Урок з основ здоров’я
6 клас
Тема: Харчування підлітків
Мета: 1)сформувати особистісну позицію по питанню раціонального харчування;
2)навчити відрізняти корисну їжу від тієї,що може зашкодити здоров’ю
3)виховувати культуру оживання їжі.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу з використанням ІКТ.
Форма заняття: бесіда, пояснення нового матеріалу , робота в групах.
Методи навчання:
словесний
наочний
виконання проекту (робота в групах)
використання ІКТ
частково дослідницька робота
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор.
Хід уроку:
«Ми - те, що ми їмо.»
Поль Брегг.
І. Організаційний етап:
Привітання, створення емоційного, позитивного настрою шляхом активного і енергійного спілкування з учнями акцентуванням їх успіхів на попередніх уроках.
ІІ. Підготовка учнів до засвоєння нових знань.
«Аби своє життя розумно проживати ,
Слід два важливі правила постійно пам’ятати:
Ніж їсти ,що завгодно, побудь голодним ти ,
Ніж бути з кепським другом. Побудь на самоті»
Омар Хайям.
Підказки:
Хто довго жує, той довго живе.
Старайся – правильно харчуйся.
Ненажера риє собі могилу власними зубами.
Коли я їм, то я глухий і німий.
Учні самостійно формулюють тему уроку.
Бесіда:
-
На вашу думку , чому славетний Омар Хайям звертав увагу на харчування?
-
Навіщо ми їмо?
-
Що дає нам Їжа?
Вчитель знайомить учнів з темою і метою уроку шляхом бесіди:
Найцінніше, що є у людини –це здоров’я. На все життя вам дається лише один організм. Багато хвороб – це лише результат неправильного харчування. На цьому уроці ми з вами впевнимося , що якість життя можливо покращити завдяки правильному харчуванню.
То ж наш девіз життя:
«Перш ніж за стіл мені сісти
Я подумаю, що краще їсти »
ІІІ. Засвоєння нових знань.
Постановка пізнавального питання:
-
Що ж таке правильне харчування?
Використання технології «критичного мислення» , що складається з 3 стадій:
виклик – осмислення - розміркування (рефлексія)
1стадія- «виклик»; передбачає активізацію раніше отриманих знань, використання особистого досвіду. Виклик зацікавленості до поставленого питання.
-
Складання кластера («павучка» або «сузір’я»).
Складання логічної схеми вивчення даної теми.
Поведінка
за столом
Регулярність
(приймайте їжу у певні часи)
Культура
харчування
Кількість їжі повинна бути неоднаковою в різний час доби.
Розподіл їжі протягом дня на декілька прийомів
-
Робота в групах
Учні складають правила харчування, аналізуючи приказки.
І група: «Краще 7 разів поїсти, аніж 1 раз нажертися».
«Сніданок з’їж сам, обідом поділись з другом, а вечерю віддай ворогу».
Харчуватися треба регулярно, не менше 4-5 разів на день,в один і той же час
ІІ група: «Їжа, яка не перетравлюється, з’їдає того, хто її їсть».
(Абуль Фаорадж.)
Старовинна індійська притча говорить: бог при народженні кожної людини відмірює йому ту кількість їжі, яку він повинен з’їсти. Той, хто зробить це занадто швидко,швидше й помре.
Помірне вживання їжі.
ІІІ група: Ще одне правило харчування характеризує народна мудрість.
«Добре прожуєш – солоденько ковтнеш».
« Хто довго жує, той довго й живе».
Їжу слід приймати спокійно, не поспішаючи.
ІV група: Раціон повинен бути різноманітним і збалансованим.
Вчитель: Переїдання або голодування можуть зашкодити організму людини. Давньогрецький філософ і математик Піфагор зауважував: «Ніхто не має права переходити міри ні в їжі, ні в питті». Мислителі стародавніх віків розуміли, що помірність у їжі – запорука здоров’я і довголіття.
-
Активна робота з інформаційними матеріалами.
Питання: Які захворювання викликані неправильним харчуванням?
Варіант відповіді: Цукровий діабет, артроз, ожиріння, атеросклероз, серцево-судинні захворювання, страждає опорно-рухова система, кахексія (виснаження організму), анорексія (відраза до їжі).
Вчитель: Однією із основних умов є те, що продукти харчування повинні бути безпечними і відповідати санітарним нормам. Для нас не новина. Що кожний продукт має свій неповторний смак і запах. Так було завжди, але не сьогодні . Ми живемо в час втілення нових харчових технологій, коли будь-якому продукту можливо надати необхідну консистенцію, смак, запах і навіть термін зберігання.
Питання: Діти, чи знаєте ви, що таке харчові добавки?(барвники, консерванти, емульгатори, стабілізатори, ароматизатори)
Вчитель: Харчові добавки – це речовини, які ніколи не вживаються самостійно, а поступово вводяться в продукти харчування на виробництві. При цьому маючи на меті продовжити термін зберігання продуктів харчування, що необхідно під час транспортування і зберігання, надають їм красивий колір, приємний смак і аромат, потрібну консистенцію.
Питання: Шановні мої учні, коли ви заходити до магазину чи супермаркету в пошуках чогось ласенького, на які продукти ви звертаєте увагу в першу чергу?
Варіант відповіді: ті, які мають яскраву упаковку, коробку або банку?
Питання: А хто з вас звертає увагу на склад речовин, що входять до продукту?
Вчитель: Там ми можемо побачити перелік всіх зрозумілих нам складових і складних назв, а також загадкове для багатьох «Е». Це харчові добавки, які в народі називають «ешками».
Перегляд фрагменту творчого проекту учня «Їсти чи не їсти? А чому?»
І дати відповідь на поставлене питання.
2стадія-Осмислення, перегляд і обговорення проекту «Їсти чи не їсти»? А чому?» Аналіз анкети учнів
(анкету слід скласти за тиждень до уроку).
Режим харчування (мій, моєї сім’ї)
1) Аналіз режиму харчування (регулярність, час прийому їжі, характер їжі, раціональність харчування)
2) Висновки і рекомендації
По одному учню від групи зачитують аналіз результатів.
Вчитель: як показав аналіз ваших анкет. Ми виявили головний недолік у вашому харчуванні: невелика калорійність сніданку, прийом їжі 2-3 рази на день, пізня вечеря.
Фізкультхвилинка
«Хвилинка здоров’я»
Розтирання рук, масаж всіх пальців з боків, а також зверху-вниз.
«Каблучка»
по-черзі і якомога швидше дитина перебирає пальці рук, з’єднуючи у кільце з великим пальцем послідовно вказівний, середній і т.д. у прямому і зворотному напрямі.
3 стадія: Підготувати пам’ятку - рекомендацію по вживанню продуктів харчування (робота в групах).
Рекомендації по вживанню продуктів харчування:
-
уважно читай написи на етикетках продукту;
-
не купуй продукти з тривалим строком зберігання;
-
не перебивай голод чіпсами, сухариками, краще заміни їх горіхами.
-
не вживай супи, каші із пакетиків, готуй їх сам.
-
відмовся від законсервованих або перероблених м’ясних продуктів, таких як ковбаса, сосиски, тушонка.
Групи захищають свої проекти
ІV. Узагальнення, систематизація і контроль знань учнів.
Відповіді на проблемні питання:
-
Чи можна вважати воду, яка простояла ніч у чайнику, вільною від
мікробів?
-
Чи завжди корисно вживати жуйку?
Жуйку дозволяється вживати після їжі, бо при цьому зуби очищаються від залишків їжі. Але вживати її на голодний шлунок – дуже шкідливо, так як жуйка подразнює рецептори ротової порожнини, при цьому виділяється шлунковий сік, який містить соляну кислоту. А так як у шлунку немає харових продуктів, то подразнюються стінки шлунку. Що може привести до появи гастриту чи виразки шлунки.
V.Підсумки уроку.
Виставлення та аргументування оцінок
Скласти підсумковий текст за слідуючою схемою:
під час уроку «Харчування підлітків» мені відкрилось:
-
три найважливіших поняття ….
-
три найважливіших дії…
-
три найважливіших почуття…
Вчитель дякує учням за роботу, відмічає продуктивність роботи усіх груп.
VІ. Домашнє завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника.
-
Скласти рекламу по темі «Раціон харчування».
-
За бажанням розробити творчий проект на тему:
а) «Блюда національної кухні».
б) «Мороз, сніг і ми. Як слід харчуватися під час холодів»?