Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1
Пән: Дүниежүзі тарихы 8-сынып

Күні: 08.10.12.

Сабақтың тақырыбы: Ұлы Француз буржуазиялық революциясы Сабақтың мақсаты: Ұлы Француз буржуазиялық революциясымен таныстыру; Оқушылардың дүниетанымен, өз бетімен ойлау қабілетін білімдерін,жан-жақтылығын дамыту Оқушыларды ұлтжандылыққа, адал да өткір, туған елге, сүйіспеншілікке, патриоттық сезімдерге және намысты болуға тәрбиелеу; Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: Дүние жүзі саяси картасы, тірек сызбалар. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақтың мазмұны 1. Ұлы Француз буржуазиялық революциясы 2.18ғасырдағы дүниежүзі.ағартушылық дәуірі

Француз революциясы, Ұлы француз революциясы, Француз төңкерісі — 1789 — 1794 жылдары Франциядағы феодалдық-абсолюттік құрылысқа ауыр соққы беріп, капитализмнің дамуына жол ашқан буржуазиялық-демократиялық көтеріліс. 18 ғасырдың соңында Францияда жаңадан қалыптасып келе жатқан өндіргіш күштер мен ескі феодалдық өндірістік қатынастардың арасындағы қайшылықтар шиеленісе түсті. Елдің эконикалық жағдайын мемлекеттік қазынаның сарқыла бастауы, сауда-өнеркәсіптік дағдарыс, құрғақшылық әрі қарай ауырлатып, 1788 — 1789 ж. аса қиын ахуал қалыптасты. Оның алдын алу мақсатымен король Людовик XVI 1789 ж. 5 мамырда Версальда Бас Штаттарды шақырды. Оған ақсүйектерден 300, діни мекемелерден 300, үшінші сословиеден (қарапайым халық) 600 депутат қатысты. 1789 ж. 17 маусымда үшінші сословиенің депутаттары өздерін бүкіл ұлттың өкілдері деп мәлімдеп, өз жиналыстарын ұлттық, ал 9 шілдеден — Құрылтай жиналысы деп жариялады. Өкіметтің бұл жиналысты қуып тарату әрекеті халық көтерілісіне әкеп соқты. Король Бас штаттарға жиналыс өткізуге тыйым салғаннан кейін үшінші сословиеден шыққан депутаттар мен оларды қолдаушылар сол кезде бос тұрған Әулие Яков шіркеуіне жиналып, саяси мәселелермен айналысты. Сондықтан Яков шіркеуіне жиналғандарды халық-яковиншілер деп атады. 1789 ж. 14 шілдедегі Бастилияға тікелей шабуыл жасау Француз революцияның бастамасы болды. Феодалды-абсолюттік құрылысқа қарсы күресте буржуазия, шаруалар мен қала кедейлері бірігіп кетті. Бұл бірлік 1789 ж. 26 тамызда Құрылтай жиналысы қабылдаған “Адам және азамат құқықтарының Декларациясынан” көрініс тапты. Онда ұлт жоғ. өкімет билігінің қайнар көзі ретінде жарияланды. “Адамдар ерікті және құқығы жағынан тең болып қала береді” делінді. Сөйтіп, феодалды артықшылықтар мен үстемдіктерге соққы берілді. Сөз, баспасөз, дін ұстау, жиналыс бостандықтары жарияланды. Жеке меншік мызғымас және қасиетті құқық ретінде танылды. Негізгі саяси құқықтар алдымен салық төлеушілерге берілді. Француз революциясының бірінші кезеңінде (1789 ж. 14 шілде — 1792 ж. 10 тамыз) билік ірі буржуазия мен фельяндар деп аталған либерал ақсүйектерге тиісті болды. Негізінен буржуазия өкілдерінен тұратын астаналық әкімшілік құрылды.

Француз революциялық күнтізбесі

Жыл мезгілдері

Айлардың аттары

Мәні

Күз

(22-23 қыркүйектен 20-21 желтоқсанға дейін)



Вандемьер

Брюмер


Фример


Жүзім

Жинайтын ай

Тұманды ай

Үсік жүретін ай




Қыс

(21-22 желтоқсаннан 18-19 маусымға дейін)



Нивоз

Плювиоз


Вентоз


Қар айы

Жаңбыр айы

Жел айы


Көктем

(21-22 наурыздан 18-19маусымға дейін)



Жерминаль

Флореаль


Ирериаль


Көктем айы

Гулдену айы

Шалғындар айы


Жаз

(19-20 маусымнан 16-17 қыркүйекке дейін)



Мессидор

Термидор


Фруктидор


Егін ору айы

Ыстық ай


Жемістер айы

Сабақты бекіту: 1.Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуын сипаттап бер? 2.Якобиншілер диктатурасының ерекшеліктері неде? 3.Наполеонның әскери саясаты қандай болды? 4.Ағартушылық ғасырының алдыңғы адамына қандай қасиеттер тән деп ойлайсың?

Үй тапсырма:Тақырыпты оқып, тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.

Бағалау:


Пән: Дүниежүзі тарихы 8-сынып Күні: 08. 10. 12

Оқушыларды ұлтжандылыққа, адал да өткір, туған елге, сүйіспеншілікке, патриоттық сезімдерге және намысты болуға тәрбиелеу; Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңг

32.75kb.

25 12 2014
1 стр.


Пән: Дүниежүзі тарихы 8 -сынып Күні: 12. 12 Сабақтың тақырыбы

Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: : Дүние жүзі саяси картасы, тірек сызбалар. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сыныпты тү

27.73kb.

25 12 2014
1 стр.


Пән: Дүниежүзі тарихы 8-сынып Күні: 22. 10. 12

Тәрбиелілік: Оқушыларды ұлтжандылыққа, адал да өткір, туған елге, сүйіспеншілікке, патриоттық сезімдерге және намысты болуға тәрбиелеу. Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа б

45.48kb.

25 12 2014
1 стр.


Пән: Дүниежүзі тарихы 8-сынып Күні: 19. 11. 12

Тәрбиелілік: Халық тарихына құрметпен қарауға, достыққа, бір-бірін түсіне білуге тәрбиелеу. Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: : Дүние ж

50.28kb.

15 12 2014
1 стр.


Күні: 14. 01. 13 Пән: Қазақстан тарихы Сынып: 8 Тақырыбы: Қазақстардың хіхғ І ж дәстүрлі мәдениеті мен шаруашылығы
29.63kb.

17 12 2014
1 стр.


Күні: 02. 13 Пән: Дүниежүзі тарихы Сабақтың тақырыбы

Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту,сұрақ-жауап. Сабақ көрнекілігі: Көркем суреттер, тірек сызбалар Сабақтың барысы: І. Алғашқы ұйымдастыру кезеңі ІІ

27.04kb.

25 12 2014
1 стр.


Пән: Дүниежүзі тарихы 8-сынып

Оқушыларды ұлтжандылыққа, адал да өткір, туған елге, сүйіспеншілікке, патриоттық сезімдерге және намысты болуға тәрбиелеу;; Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді мең

33.83kb.

17 12 2014
1 стр.


Күні: 10. 12. 12. Пән: Қазақстан тарихы 8 -сынып Сабақтың тақырыбы:Қазақстанда отаршылдық езгінің күшеюі Сабақтың мақсаты

Тәрбиелілік: ұлттық патриотизмге тәрбиелеу; Сабақ түрі: аралас сабақ Сабақ әдісі: Жаңа білімді меңгерту Сабақ көрнекілігі: : Е. Пугачев көтерілісінің картасы, тірек сызбалар. Сабақ

25.43kb.

25 12 2014
1 стр.