Перейти на главную страницу
Тірек білім, білік, дағдыларын жетілдіру.
«Білім сандықшасы» дидактикалық ойыны. Оқушылар сабаққа дейін параққа жазып сандыққа салып қойған сұрақтарын кезекпен оқиды. Қалғандары жауап береді.
Ауызша жаттығуларға бақылау және тексеруге арналған дәптердегі математикалық диктантты қосуға болады.
Жаңа материалмен танысу.
Жаңа материалды оқулыңтағы №2(а) тапсырма бойынша немесе соған ұқсас тапсырмалар арқылы түсіндіреміз. Алғашқы бекіту.
№2(ә). Мысалдар жан-жақты түсіндіріліп, тақтаға және дәптерге орындалады.
Өткен материалмен жұмыс.
№3 - жұпта орындалады. №5 есеп - ұжымдың жұмыс.
10км2 = 10 000 000 м2
1-нұсқа:
№8 тапсырма (есептеудің тиімді тәсілімен танысу) жан-жақты түсіндіріле отырып, тақтаға және дәптерге орындалады.
Пайымдау тәсілі: 37 • 3 = 111 екенін білген оқушы 37 мен 6 сандарының көбейтіндісін таба алады. Екі көбейтіндіде де бірінші көбейткіш бірдей, ал екіншісі 2 есе артты. Ендеше, көбейтінді де 2 есе артады - 222.
Үй жұмысы: №7, 6. Шығармашылық деңгейге арналған тапсырмалар: «Футбол» ойынына арнап тапсырмалар әзірлеу.
Сабақтың мақсаты: кесіндіге тиісті және тиісті емес нүктелер туралы түсінік қалыптастыру; үш таңбалы санға көбейту мен болу дағдыларын нығайту; әртүрлі есептер шығару дағдыларын жетілдіру.
Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.
№1 тапсырма ауызша орындалады. Математикалық диктант:
• Азайғыш 100 000. Айырманың мәні 52 000. Азайтқышты табыңдар.
310 320 330 340 350 360 370 380 390
302 312 322 332 342 352 362 372 382 392
Ауызша жаттығу: үш суретті бір-бірінің үстіне қойса ақ түсті неше торкөз қалады?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№2(а). Суреттегі фигураларды (нүктелер мен кесінділер) қандай топтарға, нүктелерді қандай топқа бөлуге болады? Оқушылар «кесіндіге тиісті немесе тиісті емес нүкте» түсінігімен таныс емес. Сондықтан олар «кесіндіде нүкте бар, нүкте басқа жерде түр» деп айтуы мүмкін.
•H D
Мұғалім оқушыларды жаңа терминмен таныстырады: «кесіндіге тиісті нүкте және кесіндіге тиісті емес нүкте»
№2 (ә, б) тапсырмалар орындалады:
АВ және ОК кесіндісіне тиісті барлық нүктелерді жазып шық. ОМ кесіндісіне тиісті барлық нүктелерді жаз.
S T M •N
Өткен материалмен жұмыс.
№3 тапсырмада оқушылар есептеулердегі қателерді тауып, мысалдарды дұрыс шығаруы тиіс.
№4 тапсырма бір-бірін тексеру арқылы орындалады.
Өзіндік жұмыс.
№5 (а, ә) есепті өзіндік жұмыс ретінде орындауға беруге болады.
№6(а). 1) 672 : 24 = 28 (тәул.) 2) 150 • 28 = 4 200 (л)
№6(ә). 1) 320 : 16 = 20 (кг) - 1 автокөлік тәулігіне шығаратын улы газ.
2) 53 • 20 = 1 060 (кг) = 1 т 60 кг - 53 автокөлік тәулігіне шығаратын улы газ.
Үй жұмысы: 5(ә), №7.
Шығармашылық деңгейге арналған тапсырма: кесте бойынша өрнекті мүмкіндігінше көбірек құр және олардың мәнін тап.
№1 тапсырманы орындаңдар. а) Қандай нүктелер кесінділерге тиісті?
Олар кесіндіні неше бөлікке бөліп түр? (Екі бөлікке және үш бөлікке бөлді).
(№1ә,б).
б) Дәптерге АВ кесіндісін сыз. Оның бойына үш нүкте сал. Олар АВ кесіндісін неше бөлікке бөлді? Сызбада неше кесінді көріп тұрсың? Жаз.
Негізінде №3 тапсырма комбинаторлық есеп болып табылады және оны кестенің көмегімен шешуге болады.
Алайда, сызбаға сүйене отырып, реттелген таңдап алу өдісі арңылы да шешуге болады.
4.Өткен материалды қайталауды мұғалім өз қалауынша, 3-7-тапсырмалар бойынша өткізеді.
5.Үй жұмысы. №3.
Сабақтың тақырыбы: Бөлінді разрядтарының бірінде 0 болатын жағдайдағы көп таңбалы сандарды бөлу
Сабақтың мақсаты: бөлінді разрядтарының бірінде 0 болған жағдайда үш таңбалы сандарға бөлу амалдарын көрсету; әртүрлі есептер шығару дағдыларын жетілдіру.
Сабақтың барысы
Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.
763 023, 763 123, 763 223, ____,
0, 15, 30, 45, , , , ,_____
№8 логикалық тапсырма.
|
34 |
37 |
40 |
43 |
|
35 |
38 |
41 |
44 |
|
36 |
39 |
42 |
45 |
|
37 |
40 |
43 |
46 |
Өткен материалмен жұмыс. №3—7-тапсырмалар.
Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.
№2(ә) тапсырманы оқушылар тақтада, жан-жақты түсіндіре отырып шығарады.
135 270 : 45 = 3 006 454 227 : 227 = 2 001 547300 : 421 = 1300
439 270 : 545 = 806 643 284 : 321 = 2 004 826826 : 826 = 1001
Нысан |
V |
t |
S |
Тасбақа |
3 м/мин |
? мин |
18 м |
Түйе |
16 км/сағ |
3 сағат |
? KM |
Ұлу |
? м/саг |
7 сағат |
35м |
Ара |
60 км/сағ |
? саг |
180 км |
Қасқыр |
? км/саг |
3 сағат |
165 км |
№2 тапсырманы жұпта орындап, қателерді тауып, дұрыстығын тексереді.
№5 тапсырма тақтада және дәптерге орындалады (1, 2-баған), ал 3-бағанды балалар өз бетінше орындайды.
№8(а). 376 000 - 339 500 = 36 500 (км) - Арал теңізінің ауданы.
№8(ә). 54 + 971 = 1 025 (м) - Каспий теңізінің ең терең тұсы.
№4 есепті оқушылар түсіндіре отырып шешеді.
№6 (1-баған) - өзіндік жұмыс, оқушылар кейін өзін-өзі тексереді.
№7(а) есеп дәптерге орындалады.
№8 есепті өрнек түрінде жазады. №8(6) бөлімін қосымша есептеуге арнауға болады.
1. Үй тапсырмасын тексеру. №6.
826 281 : 909 = 909 242 963 : 427 = 569
40 803 : 201 =203 332 621 : 683 = 487
72 900 : 972 = 75 897 744 : 472 = 1 902
102 555 : 265 = 387 365 216 : 904 = 404
Шығармашылық тапсырманы орындаған оқушылар өздері құрап келген есептерін шығаруға ұсынады.
Содан соң оқулық бойынша №1(а) тапсырма орындалады.
№2 тапсырманы оқушылар жан-жақты түсіндіре отырып орындайды.
- Көбейтудің қандай қасиеті өрнектің мәнін табуға көмектесті? (Көбейтудің терімділік қасиеті)
(190 • 5) • 2 = 1 900 5 • (630 • 4) = 12 600
(7250•2)•5=72500 (639 • 4) • 5 = 12780
(332 • 4) • 5 = 6 640 200 • (96 • 5) = 96 000
(625 • 200) • 5 = 625 000 (103 • 50) -4 = 10 300
5. Өткен материалмен жұмыс.
№6 есептің шешуін оқушылар өрнек түрінде жазады:
а)(17 612 : 28) • 16 = 10 064 (г.)
ә) 100 • 300 • 365 = 10 950 000 (г) = 10 (т) 950 (кг)
б)(16 200 + 7 800): 1 500 = 16 (рет)
Сынып деңгейі жоғары болса, есептеу жұмысын орындатуға болады.
№7 есеп бойынша теңдеу құрылып, тақтаға және дәптерге орындалады.
х : 12 + 12 354 - 27 870 х = 186 192
х • 100 = 1 600 + 24 000 х = 256 .
(х - 30 985): 15 = 12 000 - 9731 х = 65 020
Үй жұмысы: №5.
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық амалдардың қасиеттері
Сабақтың мақсаты: көбейтудің үлестірімділік қасиеті туралы оқушылардың білімін кеңейту; есептеу қабілеті мен дағдысын жетілдіру; кеңістіктік ойлау қабілетін дамыту; өзін-өзі бағалай білуге үйрету.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
Тірек білімін, білік дағдыларын жетілдіру.
1. Бір-бірінің үй тапсырмасын тексеру.
2. Ауызша жаттығуларға «Компьютер» және «Үндемес» атты дидактикалық ойындарды қосамыз.
18 • 10 : 2 • 60 • 10 : 2 : 100 • 3 • 2 (162)
900 : 2 - 50 • 8 : 2 - 800 : 100 • 11 - 7 : 9 (9)
720 : 8 • 9 - 400 • 2 : 4 • 3 + 75 : 3 (230)
№1(ә) суретке қосымша берілген сурет көбейтудің үлестірімділік қасиетінің мәнін түсінуге мүмкіндік береді.
№5 тапсырма таңтада және дөптерге жан-жакты түсіндіре отырып орындалады.
№10 тапсырманы орындаған кезде бөлінгішті табу тәсілін анықтайды: бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтіп, оған қалдықты қосамыз.
№12(а) есепті сыныптағы балалар бірге орындайды.
Сабақтың мақсаты: оқушыларды жаңа тақырыпты қабылдауға дайындау; әртүрлі есептерді шешу қабілеті мен есептеу дағдысын жетілдіру
25 12 2014
6 стр.
Сабақтың көрнекілігі: Райымбек батыр мен Әбілмансұр батырдың суреттері, инсерт стратегиясы, Венн диаграммасы, семантикалық карта, сабаққа байланысты сөзжұмбақтар
10 10 2014
1 стр.
Есімдік туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану, ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту
09 09 2014
1 стр.
Сынып оқушыларын 2 топқа бөліп, топтарға «Морфология», «Синтаксис» деп ат қоямыз. Сонымен бірге топтарға бағалау парақшалары да таратылады
12 10 2014
1 стр.
Сабақтың мақсаты : а қазақ тілі туралы түсінік бере отырып, қазақ тілінің мәртебесін аяққа баспай қашанда биік ұстауға үйрету
25 12 2014
1 стр.
Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызба кестесі, элемент таңбалары, формулалар жазбасы
15 12 2014
1 стр.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, математика, биология. Сабақтың көрнекілігі интерактивті тақта
16 12 2014
1 стр.
Мұғалiм : Кадет мырзалар мен бүгiнгi сабақтың қонақтары сабақты «Табиғат» туралы өлеңнен бастағым келiп отыр
17 12 2014
1 стр.