Выхаваўчая гадзіна
“Люблю мой край старонку гэту”
З вопыта работы
Богданік Кацярыны Васільеўны,
выхавацеля ГПД
Дзяржаўнай установы адукацыі
«Козенская сярэдняя школа Мазырскага раена»
Адрес:247767, Гомельская вобл.,
Мазырскі р-ен, вул.Спартыўная д.71
тэл.394690
Козенкі, 2011
Мэты: вучыць дзяцей слухаць і разумець беларусскую мову, прыгожа чатаць вершы;замацаваць веды аб Беларусі; выхоўваць любоў да роднага краю;
Абсталяванне: карты Беларусі, падзеленыя на часткі;сілуэты дрэў; запіс беларусскай музыкі; вершы С.сокалава-Ваюша, А.Бадака, В.Вярбы.
Ход заняткаў
-
Гучыць беларусская музыка
-
Сення да нас завітаў у госці Несцерка. У яго да вас есць шмат пытанняў (праводзіцца віктарына)
-
У якім горадзе вы жывеце?
-
Якія яшчэ гарады вы ведаеце?
-
Як называецца ваша Радзіма?
-
З чаго яна складаецца? (з абласцей)
Несцерка прапануе гульню: называе горад, а вы ўтварайце назву вобласці.
(Мінск – Мінская і г.д.)
-
А зараз для вас заданне: складзіце з частак карту Рэспублікі Беларусь. (Дзеці группамі на століках складаюць вобласці у рэспубліку)
-
Малайцы, правільна выканалі заданне сядайце, адпачывайце і слухайце мяне.
Гульня “Рэха”.
-
Мы жывем з вамі у Беларусі. Беларусь – наша Радзіма. У кожнака яна адна. Тут вы нарадзіліся. Тут будзеце вучыцца і працаваць. Тут жывуць вашы бацькі, бабулі і дзядулі. Тут працуюць нашы таты і мамы. Мы любім сваіх бацькоў, мы любім свій горад. Скажыце, як мы павінны шанаваць нашу Радзіму? (адказы дзяцей)
-
Нашу Радзіму яшчэ называюць “Зямля з блакітнымі вачыма”. Як вы думаеце чаму?
-
Якія рэкі і азёры вы ведаеце (Азёры Нарач, Чырвонае, Доўгае; рэкі Дняпро, Свіслач, Нёман, Дзвіна, Пціч, Буг, Сож)
-
Чаму нашу Радзіму называюць багатай? (У яе прыгожыя лясы, лугі. Яна багатая раслінамі і жывеламі)
-
Якія расліны растуць у нас? Знайдзіце іх на картах. (Дзеці знаходзяць гарлачык жоўты і белы, венерын чаравік, васілёк, званочкі, кураслеп лясны, касач, першацвет, цюльпан, ландыш, рамонак.)
-
Што мы павінны рабіць, каб зберагчы багацце расліннага свету? (адказы дзяцей)
Фізкультхвілінка:
-
Вольна дыхаць на прасторы
Рукі ўніз, пасля ўгору.
Лётаць хочацца як птушкам,
І сыночкам, і дачушкам,
Вельмі хочацца скакаць
Сонейка рукой дастаць
Вось прыселі, пасядзелі
Ізной паляцелі
Ды на месца ціха селі
-
А зараз Несцерка загадае вам загадку:
Яно для усіх нас – добры друг,
Хоць дзіваком завецца,
Таму што вясной адзене кажух,
А у восень – раздзяецца.
(Дрэва)
-
Зараз мы раскажам Несцерку, якія дрэвы растуць у нашых лясах. ( на кожную адгадку выстаўляецца сілуэт дрэва)
І сто гадоў я малады,
Маё насенне – жалуды.
(Дуб)
Адна я у лесе з белаю карой
Паю вас сокам веснавой парой
(Бяроза)
Заўседы – летам і зімой –
Мае іголачкі са мной,
Галінак у мяне багата,
Зімой прыходжу к вам на свята.
(Ёлка)
Я засцілаю дол ігліцай,
Спрадвеку слаулюся жывіцай.
(Сасна)
Я зацвітаю кожным летам
Не пышным, ледзь прыкметным цветам.
Але як толькі зацвіту,
Дык пчолкі чуюць за вярсту.
(Ліпа)
Нішто не ляцела, нішто не спужала,
А усё затрымцела, а усё задрыжала.
(Асіна)
Стаіць у лесе дрэўца,
Пад ветрам лёгка гнецца.
А гронкі ягадак гараць,
І снегіры да іх ляцяць.
(Рабіна)
-
Як мы павінны шанаваць дрэвы? (адказы дзяцей)
Рухавая гульня “Знайдзі сваё дрэва”
-
Вось якое багацце ёсць у нашых лясах. Мы павінны з вамі яго берагчы, бо гэта - наша родная старонка, наша Радзіма.
-
Дзеці, а чым яшчэ прыгожа наша Беларусь? (Людзьмі)
-
А як называюцца людзі, якія нарадзіліся і жывуць у Беларусі? (Беларусы)
(Дзеці чытаюць вершы “Блакіт нябёс”, “Беларусачка”)
-
А на якой жа мове гавораць беларусы?
-
Так,на беларусскай. Яна для нас святая. Ёсць такі верш:
На мове сваёй гаварыце,
Спявайце, як птушка ў блакіце!
Не пусцім мовы на звод,
Бо мы – беларусскі народ!
-
Наш народ таленавіты і працавіты
Беларусь-радзіма – сёлы, хаты, нівы,
Гарадоў цудоўных нам не палічыць.
І жывуць тут людзі –
Рукі залатыя,
Усе яны умеюць:
Будаваць, расціць.
-
Што умеюць рабіць працавітыя рукі беларусаў? (Халадзільнікі, тэлевізары, машыны, трактары, веласіпеды, мэблю, абутак, прадукты, цацкі і г.д.)
-
А як вы думаеце, з чаго робяць цацкі народныя майстры? ( З гліны, саломкі, ільну )
-
Вось і скончылася наша падарожжа з Несцеркам па нашай роднай старонцы. Усё, аб чым мы з вамі гаварылі, называецца адным прыгожым словам – Беларусь мы павінны любіць і шанаваць яе, таму што…..(дзеці успамінаюць прыказкі):
І накорміць, і напоіць, і адзене.
Дзе радзила мяне матка
Як з роднае крыніцы.
Не так свеціць и сонца
І падвор'е і сад,
Дзе і сонца багата,
Дзе я кожнаму рад.
-
Радзіма – казка для гнома,
Радзіма – сцежка у сад.
Усюды добра, а дома
Лепш у сто раз.
-
Правільна, дзеці, усюды добра, а дома лепей. І я люблю наш край, старонку гэту, дзе я радзілася расла… Беларуская мова вельмі прыгожая і меладычная. Мы з вамі павінны паважаць і любіць нашу мову, нашу краіну, нашых бацькоў, дзядоў, прадзедаў. Любіце і паважайце сваю Радзіму. Да новых сустрэч.
ФОТОРЕПОРТАЖ
Посещение школьного музея
Прием в пионеры
Концерт, посвященный Дню Матери
Конкурс чтецов «Мой край»
Литературно-музыкальная композиция «Любим, помним, чтим…»
Возложение гирлянды Памяти
Акция «От памятника к памятнику»
Военно-спортивная игра «Зарница»
Прием в ряды «ОКТЯБРЯТ»
Митинг, посвященный Дню Победы
<предыдущая страница