Конспект урока по теме : « Florence Nightingale-The Lady with the lamp». 11 класс, УМК «Spotlight» Афанасьева, Дули, Михеева и др.
Цели урока:
Учебные:
продолжить формирование умений в чтении, с извлечением специфической информации;
продолжить формирование навыков монологической речи;
Развивающие:
развивать навыки восприятия речи с аудио записи;
развивать внимание, память, мышление;
развивать умение прогнозировать, читать с извлечением информации из прочитанного текста;
Воспитательные:
развивать навыки умения работать в группе;
воспитывать чувство сострадания.
Оборудование: лингафонное оборудование, программа для работы с лингафонным кабинетом « Норд Мастер», аудиоматериал, листы с тестами.
Ход урока.
1.Орг.момент.Приветствие.
T.: Good morning. How are you? Sit down.
2.Объявление темы урока. Работа с презентацией.
T.: The theme of our lesson is «Florence Nightingale-The Lady with the lamp»
Objectives
Reading: a letter; a text about Florence
Nightingale
Skill ― reading for specific information
Speaking: giving a talk about Florence
Nightingale
Listening: a text about Florence
Nightingale
Skill ― listening for specific information
3.Начало работы с программой « Норд Мастер». Перекличка.
T.: Look at the monitors. Press the button with the image of bell.
Let’s continue our lesson.
T.: Your home task was to read the text on page 77, complete the gaps in it , find the information and prepare the presentation about Florence Nightingale.
Look at your monitors. Ulduz, comment your presentation.
Well done.
4.Работа с учебником.
-Упр.1,стр.77(прочитать письмо Флоренс и ответить на вопросы)
T.: Open your Text books, page 77, ex.1a.
Read the task.
Read the letter.
Answer the questions. What was this woman’s profession and what is she describing?
Answer Key
Florence Nightingale was a nurse and she is
describing the conditions at the army hospital
where she worked.
T.: Now let’s check your answers of ex.2. How did you fill the gaps in the text?
Answer Key
1 meaningless
2 Eventually
3 terrible
4 overcrowded
5 clothing
6 properly
7 dedication
8 famous
9 influencial
10 consultant
5.Аудирование. Работа с лингафонным оборудованием.
-Упр.3,стр.77(прослушивание текста 2 раза)
T.: Put on the headphones.
Listen to the text.
Now I want you read the text.
6.Чтение текста учащимися.
7. Тестирование в ручном режиме.
T.: 1) Switch off the monitors.
2) Choose the right answer.
3) Press the left or right button. Be attentive.
4) Switch on the monitors and look at your results.
5) Your marks for the lesson….
8. Закрытие программы. Завершение урока. Объявление дом.задания.
T.: Your homework is ex.4, p.77 (find information about a person who has helped improve conditions in your country).
9. Подведение итогов урока.
T.: Today we talked about
Florence Nightingale and her contribution in medicine. Her nursing school and her book, along with consulting on health issues improved conditions in hospital everywhere. She was a great woman who helped sick and injured.