Flatik.ru

Перейти на главную страницу

Поиск по ключевым словам:

страница 1 ... страница 3страница 4страница 5страница 6

Сабақтың мақсаты: санды көбейтіндіге бөлу тәртібін, есеп шығару, көп таңбалы сандармен есептеу қабілетін нығайту; ауызша есептеу дағдысын жетілдіру; көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін және есептерді шығару дағдыларын тексеру.
Өткен материалмен жұмысты мұғалім өз қалауынша ұйымдастырады.
Өзіндік жұмыс үшін бақылау және тексеруге арналған дәптерді пайдалануға болады.

Сабақтың тақырыбы:Кесіндіні теңдей екігебөлу және тік бұрыш салу.
Сабақтың мақсаты: оқушыларды кесіндіні дәл ортасынан бөлу және циркуль мен сызғыштың көмегімен тікбұрыш сызу алгоритмімен таныстыру; әртүрлі есептер шығару қабілетін қалыптастыру; есептеу дағдысын жетілдіру.
Жаңа материалмен танысу.

Кесіндіні сызғыштың көмегімен дәл ортасынан қалай бөлеміз? (Ұзындығын өлшейміз, оның мәнін екіге бөліп, кесіндінің басынан сонша кесінді өлшеп аламыз.)

Мұғалім кесіндіні өлшемей-ақ дәл ортасынан бөлу болатынын айтады.
№3(а)тапсырмаға ұқсас кесінділер сызады.


  1. АВ кесінділері берілген. Оны дәптерге орында. Кесіндінің ұзындығын қалауымызша сызамыз.

  2. Центрлері А және В нүктелері болатын, радиусы бірдей екі шеңбер сызамыз. Радиусын АВ кесіндісінің ұзындығына теңдей етіп немесе АВ кесіндісінің жартысына жуықтау етіп алсақ болады.

  3. Шеңберлерінің қиылысу нүктелерін С және С1 деп белгілейміз.

  4. СС1түзуін жүргіземіз, ол АВ кесіндісін О нүктесінде қиып өтеді.

  5. О нүктесі – АВ кесіндінің ортасы.


Бастапқы бекіту. №3(ә)

Өткен материалмен жұмыс.

1-нұсқа. 2-нұсқа

30294 : 34= 891 20834: 22 = 947

56699 : 59 = 961 35721 : 63 = 567

2574 •51 = 191274 8206 • 17 = 139502

3108 • 33 = 102564 5671 •29 =164459


Үй жұмысы. №5(а). Шығармашылық деңгейге арналған жұмыс: қарама-қарсы қозғалысқа берілген есеп құрастыру.

Сабақтың тақырыбы: Шығымдылыққа берілген есептерді шығару.

Сабақтың мақсаты: шығымдылыққа (өнімділікке шығаралатын есептердің әр түрлі) берілген әртүрлі есептерді шығару дағдысн қалыптастыру; есептеу дағдысын жетілдіру.

Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.



  1. Үй жұмысын тексеру.

  2. Ауызша жаттығуларға №1 тапсырма мен №9 логикалық есепті қосыңыз. Өзеннің тар жерінде бір ғана теплоход сыятын қойнау бар. Суретте дөңгелекпен бейнеленген теплоходтардың екеуі бір бағытта, ал екеуі қарсы бағытта келе жатыр. Олар соқтығыспай өте ала ма?

  3. Математикалық диктант: «Өренектер құр».

  • Бір сыныпта а оқушы бар, екіншісіндегі оқушы саны одан 5 есе артық. Екі сыныпта неше бала бар?

  • Сабақтан кейін сыныпта d оқушы қалды. Алдымен z оқушы кетіп қалды, содан соң тағы 2 бала кетті. Сыныпта қанша бала қалды?

  • Қызыл раушангүлдің m данасы, сары раушангүлдің n данасы, ал ақ раушангүлдің b данасы жұлып алынды. Оның бәрінен 5 дана гүлшоқ жасалды. Неше гүлшок жасалды?

  • Бір данасын s теңгеден 16 тәтті тоқаш пен а теңгеге торт сатып алынды. Оларға барлығы қанша ақша төленді?

  • Үш бумада k дана дәптер бар. 2 бумада неше дәптер бар?

№2 есепті сыныппен бірге шығарамыз. Тақтаға барлық формулалар мен үшбұрыш жаднамалар жазылады (демонстрациялық материалдағы кестелерді пайдаланамыз).

Содан соң егін жинау туралы әңгіме өткізіңіз. Егістікте не өседі, оны қалай жинайды? Ары қарай «шығымдылық» деген түсінікті түсіндіруге кірісіңіз.

Шығымдылық дегеніміз –аудан бірлігінен жинап алынған өнім сапасы.

Жаңа есеп түрлерімен танысу. №3



Жиын –терім

М:m•S


Шығымдылық (m)

m=M:S


Егіс даласының ауданы (S)

S=M:m


Осы алаңнан жиналғанегін көлемі (M)

M= m •S





Бидай

6ц/га

100 га

?

Мақта

15ц/ га

?

1500ц

Картоп

?

50 га

500ц

Бастапқыбекіту.№4(а) немесе (ә) нұсқалары бойынша шығарылады, балалар есетің шешуін тақтаға шығып немесе орнында оытрып түсіндіреді.

  1. 400 + 600 = 1000(п.) – екі гүлзарға отырғызылды.

1000 : 50 = 200 (п./м2) – шығымдылық.

400 : 200 = 20 (м2) – бірінші гүлзардың ауданы.

600 : 200 = 30 (м2) – екінші гүлзардың ауданы.


  1. 1-тәсіл

10 •3 = 30 (кг/м2) –екінші фермер еккен егінніңшығымдылығы.

10 • 900 =9000 (кг) – бірінші фермердің жинап алған егіні.

30 • 900 = 27000 (кг) – екінші фермердің жинап алған егіні.

27000 – 9000 = 18000 (кг) –екінші фермер артық жинады.


2-тәсіл

10 • 3 = 30 (кг/м2) – екінші фермер еккен егіннің шығымдылығы.

30 -10 = 20 (кг/м2) – екінші фермер еккен егіннің шығымдылығы осынша артық.

20 • 900 = 18000 (кг) – екінші фермер артық жинап алды.

Есепте әртүрлі тәсілмен шешу туралы шартты белгі жоқ. Өйткені бірге орындауға немесе жақындау жылдамдығына берілген есептердің ұқсастығы балалар үшін өте қиын.

Өткен матерималмен жұмыс.

Балалардың көбейту мен бөлу амалдарын меңгеру, есеп шығару дағдыларын ескере отырып, мұғалім оқулықтағы тапсырмаларды өз қалауынша қолданады.



Үй жұмысы. №5 Шығармашылық деңгейге арналған тапсырма:№7

Сабақтың тақырыбы: Пысықтау
Сабақтың мақсаты: сабақ барысында жіберілген қателерді талдап, балалардың білімі мен дағдысын түзету; есетеу қабілетін, есептеу дағдысын жетілдіру; әртүрлі есептер шығаруға үйрету.
Сабақтың тапсырмаларын оқушылардың материалды игеру деңгейіне қарай пайдаланыңыз. Өткен сабақтарды бекіту немесе рефлексия жасаңыз.
Бақылау және тексеруге арналған дәптерді пайдалаңыз.

<предыдущая страница


Сабақтың тақырыбы: Қайталау Сабақтың мақсаты

Сабақтың мақсаты: оқушыларды жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау; әртүрлі есептерді шешу қабілеті мен есептеу дағдысын жетілдіру

971.58kb.

25 12 2014
6 стр.


Сабақтың тақырыбы: Атан түйе шөккен жер Сабақтың мақсаты: Сабақтың білімділік мақсаты

Сабақтың көрнекілігі: Райымбек батыр мен Әбілмансұр батырдың суреттері, инсерт стратегиясы, Венн диаграммасы, семантикалық карта, сабаққа байланысты сөзжұмбақтар

70.18kb.

10 10 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: Есімдіктен өткенді қайталау Сабақтың мақсаты

Есімдік туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану, ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту

33.82kb.

09 09 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: Грамматикадан өткенді қайталау Сабақтың мақсаты: білімділік

Сынып оқушыларын 2 топқа бөліп, топтарға «Морфология», «Синтаксис» деп ат қоямыз. Сонымен бірге топтарға бағалау парақшалары да таратылады

45.37kb.

12 10 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы : Кіріспе сабақ Сабақтың мақсаты

Сабақтың мақсаты : а қазақ тілі туралы түсінік бере отырып, қазақ тілінің мәртебесін аяққа баспай қашанда биік ұстауға үйрету

40.9kb.

25 12 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: § 14. Химиялық реакция теңдеулері Сабақтың мақсаты

Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызба кестесі, элемент таңбалары, формулалар жазбасы

59.41kb.

15 12 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы Буын түрлері Сабақтың мақсаты: 1 білімділік

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, математика, биология. Сабақтың көрнекілігі интерактивті тақта

63.69kb.

16 12 2014
1 стр.


Сабақтың тақырыбы: Саңырауқұлақтар Сабақтың мақсаты

Мұғалiм : Кадет мырзалар мен бүгiнгi сабақтың қонақтары сабақты «Табиғат» туралы өлеңнен бастағым келiп отыр

70.91kb.

17 12 2014
1 стр.