „домашній” групі, ділиться нею з членами „експертної” групи та вислуховує і занотовує в зошиті інформацію від інших „експертів”. Роботу групи координує керівник групи.
ІV .Підбиття підсумків уроку.
Вчитель разом з керівниками груп підбиває підсумки уроку, на дошці вивішується аркуш паперу з результатами роботи груп.
Мета уроку: формування в учнів знань про державу, як універсальну політичну форму організації суспільства; визначити її функції, ознаки, розкрити суть понять «форма держави», «демо
10 09 2014
1 стр.
Мета уроку: навчити дітей працювати в середовищі Паскаля, основним прийомам роботи з текстовим редактором, методам налагоджування програм
25 09 2014
1 стр.
Освітня: поширення кругозору учнів, формувати навички аналізувати та узагальнювати матеріал
16 12 2014
1 стр.
Мета уроку: сформувати в учнів знання про рівномірний рух як один з поширених видів механічного руху та способи його опису в механіці; розвивати навички міжособистісного спілкуванн
08 10 2014
1 стр.
Мета уроку: ознайомити учнів з основними поняттями, що характеризують механічний рух; ввести поняття відносності механічного руху; формувати комунікативну та інформаційну компетент
08 10 2014
1 стр.
Виховна: виховувати інформаційну компетентність, повагу один до одного, толерантність
12 10 2014
1 стр.
Доброго дня любі діти. Сьогодні ми зустрілись на незвичному уроці, адже у нас сьогодні багато гостей. Тому давайте гарненько налаштуємось на роботу І покажемо
13 09 2014
1 стр.
Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, естетичні нахили учнів, сприяти розвитку, збагаченню мови, уваги, пам’яті, оволодіння основними логічними операціями
11 09 2014
1 стр.